Jahody

Peb
Príspevky: 1984
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Jahody

25 Jún 2023, 19:53

U mňa sú jahody pomaly obrate ..
Rebríček hodnotenia
1)Rumba
2)Florence
3) Korona

Korona má dosť malé ,zo začiatku dostatočne veľké plody ..ale zdrobňuje ,trsy sú dosť prehustene a pri nepriazni počasia mali niektoré plody tendenciu hniť .


Florence je o niečo lepšia ,neskoršia odroda ..musí ale dozrieť aby dosiahla dobrej chuti ináč v úplne nedozretej je akási troska trpkosti pri stopke z nezrelosti táto jahoda Florence vyžaduje najviac vody zo všetkých troch niekedy sa stane ak zabudnem pustiť zavlahu tak si proste ľahne k zemi ..po zálievke je ale opäť všetko vporiadku ..tieto dve odrody mi pripomínajú chuťou odrodu karmen

Najviac sa mi páči asi dozreta Rumba (viď foto) chuť ,výnos a vzhľad ...

Plod korony má podobnú štruktúru ako karmen aj chuťovo ,odroda Florence je plná jahoda vnútri neostáva dutinka ako a príklad v Rumbe ..ale nieje to u rumby na závadu ...má svojskú jahodovu chuť lesk..

Obrázok
Naposledy upravil/-a Peb v 25 Jún 2023, 22:03, upravené celkom 1 krát.
BB kraj 465 mnm
ariadna30
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Jahody

25 Jún 2023, 21:32

Pozvrdzujem, Rumba je super👍
Peb
Príspevky: 1984
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Jahody

25 Jún 2023, 22:06

Trochu som poupravil ešte popis vyššie .. no a dodám že Rumba znesie aj nejaký čas bez vody ..ale voda pri dozrievani robí svoje ..nalievanie plodov , chuť ,dozrievanie ...
BB kraj 465 mnm
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Jahody

25 Jún 2023, 22:53

Mám Karmen a chuťově jsou lepší ty po dědovi, jsou tu snad loňské fotky. Jsou měkčí a o dost sladší.
Peb
Príspevky: 1984
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Jahody

26 Jún 2023, 14:07

Karmen som mal aj ja ..ale nejak mi nezapasovala ..a bola narocna na vodu ..bez vody plody gumovateli ..
BB kraj 465 mnm
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Jahody

26 Jún 2023, 18:16

Mam tiez Rumba, Florence, Karmen cca 10+ rokov. Kedysi som mal aj kopec dalsich odrod zo Sempra Turnov, ale tie som z roznych dovodov vyradil. Tiez na prve miesto radim Rumbu - je skora, neprehustuje, tvori len minimum poplazov, plody su len malo nachylne na plesen/hnitie, najlepsie toleruje prisusok, plody maju pekny tvar, konzistenciu aj velmi dobru a trochu specificku chut. Florence nechavam kvoli tomu, ze je neskora, ale musi sa nechat plne vyzriet, az do karminovo cervena. Na prisusok nie je az tak citliva ako Karmen, ani nerobi tolko poplazov, aj plody maju tuhsiu konzistenciu a az tak nezdrobnuju. Karmen je extremne citliva na prisusok, velmi zdrobnuje, tvori extremne vela poplazov, plody sa velmi lahko otlacia a maju vnutri velku dutinu a ak nie je pravidelna zavlaha plody su gumove, male, nejedle. Rumbu rozsirujem, Florence udrzujem, ale hladam nahradu a Karmen asi postupne uplne zlikvidujem. Nevidim v nej ten chutovy zazrak, ktory vela ludi ospevuje. Ale po zlych skusenostiach so zavlecenim si kdejakeho svinstva spolu so sadbou som velmi obozretny pri nakupe sadenic, novu vysadbu robim vzdy z vlastnych poplazov a ak nahodou nieco kupim, tak len par ks odrody na otestovanie na oddelenej ploche (akasi "karantena").
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Jahody

26 Jún 2023, 21:19

V minulosti jsem zkoušel desítky odrůd a opakovaně jsem se vrátil ke Karmen a Florence. Letos tu mám ještě odrůdy Pandora (dlouhodobě udržuju), Polka, Asia a Evie 2.
Prílohy
Karmen
Karmen
Peb
Príspevky: 1984
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Jahody

26 Jún 2023, 22:28

Trnavsko 145 mnm napísal:
26 Jún 2023, 18:16
Mam tiez Rumba, Florence, Karmen cca 10+ rokov. Kedysi som mal aj kopec dalsich odrod zo Sempra Turnov, ale tie som z roznych dovodov vyradil. Tiez na prve miesto radim Rumbu - je skora, neprehustuje, tvori len minimum poplazov, plody su len malo nachylne na plesen/hnitie, najlepsie toleruje prisusok, plody maju pekny tvar, konzistenciu aj velmi dobru a trochu specificku chut. Florence nechavam kvoli tomu, ze je neskora, ale musi sa nechat plne vyzriet, az do karminovo cervena. Na prisusok nie je az tak citliva ako Karmen, ani nerobi tolko poplazov, aj plody maju tuhsiu konzistenciu a az tak nezdrobnuju. Karmen je extremne citliva na prisusok, velmi zdrobnuje, tvori extremne vela poplazov, plody sa velmi lahko otlacia a maju vnutri velku dutinu a ak nie je pravidelna zavlaha plody su gumove, male, nejedle. Rumbu rozsirujem, Florence udrzujem, ale hladam nahradu...
Ako.nahradu by som skúsil odrodu Allegro..je podobná Rumbe možno ešte kúsok plodnejsia ..ma ale dlhe stonky ktoré sa mne na vyvýšenom záhone lámali ale na voľnej pôde bude dobrá
..skúste ale len pár koreňov ..pre istotu ..
BB kraj 465 mnm
Peb
Príspevky: 1984
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Jahody

26 Jún 2023, 22:39

Allegro u mňa 2020 ,nároky sú podobné ako u rumby ..takmer totožné ..vydrží aj nejaký prisušok...

Obrázok

Obrázok
BB kraj 465 mnm
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Jahody

27 Jún 2023, 14:38

Letos jsme s kamarády testovali více nových odrůd.
Nejvíc se nám po všech stránkách líbila Elkat, chuťově vynikající byla Sibilla.
Mně se líbila i Polka, Je míň olistěná a časná.
Rozhodla jsem se letos vyřadit Primu (měkké plody, náchylné na hnití, Polka byla časnější), Karmen (přisychání sazenic) a Mara de Bois (mizerná úroda).
Chci pořídit Pandoru a porovnat ji s Malwinou.
Stálicí je Rumba.
Napísať odpoveď