Odolné jahody

Karl2
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 20 Apr 2023, 14:42

Odolné jahody

30 Apr 2023, 15:46

Hodně mě zaujal "jahodník z Korsiky" dokonce jsem koupil i semínka, tak pak dám info jak roste :D
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Odolné jahody

01 Máj 2023, 23:44

Karl2 napísal:
30 Apr 2023, 15:46
Hodně mě zaujal "jahodník z Korsiky" dokonce jsem koupil i semínka, tak pak dám info jak roste :D
Ja som kupil radsej naše klasicke lesné. Záhradu máme nedaleko lesa. U korzických mam obavu, že sa dostanú do lesa prostredníctvom vtákov, ako by sa v lese správali, neviem...
Karl2
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 20 Apr 2023, 14:42

Odolné jahody

02 Máj 2023, 07:09

charles91 napísal:
01 Máj 2023, 23:44
Ja som kupil radsej naše klasicke lesné. Záhradu máme nedaleko lesa. U korzických mam obavu, že sa dostanú do lesa prostredníctvom vtákov, ako by sa v lese správali, neviem...
Tak vzhledem k tomu, že jde o jahodník obecný (Fragaria vesca), tedy pořád ten samý druh co roste u nás, zase o tolik nejde. To byste v důsledku musel pěstovat jen původní lesní maliny, pouze naše populace ostružin - ty šlechtěné taky jsou geograficky "nepůvodní" např. z Asie, dokonce různě přikřížené i cizími zcela nepůvodními druhy - a z rukou šlechtitelů stále přibývají nové a nové exotické odchylky. Stejně tak jabloně, hrušně, třešně, lísky - všechno geograficky nepůvodní - ohrožují naše divoce rostoucí. Nemluvě o veškeré zelenině a obilninách. Stejně tak okrasné růže se kříží s našimi původními, a dalo by se jmenovat dál - celé zemědělství a následně zahradničení je postavené na tom, že člověk někde náhodně po světě najde odchylku se zvýšenou plodností nebo jinou užitkovostí (jinak velké/barevné květy, plody atd.) a tato linie se pak rozšíří globálně, je to tak dnes a bylo to tak i před Kolumbem. Díval jsem se letmo na studie genetické diverzity F. vesca v Evropě a geneticky se napříč celou Evropou nijak výrazně nemění. I kdyby se tedy jahodník z Korsiky (Fragaria vesca) nějakou náhodou dostal do toho lesa a přežil, tak křížením s naší populací se během možná už prvních dvou generací genetické odchylky zcela rozptýlí - prostě je to ten samý druh. Tak jako Fragaria vesca z Korsiky tak byste neměl pěstovat měsíční jahody (Fragaria vesca) původem z Alp - křížením tento Alpský jahodník získá schopnost tvorby šlahounů a může se dostat do přírody. A pro zajímavost, v dobách ledových a meziledových docházelo k migraci veškeré flóry daleko na jih a do nížin a pak zase zpět - pevninský ledovec ze severu postoupil až k našemu území a zde se vytvořila neobyvatelná mrazová tundra, což podpořil i Alpský ledovec, který pronikl hluboko do nížin - pak až když došlo k ústupu ledovců, se sem současné druhy dostaly zpět několika migračními trasami z jižní Evropy a blízkého východu. Je tedy klidně možné, že Korsický Fragaria vesca byl dříve třeba zrovna na našem území.
Napísať odpoveď