Kvíz V

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kvíz V

11 Máj 2020, 17:26

Mikeš13: Neuveriteľné, ale určili Ste odrodu správne. Nechce sa mi veriť, že by Ste túto hrušku poznali, skôr mám pocit, že Ste to vystopovali z mojich príspevkov na 'starom' fóre. Ak sa mýlim, tak sa hneď aj ospravedlňujem a snímam pomyselný klobúk.
Odroda Pribinova je krížencom Williamsovej a Drouardovej. Je to pôvodom slovenská odroda, vyšľachtená v už neexistujúcom VÚOOD Bojnice.
Prihlásenie k odrodovým pokusom a morfologické skúšky prebehli už v tomto miléniu, čiže odroda je to pomerne mladá. Bohužiaľ, tak ako aj viaceré ďalšie zaujímavé sorty hrušiek vyšľachtené na tomto pracovisku, ani Pribinova nenašla širšie uplatnenie v praxi a v podstate upadla do zabudnutia. Je to určite škoda, podľa popisu (foto 1-3) to zrejme nie je nekvalitná odroda. Pribinova v r.2013 vyhrala celoslovenskú súťaž 'O najkrajšiu hrušku' v Trenčíne (odtiaľ je aj tá moja fotka - foto 4). IH
IMG_20200509_130421.png
IMG_20200509_130457.png
IMG_20200509_130547.png
IMG_20200511_170312.png
IMG_20200511_170312.png (448.69 KiB) 3886 zobrazení
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kvíz V

11 Máj 2020, 17:53

To je poprvé, co o této hrušce čtu. Nikdy jsem o ní neslyšel. Velmi mě upoutala zmínka o vhodnosti do chladnějších oblastí. Zimních odrůd vhodných do horších poloh je velmi málo, řekl bych žádná.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kvíz V

11 Máj 2020, 18:02

vysloužil napísal:
11 Máj 2020, 17:53
"To je poprvé, co o této hrušce čtu".
Miloš: Veď preto som dal túto odrodu, aby si konečne niečo nevedel 😉.
Ale vážne - naozaj to môže byť zaujímavá hruška, vlastnosťami a napokon aj vzhľadom - nevyzerá zle. Veľká škoda, že na Slovensku si nevieme vážiť tých zopár našich odrôd a necháme ich v podstate zaniknúť. Pritom sú medzi nimi aj kvalitné sorty, ktoré už boli pestované (aj keď nie masovo) a potvrdili kvalitu, ale akosi sa vytratili z povedomia, resp. sú prakticky nedostupné (napr. Nitra, Ivana, Bojnická jesenná, Bojnická zimná, Bojnická vianočná, Korvínova...)
K tej mrazuodolnosti resp.vhodnosti do vyšších polôh - Bojnice kde bola Pribinova vyšľachtená, ležia v n.m. výške cca 300 m.n.m., hrušku na fotke dopestoval pán Minárik v Novákoch (cca 250 m.n.m.). Možno by sa osvedčila aj na Svitavsku... IH
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Kvíz V

11 Máj 2020, 21:04

Pane Ivane, s touto odrůdou opravdu žádnou zkušenost nemám, ale byla mi povědomá ta fotka - někde jsem ji už viděl, tak jsem skouknul obrázky z výstav a tam byla. To jméno odrůdy znám právě z té zprávy o výstavě.
kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Kvíz V

11 Máj 2020, 21:16

vysloužil napísal:
11 Máj 2020, 17:53
Zimních odrůd vhodných do horších poloh je velmi málo, řekl bych žádná.
Ja som minulu jesen zasadil Bohemicu na planke. Docital som sa, ze by to mala byt nenarocna hruska, s dlhsou dobou skladovatelnosti (do marca). Mate s nou niekto dobre/zle skusenosti? Necakam, ze to bude chutovo top hruska, v mojich podmienkach je akakolvek jedla hruska, ktora sa da skladovat vitana ;)
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kvíz V

11 Máj 2020, 21:40

Mikeš13 napísal:
11 Máj 2020, 21:04
Pane Ivane, s touto odrůdou opravdu žádnou zkušenost nemám, ale byla mi povědomá ta fotka - někde jsem ji už viděl, tak jsem skouknul obrázky z výstav a tam byla. To jméno odrůdy znám právě z té zprávy o výstavě.
Boli Ste skrátka šikovný a poradili Ste si, pretože tá úloha bola inak takmer neriešiteľná, keďže odroda Pribinova je v podstate neznáma. Ja som ju vtedy v r.2013 tiež videl prvý aj posledný raz. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kvíz V

11 Máj 2020, 21:56

"Ja som minulu jesen zasadil Bohemicu na planke. Docital som sa, ze by to mala byt nenarocna hruska, s dlhsou dobou skladovatelnosti (do marca). Mate s nou niekto dobre/zle skusenosti? Necakam, ze to bude chutovo top hruska, v mojich podmienkach je akakolvek jedla hruska, ktora sa da skladovat vitana ;)"

