Angrešt - řezat zelený?

Neregistrovaný

IP:  168.81

Angrešt - řezat zelený?

08 Mar 2023, 09:48

Nyní se tu na stránkách hodně píše o roubování angreštu. Protože jsem příznivec keřového, tak já o keřovém, protože si myslím, že pravokořenný angrešt (keř) je po všech!!! stranách lepší než roubovaný stromkový.
Nejčastěji je pravokořennému keři vytýkáno, že je moc nízký a nepřístupný. Chci ukázat, že to tak není.
Míval jsem ale potíž s čištěním kmínku. Na kmínku řezem vznikla spousta ran a tím někdy špatný stav celé kmenovětve. Tak jsem výhonky zaštipoval stále dokola na jeden pupen. Loni jsem, na radu pana doktora Vysloužila, "oholil" kmínky – kmenovětve v létě, po sklizni, v největším horku a suchu. A dobré.
Angrešty mám už ostříhané, současná výška. Obrázky: Invicty 1,8 m (babičku tohoto keře jsem si přinesl jako letní roub, a moje poslední roubování angreštu), Prima 1,2 m (když už jsem udělal ohrádku, musí být podle ohrádky), Niesluchowski 1,5 m. Listím ořešáku vytvářím pod keři (i rybíz) bezplevelné kruhy. JG
Invicta
IMG_0028Invicta.JPG
Prima
IMG_0030Prima.JPG

Niesluchowski
IMG_0031Niesluchowski.JPG
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Angrešt - řezat zelený?

08 Mar 2023, 10:32

Neregistrovaný napísal:
08 Mar 2023, 09:48
...jsem příznivec keřového...protože si myslím, že pravokořenný angrešt (keř) je po všech!!! stranách lepší než roubovaný stromkový.
...Loni jsem, na radu pana doktora Vysloužila, "oholil" kmínky – kmenovětve v létě, po sklizni, v největším horku a suchu. A dobré...
Toto ale už nie sú kríky, ale (tvarovo) v podstate 'stromčeky'.
Rozdiel je len v tom, že tie Vaše sú pravokorenné, kým pri klasických 'stromčekoch' býva koreň a kmienik meruzalka.
Nestráca sa tým vlastne princíp kríka - teda neustále intervalové obmieňanie zo zeme vyrašených výhonkov ? Tým je životnosť kríka takmer neobmedzená, na rozdiel od 'meruzalkového' stromčeka. Takto máte len jeden trvalý výhonok (hoci pravokorenný), ktorý je zároveň kmeňom. Neskráti to životnosť takéhoto "kríka premeneného na stromček ?" (Aj keď takýto 'pravokorenný' kmienik zrejme vydrží dlhšie než meruzalkový). Alebo to plánujete časom 'kompletne' obmieňať náhradou za nový výhonok vyrašený zo zeme ? H.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Angrešt - řezat zelený?

08 Mar 2023, 15:27

Hawkeye napísal:
08 Mar 2023, 10:32
...neustále intervalové obmieňanie zo zeme vyrašených výhonkov ? Tým je životnosť kríka takmer neobmedzená, ...
Len pre zaujímavosť - pestujem egreše pôvodne vysadené v roku 1953 a stále sú plodné a vitálne.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Angrešt - řezat zelený?

08 Mar 2023, 16:27

larix napísal:
08 Mar 2023, 15:27
Hawkeye napísal:
08 Mar 2023, 10:32
...neustále intervalové obmieňanie zo zeme vyrašených výhonkov ? Tým je životnosť kríka takmer neobmedzená, ...
Len pre zaujímavosť - pestujem egreše pôvodne vysadené v roku 1953 a stále sú plodné a vitálne.

Pravokořený stromek nejspíš bude mít kratší trvanlivost než keřovitý, kde je možná prakticky nekonečná obměna mladého dřeva. Mně vyhovují víc stromkové tvary kvůli pohodlnější sklizni a jednodušší opoře kůlem. Stromky na meruzalce mi ale pravidelně odcházejí na botrytidu v místě štěpování. To byl hlavní důvod, proč meruzalkové stromky nahrazuju pravokořenými. On i ten pravokořený stromek, až zestárne, lze nahradit novým výhonem od kořenů. U těchto stromků je totiž třeba pravidelně odstraňovat výmladky a obrost na kmínku. Na meruzalce ostatně taky.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Angrešt - řezat zelený?

08 Mar 2023, 19:59

Takhle jsem pěstovat angrešty začal asi před 40 roky. "Správně" se tenkrát, a ještě dřív, pěstovaly keře v řadě. Ve předu a vzadu "zábradlí", rahénko na kůlech, a polovina výhonů překlopena dopředu, polovina dozadu. Kus za kus zábradlíčka spojena příčným rahénkem. Řadu keřů najednou jsem ale nikdy neměl. Nebo tolik místa. Tak nakonec ohrádka pro každý keř zvlášť. Mimo čtverhranné jsem vyzkoušel trojúhelník a víceúhelníky. Nejlepší troj a čtyřúhelník. Do každého rohu kmenovětev. Nejlepší se mi zdají 3-4 kmenovětve. Taky jsem vyzkoušel "kruh". Na zaražených kolících nahoře uvázán dokola izolovaný drát. Dobře by asi fungovala drátěnka, ale to chtělo vyzkoušet rozměr, jak kde roste která odrůda. A připravit vedení předem. Způsobů asi bude hodně. Já bych rád něco trvanlivého, třeba Roxor. Ale zrovna dnes jsem viděl laťky z kterých staví lesní oplocenky. Moc šikovný materiál.
Někdy prostě některá kmenovětev, zdravotně nebo jinak, zlobí. Třeba zranění, dřevokazná houba. Nebo je třeba změnit nepovedený tvar, výšku a podobně. Tak se ustřihne a zapěstuje se nový výhon. Nebo se nový výhon zapěstuje předem.
Když je kořenový krček keře v „klidu“ tak moc neobráží. Třeba ani jeden výhon za rok. Když se nové výhony ustřihnou nedbale a mělce, vznikne více čípků, tak pak je nový výhonků spousta. Když vyrazí jen jeden výhon, či se nechá vyrůstat jen jeden, klidně pak naroste za sezonu víc jak metr.
Při tomto způsobu vedení angreštu je dobrý přístup k ovoci, k novým výhonům, kamkoli do "korunky" navíc i ze spodu. JG
Neregistrovaný

IP:  168.81

Angrešt - řezat zelený?

21 Jún 2023, 13:00

Současné obrázky mého angreštu. Silný a zaplozený keř Primy a slabý keř Paxe. Výška obou asi 1,5 m, šířka Primy necelé 2 m. JG Vysočina 450 m/m
Prílohy
Pax.JPG
Prima.JPG
Napísať odpoveď