Prunus spinosa, trnka obecná a její velkoplodé kultivary

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Prunus spinosa, trnka obecná a její velkoplodé kultivary

10 Apr 2020, 19:49

Na nějaké atraktivní místo zahrady určitě nepatří, ale slunečnou polohu mají rády. Třeba jako živý plot, užitkový, těžce překonatelný a někde na hranici by určitě udělala dobrou službu. Atraktivní květem a pak i plody
Opadavá dřevina, výška 2 - 5 m, plod kulatý, modro-černý, trpce kyselé, na maceráty až po
přemrznutí.

Zralé plody - syrové, vařené, sušené, kandované, na marmelády, kompoty, zmrzliny, omáčky a polévky, pudink, koláče, někde se uvádí i pivo.
Na vína likéry, pálenky až po přejití mrazem!
Celkem známý je Sloe gin

Němci vyšlechtili velkoplodé kultivary trnek. Nejrozšířenější tam jsou Nittel a Merzig. A jsou tam běžně v prodeji.
Pěstují je tam na drátech. Výška keřú 2 m, ø plodů 16mm, váha 100 plodů 329g a cukernatost neuvěřitelných 31,8°Bx.
Anebo v Polsku - https://www.drzewa.com.pl/catalogsearch ... /?q=Nittel
U nás jsem na žádného prodejce nenarazil. I když pravdou je, že už na takové aktivity - výsadby už nemám.
*
Ještě by šlo přesadit něco z volné přírody. Na pár velkoplodých kultivarů jsme kdysi za pár let při sběrech narazili. Ale to byly vyložené plantáže a štěstí. Jen asi tři keříky měly plody velikostí třešní... Z několika desítek až stovek keřů.
(Kousek od Žiliny, v dosahu MHD, jsme je kdysi na tamních stráních sbírali po pytlích. Samozřejmě ve více lidech a několik dnů. Místní nás měli za naprosté šílence a vůbec to nechápali. Včetně našeho nocování ve stanu. Neměli o ně nejmenší zájem. Mimochodem jsem v tamních sadech naposled viděl sbírat švestky v době mrazů. Pod každým stromem měli pytel a do něj postupně sbírali. Jestli z nedostatku času nebo čekali na samovolný opad nevím. Neptal jsem se).

Několik velkoplodých odrůd namátkou:
Maarli
Marschfeldschlebe
Merzig
Nittel
Víc jsem nevyčenichal.
A něco málo pro alchymisty je tady:
http://deslik.blogspot.com/2010/04/trnky.html?m=1
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Lysenko
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 10:13

Prunus spinosa, trnka obecná a její velkoplodé kultivary

10 Apr 2020, 23:01

Mně každý rok zaujme, že někde vidím nepřiměřeně velké trnky. Vybavuji si to např. na jižní Moravě v Němčičkách, dále někde na Brdech. Vždy jsem si říkal, že to nařízkuji, ale nikdy neudělal.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Prunus spinosa, trnka obecná a její velkoplodé kultivary

11 Apr 2020, 20:26

Jsem si ty velkoplodé keře označil špagáty, že si je namožím nebo odkopu.
A pod jedním jsme zahrabali i demižonek ořechového likéru ať máme motivaci se tam znovu vrátit.
Nějak to nevyšlo. A dnes už bych tam nedošel...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Sáša

IP:  230.39

Prunus spinosa, trnka obecná a její velkoplodé kultivary

11 Apr 2020, 20:57

A našel byste souřadnice na mapě? Třeba je tu někdo z okolí :-) pár slovensky hovoriacich přátel tu je
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Prunus spinosa, trnka obecná a její velkoplodé kultivary

11 Apr 2020, 21:44

To bohužel neumím.
*
Ale co si tak vzpomínám byly to vesničky Stráňavy a Trnové, respektive pastviny, pole, meze a remízky nad nimi.
Možná i přilehlé. Přece je to už cca 35 let....
(Ještě si vzpomenu, že tam někde poblíž byl velký lom či co, který v noci svítil jak Las Vegas).
*
Citace z Wiki, víc neumím:
[quote]Trnové je mestská časť Žiliny. Leží asi 5 km juhovýchodne od mesta. Susedí so
Žilinou, na východe s mestskou časťou Mojšova Lúčka a s obcami Stráňavy, Višňové...[/quote]
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Prunus spinosa, trnka obecná a její velkoplodé kultivary

11 Apr 2020, 22:16

Stráňavy a Trnové :D :D
ved to mam "na skok" ja byvam nedaleko Varina.

a s tym lomom mate pravdu, lom patri Dolvapu z Varina.

je to presne tento lom:
http://www.dolvap.sk/
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Prunus spinosa, trnka obecná a její velkoplodé kultivary

11 Apr 2020, 22:33

Díky za odkaz, potěšilo mě to a utvrdilo vzpomínky.
*
Ono to s tím lomem bylo trochu jinak. Nikdo ho neviděl a poblíž něho žádný sběr nebyl.
Jen já jsem se ještě s jedním ztratil a půl noci bloudil, hledali jsme tábořiště a nepochlubili se tím...
V opilosti jsme nechápali CO TO JE?
*
P.S. Funguje ještě v Žilině vedle vlakového nádráží Bytčanská piváreň?
Tam nám každý rok hrozilo málem zatčení a předvedení na služebnu...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Prunus spinosa, trnka obecná a její velkoplodé kultivary

11 Apr 2020, 22:54

Tazko povedat. Krciem pri vlakovej stanici je dost, ale ci sa niektora vola Bytcianska - to zial netusim.

skuste sa tam "poprechadzat" cez google street view, mozno sa vam obcerstvia spomienky:)

ja by som tipoval tuto:
https://www.google.com/maps/@49.227073, ... 312!8i6656

vela ich je na Narodnej (ulica kolmo na vlakovu stanicu) tam ale nefunguje street view
https://sk.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1ro ... 5%BDilina)
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Prunus spinosa, trnka obecná a její velkoplodé kultivary

11 Apr 2020, 23:17

Tam tehdy právě hospod poblíž nádraži moc nebylo. Lépe napsáno žádná.
Jen ta Bytčanská. Ale to bylo spíš takové "krmítko, bufet na stojáka" nebo něco podobného.
*
Jinak velký dík za reakci a snahu.
(Ale kouknu až časem na PC nebo NTB. Přece je tablet na takové věci moc není).
A ještě jednou dík, protože za takové psaní by jsme asi měli kdysi někde doživotní bany.
*
A snad to ostatním taky nevadilo a možná se trochu pobavili....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Prunus spinosa, trnka obecná a její velkoplodé kultivary

12 Apr 2020, 07:24

Velmi tu chyba smajlik palec hore. Dala by som tri lebo sa tento pribeh velmi dobre cital:)
Napísať odpoveď