Josta nerodí viac rokov po sebe

kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Josta nerodí viac rokov po sebe

11 Júl 2022, 15:12

Mam doma 3-4 krickove josty, ktore uz asi 3. rok po sebe nerodia, sadene v roku 2014. Vedla nich mam cierne riblezle, rovnako stare, ktore rezem rovnako ako josty ale tie narozdiel od josty pravidelne rodia. Rozmyslam nad tym, preco nerodia, ked ribezle hned vedla rodia. Ze by to bolo ne-opelenim? To sa mi nezda, ak sa nemylim, tak josta a ribezle kvitnu rovnako a hlavne josta je samoopeliva, takze aspon nieco by sa opelit mohlo. Zial nepamatam sa, ako boli zakvitnute. Rovnako ale nezarodili (alebo len velmi malo plodov) uz viac rokov ani svagrovi a svokrovi (okres PE)

Este som si vsimol jeden rozdiel medzi krikom josty a ciernymi ribezlami: u ciernych ribezli mi kazdorocne rastu nove vyhonky aj zo zeme (a samozrejme aj zo starsieho dreva) ale u josty mam cca 5-10cm vysoky kmienok, hruby asi 8-10cm a z neho rastu silne kostrove konare a nove drevo len na nich, priamo zo zeme ziadny novy letorast. Co keby som skusil tie josty extremne zmladit tak, ze odrezem komplet vsetko nad tym kmienkom, resp. necham len 1 max 2 kostrove konare? Ciel je prinutit jostu vyrasit nove drevo rovnako ako u ribezli.

Stretli ste sa s niecim podobnym? Moze byt naozaj problem ten nestastny kmienok, alebo to s tym nesuvisi?
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Josta nerodí viac rokov po sebe

11 Júl 2022, 23:00

Nadávala jsem na Jostu, že má padlí na plodech a kamarádka mě ujistila, že na Jostě už roky nemá ani plod. Můj je stromeček a moc na něm nebylo co řezat, tak jsem ho jen zkracovala na koncích větviček.
Podle konkurence

Kód: Vybrať všetko

https://www.zahrada.cz/forum/drobne-ovoce/neplodici-josta-a-cerny-rybiz-285971/?stranka=1
se má nechat spíš víc narůst a nakrmit. To by odpovídalo, kamarádka v rámci permakulturní zahrady nehnojí a nevím jak řeže.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Josta nerodí viac rokov po sebe

12 Júl 2022, 08:01

Vzhladom na to, ze skoro vsade sa o joste pise, ze je nenarocna na pestovanie, tak urcite okolo nej nebudem chodit "po spickach" ako okolo rajcin/paprik a specialne ju prihnojovat, ked cierne ribezle hned vedla nej rodia bez problemov. Buduci rok je extremne zrezem a ak sa to o 2 roky nezlepsi, uvolni miesto ribezliam.
Pavol
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 08:41

Josta nerodí viac rokov po sebe

12 Júl 2022, 09:58

Ja som na jar odstranil všetko stare drevo a hned bolo vidno ako začinaju vyrastať nove letorasty.
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Josta nerodí viac rokov po sebe

12 Júl 2022, 21:27

Píšete, že má kmínek 8-10cm... A co ten kmínek zasypat hromádkou kompostu, aby vyrašila zespodu nové výhony ? Já vždycky na podzim do josty i keřových rybízů přihodím lopatu nebo dvě kompostu...
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Josta nerodí viac rokov po sebe

12 Júl 2022, 21:51

Tady josta tvoří nové plodné výhony hlavně ze staršího dřeva, minimálně pak z "podzemí" kořenového krčku, na rozdíl od černého rybízu, kde by měly nové podzemní výhony dominovat jako základ budoucího obrostu. Já tu zase nemohu donutit černý rybíz k tvorbě těchto výhonů.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Josta nerodí viac rokov po sebe

