Mišpuľa (Mespilus germanica)

vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Mišpuľa (Mespilus germanica)

28 Júl 2023, 10:32

Nezkoušel jsem mišpulovou marmeládu nikdy. Ale asi bych plody rozvařil v minimu vody až do odloučení dužiny od jader. Pak by to mělo jít vystřít přes pasírovací síto.
Před pár dny jsem podobnou technikou vyráběl hruškovou marmeládu. Aroma ale není příliš výrazné (ty skoré hrušky taky moc voňavé nejsou,). Nevím, jestli by mišpulová marmeláda chutnala výrazněji.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Mišpuľa (Mespilus germanica)

28 Júl 2023, 17:06

Díky za odpověď. Já jsem to zkoušel v normálním kuchyňském ceďáku s různými oky a mohu říct, že ta práce za to nestála (pochopitelně tu dužninu jsem povařil). Tím pasírovacím sítem myslíte něco co se dá koupit nebo vyrobit vlastníma rukama?
Pěkný víkend Vladimír
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Mišpuľa (Mespilus germanica)

29 Júl 2023, 06:48

Díky za tip. Pasírovací síto to byla ta správná slova, dal jsem je do vyhledávače a vyskočilo na mne plno pěkných nerezových pasírovacích sít v cenách od 400,- Kč až do možná nekonečna. Teprve potom jsem začal uvažovat jestli ano nebo ne. Proti bylo:
1.Nemohl bych přiznat manželce, že jsem si koupil takový krám a tak bych musel pasírovat tam, kde ona nechodí- v boudě na zahradě
2.Ještě než jsem dával mišpule na pálení kolegovi v práci, tak se mně překvapivě podařilo na Zahradě.cz spojit s jedním pánem někde od Tišnova, který měl palírnu (nebo jen dělal v palírně), ten si pro mišpule přijel a dovezl mně jednu marmeládu a placatku mišpulovice. Tenkrát jsem ještě trochu pil, mišpulovice byla dobrá, ale marmeláda mně nechutnala- měla tzv. varnou chuť , která se vůbec nepodobala chuti těch čerstvých mišpulí, kterou mám rád.
3. I přesto jsem zkusil tu marmeládu udělat, myslím, že se mně povedly tři skleničky, z jedné jsem ochutnal. Možná něco uleželého budu mít ještě ve sklepě, když to tam přehrabuji, tak tam ještě něco neoznačeného takové konzistence mám- vypadá to jako ostré chutney, které jsem dělával.
4. Už nejsem ochoten vyrábět ve větším množství nějaké marmelády ani džemy. Ve sklepě je stále zásoba meruňkových lektvarů a kombinace rybíz-malina.
Pro: 1. Jediný důvod proč bych to dělal by byl, že mně láká udělat něco zajímavého a chutného. Tak opravdu nevím jestli ještě něco zkoušet nebo to lifrovat rovnou na kompost. :(
Přeji pěkný víkend Vladimír
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Mišpuľa (Mespilus germanica)

29 Júl 2023, 10:36

Co se týče toho pasírovacího síta, koupil jsem ho, když jsem vyráběl ovocné přesnídávky pro vnoučata. Vypadá na první pohled jako obyčejné síto, jen má dvojitou síťovinu:
https://allegro.cz/nabidka/profesionaln ... _kQAvD_BwE
Dřív jsem pasíroval přes obyčejný velký drátěný cedník . Nevím, čím to, ale přes to pasírovací síto to jde mnohem líp a rychleji. Vzhledem k tomu, že jsem pokaždé najednou pasíroval ovoce na 50 skleniček (abych naplnil zavařovací hrnec), byl ten rozdíl v čase i námaze markantní. Ale ani tak to příjemná práce není, takže jsem vlastně rád, že když děti odrůstají, dětské výživy už jim tolik nejedou ;)
V poslední době používám k výrobě marmelády šnekový odšťavňovač, sice bezpracný, ale na větší množství to není.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2199
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Mišpuľa (Mespilus germanica)

29 Júl 2023, 11:34

Mišpule neznám, tak jen teoreticky a pro zajímavost.
A o likéru jsem nenašel nic.
Mišpule-víno-Valenta.jpg
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2199
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Mišpuľa (Mespilus germanica)

29 Júl 2023, 12:12

P.S.
Napadlo mě:
- Nechat uležet, spařit a vylisovat.
Vždyť takto z toho asi vznikne hrozná mňaga. Neumím, teda vlastně umím, představit si to lisování. To musí být hrozná a neefektivní práce.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Mišpuľa (Mespilus germanica)

29 Júl 2023, 16:02

Problém není v té hmotě, ale v to, že jsou tam pecičky 2x3x4 mm. Je jich tam dost, nikd yjsem je nepočítal. Vlastně to jím i s pecičkami. Ta hmota na těch pecičkách lpí i po uvaření, takže by bylo nejepší, kadžou pecičku vzít a třeba nožem tu hmotu oddělt. To by zajistilo jakž takž výtežnost, ale neznám nikoho kdo by to dělal. Tosít nevypadá špatně, ale pořád je to pětistovka. A já jsem zvyklý z mládí šetřit. Možná to i někteří z vás znají. Přijdu do kšeftu a dívám se jestli nemají něco zadarmo. většinou nemám štěstí.
Vladimír
PS.: Nedávno jsem byl se psem na přehradě a jak jsem šel, přiskočila ke mně švarná dívka a dávala mně plechovku. Většinou všechno odmítámj, ale bylo to opravdu zadarmo, tak jsem si to vzal a dokonce to i vypil. Bylo to s borůvkmi, asi nový typ. :D
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Mišpuľa (Mespilus germanica)

02 Aug 2023, 12:56

Ono když to člověk nedělá ručně, ale elektricky, tak to třeba o to síto ten šnek odrhne. Já jsem odpeckovala na pasírovacím sítu v robotu třešně (strašný rachot, naštěstí Zbrojovka má kryt kovový) a pak na novodobém robotu šípky. Ale zavařeniny u nás taky trčí ve skladu, takže už nic takového neprovozuji.

A ta síta lidi nabízí na sbazaru, třeba by se něco v okolí našlo, nebo to někdo na zkoušku půjčil?
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Mišpuľa (Mespilus germanica)

02 Aug 2023, 14:39

Stejně něco zkusím. Je mně těch plodů líto. Nějaké nápady mám, ale nevím co z toho je reálné.
Vladimír
peter_z_tt
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Mišpuľa (Mespilus germanica)

11 Nov 2023, 18:45

Blíži sa sezóna mišpule. Strom, ktorý každoročne prináša jedinečné ovocie. Mišpule sú posledné ovocie, ktoré je a ešte aj dlho bude na strome.
U mňa veľmi trpí roztočmi, veľmi nepomohol ani postrek sulkou a akaricídom. Z náveternej strany sa mu vylamujú letorasty snáď ako dôsledok roztočov. Inak mimoriadne suchovzdorný a krásny strom, najmä v tomto ročnom období.
Prílohy
20231111_081110.jpg
20231111_080747.jpg
20231111_080758.jpg
20231111_080722.jpg
Napísať odpoveď