S Bohemikou mám dlhoročné skúsenosti. V prvom rade - nemožno povedať že je nenáročná. Potrebuje určitú sumu teplých, slnečných dní, aby dozrela. Nie je vhodná do klimaticky drsnejších polôh a nekvalitných (chladných, ílovitých) pôd - tam jednoducho nestihne dozrieť do oberačkovej zrelosti. Čo sa týka dlhej skladovateľnosti, tak to platí - u mňa vydržala bežne do marca, občas aj apríla. Z moderných odrôd má podľa mňa bezkonkurenčný shelf-life. Chuťovo je Bohemica taký (lepší) priemer, je sladká, chýba jej ale tá typická hrušková 'nadstavba' , akú má trebárs Boscova, Nojabrskaja, General LeClerc a pod.
Mám obavy, že pri Žiline Bohemica excelovať nebude... Aj keď klimatické zmeny sa dejú, o tom niet pochýb, predsa len ale na dozretie do dostatočnej kvality to asi stačiť nebude. Predpokladám, že ju budete oberať ešte nevyfarbenú niekedy koncom novembra a chuť bude skôr repovitá. Kiež by som sa mýlil... IH
(P.S.: na ilustráciu ešte pridávam 3 fotky).
Typická Bohemica v oberačkovej zrelosti - polovica novembra
Typická Bohemica v oberačkovej zrelosti - polovica novembra
Bohemiky v čase konzumnej zrelosti - fotené 16.2.2018
Bohemiky v čase konzumnej zrelosti - fotené 16.2.2018
IMG_20200511_221001.png (746.15 KiB) 3819 zobrazení
Ťažko uveriť, ale táto fotka bola spravená 27.mája(!) 2016. "Zabudnuté" Bohemiky v pivnici, už nevábneho výzoru, ale stále konzumovateľné.
Ťažko uveriť, ale táto fotka bola spravená 27.mája(!) 2016. "Zabudnuté" Bohemiky v pivnici, už nevábneho výzoru, ale stále konzumovateľné.
IMG_20200511_220944.png (548.26 KiB) 3819 zobrazení
kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Kvíz V

12 Máj 2020, 12:05

dakujem za odpoved. mam ju zasadenu v cca 500mnm ale na juhozapadnom svahu s celodennym slnkom. Ak by to s nou nevyslo, co by ste mi doporucili ako nahradu? Viac ako chut ma pre mna priorita "shelf-life". v januari az marci som ochotny chut odpustit, koniec-koncov v tom case sa da "repova hruska" kupit aj v obchode, tak to budem radsej rypat svoju repu ako kupovanu ;) Z letnych mam na rovnakom stanovisti zasadene Wiliamsovu, Clapovu a jesennu Konferenciu. Dufam, ze nieco z nich bude mat aj hruskovu chut, ale rad by som k nim aj nejaku zimnu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kvíz V

12 Máj 2020, 12:17

kvas napísal:
12 Máj 2020, 12:05
dakujem za odpoved. mam ju zasadenu v cca 500mnm ale na juhozapadnom svahu s celodennym slnkom. Ak by to s nou nevyslo, co by ste mi doporucili ako nahradu? Viac ako chut ma pre mna priorita "shelf-life". v januari az marci som ochotny chut odpustit, koniec-koncov v tom case sa da "repova hruska" kupit aj v obchode, tak to budem radsej rypat svoju repu ako kupovanu ;) Z letnych mam na rovnakom stanovisti zasadene Wiliamsovu, Clapovu a jesennu Konferenciu. Dufam, ze nieco z nich bude mat aj hruskovu chut, ale rad by som k nim aj nejaku zimnu.
Ja ovocinárčim v diametrálne odlišnej oblasti, ohľadom vhodnej odrody hrušky do vyšších polôh Vám určite lepšie poradí dr.Vysloužil. Myslím, že spomínal Thirriotovu, z novších Blanku (tá je ale skôr
jesenná) ako odrody, ktoré aj v relatívne horších podmienkach dajú kvalitné plody. Určite Vás nesklame Konferencia.
Prípadne sa skúste spojiť s pestovateľom pánom Jánom Majzelom, ktorý pestuje množstvo odrôd, aj starších. Záhradu má neďaleko Vás - v Brodne - ten by Vám určite vedel dobre poradiť, prípadne poskytnúť
aj vrúble. IH
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kvíz V

12 Máj 2020, 14:47

Po čtyřicetileté snaze najít zimní hrušku, která by opravdu chutnala jako hruška a vydržela aspoň do února, jsem to víceméně vzdal. Ztráty skladováním jsou velké, chuťově to nikdy nebylo ono. Mnohé zimní hrušky byly tvrdé a kyselé, po čase náhle dozrály, jenže "konzumní okno" bylo žalostně krátké. Poté hniličkovatěly. Když připravíte z Williamsek,Vienských či Konferencí v ideální křupavé zralosti kompot tužší konzistence jen v mírně sladkém nálevu, lze použít i jablečný mošt (hruškový jsem nezkoušel, asi by to šlo taky), žádná uleželá zimní hruška se tomu nevyrovná. A nutriční hodnota? O obsahu vitamínu C v hruškách si nedělejte iluze, nota bene po 5 měsících skladování.
Nabídka dobrých podzimních hrušek hrušek je široká i pro horší lokality. Možná jim chybí malinký kousek do chuti Boscovy či Děkanky, ale plná aromatická,. možná lehce natrpklá dužina u odrůd jako Merodova, Avranšská, Thirriotova, Vienská, Hardyho, aj přinese kvalitní zážitek. Konference je samozřejmě hruška bez níž se v horší poloze neobejdeme.
Napísať odpoveď