13 Júl 2022, 09:09

Lída napísal:
12 Júl 2022, 21:27
Píšete, že má kmínek 8-10cm... A co ten kmínek zasypat hromádkou kompostu, aby vyrašila zespodu nové výhony ? Já vždycky na podzim do josty i keřových rybízů přihodím lopatu nebo dvě kompostu...
Mozem to skusit. Mam ich 4, tak buducu jar budem experimentovat:
1) prvu necham bez zmeny, len ju orezem ako zvycajne
2) druhu tak isto orezem, ale ju aj prihnojim
3) tretiu zrezem totalne od zeme - na "holorub"
4) a stvrtu zrezem masivne, ale necham jej jeden, max. dva stare konare, aby aspon nieco ostalo nad zemou

ked som googlil, nasiel som toto video, kde p. prof. Hricovsky vysvetluje ako namnozit jostu z letnych odrezkov. to ma zaujalo a preto som ich vcera zopar "nasadil" do piesku v kybli a dal do foliovnika, som zvedavy na vysledok :)
Ivan Hričovský: PREČO JOSTA AKO KRÍK?
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Josta nerodí viac rokov po sebe

13 Júl 2022, 14:18

Když roste dvakrát tolik co rybíz (říká profesor Hričovský), tak je potřeba něco dodat. Já zasypávám keříkový rybíz na zimu substrátem, nebo kompostem. Ještě kdyby ho někdo na jaře postříkal proti přezimujícím škůdcům...
Dotaz

IP:  231.105

Josta nerodí viac rokov po sebe

13 Júl 2022, 20:38

Vezmu to trochu zeširoka. (A trochu OT)
Některé odrůdy rybízu jsou schopné nějak růst a plodit i v konkurenci trávy a plevele bez jakékoliv údržby, Josta v zásadě také. Jiné časem téměř zajdou. U dědy na zahradě to před pár lety vypadalo tak, že jedna odrůda červeného rybízu plodila normálně, keře druhé odrůdy téměř zašly. Černé rybízy (asi 2 odrůdy) měly podobu několika starých křehkých větví schovaných v řezavé trávě, souhrně za 5 keřů daly mističku plodů. Josta přisazená později je podstatně živější, té se dala miska z většího keře sebrat. Prvních pár let prý víceméně jen rostla, až pak se zklidnila a něco se dá sklidit.
Tak jsem se do toho trochu obul, koupil dva rybízy Detvan a dva černé Ometa. Pod zbytkem původních černých jsem vyplel, přihnojil NPK, keře seřezal, jak jen to šlo. Výsledek je letos ten, že na černém rybízu 2 odrůd jsou mraky bobulí velikosti Josty, třetí má o něco menší, a už pomalu nevíme, co s tím. Oproti tomu pak milá Josta vypadá, že nerodí, asi budu muset provést obdobnou proceduru. Ale spíš jen prosvětlím a dostane míň dusíku oproti fosforu a draslíku, i v tom plevelu roste dost. Nechci vyprovokovat zbytečně silný růst, keře jsou blízko sebe. Kmínek asi celkem ničemu nevadí. Nepřijde mi, že by starší dřevo Josty bylo tak nanicovaté jak u rybízu. Ovšem kdo to pak bude jíst, to netuším. :-)
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Josta nerodí viac rokov po sebe

13 Júl 2022, 22:40

Mám rovnaký problém s jostou. Mam ju zasadenú 3 rokom, a napriek tomu, že bujne rastie nerodí. Tento rok aj kvitla. Zisťoval som príčiny, a zistil som, že viacerí pestovatelia maju s tým rovnaký problém, že jednoducho prvé 3-4 roky nerodí vôbec, napriek rôznemu hnojeniu, rezu, starostlivosti... atď.

Preto, môj záver je, počkať ešte rok -dva a uvidí sa.

Niekde sa uvadza, že dovod nerodenia josty je nedostatok vlahy, aj ked ta moja josta mala vlahy dosť.
Pre istotu plánujem dokupiť opeľovača, josta je spolahlivo samoopelivá, ale úrody zvyšuje pri dostupnom opelovaci.
Napísať odpoveď