Mlynček na mak

Peb
Príspevky: 1986
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Mlynček na mak

01 Jan 2024, 13:08

Asi desať rokov vzad som len tak narýchlo vyrobil takúto koncovku na makový mlynček ..,robilo sa veľa makovníkov ..je to závitova tyč tuším 13 mm ,najskôr sa nad tým každý pousmial , ale teraz po rokoch ..rúčku od mlynčeka už nikto nechytí do ruky ... :)
Dá sa použiť Aku skrutkovač alebo vŕtačka s nižšími otáčkami..

Obrázok

Dôležité je vystrediť zavitovu tyč s maticou ktoré sú spolu zvarene ..pod ňou je prítlačna strunka ...

Lepšia bude ale predĺžená matica ...

Obrázok

ja som mal po ruke dve ktoré som vystredil nasroubovanim na závit a zvaril ...
Matku na závit treba navariť tak ,aby po naskrutkovani na hriadeľ mlynčeka bol koniec závitovéj tyče opretý o koniec hriadelky na mlynčeku ..spruzina robí následne prítlak ..väčší prítlak nastavíte vložením ďalšej podložky pod strunu ...
Mak sa neprepaluje ani chuť nieje odlišná od normálne zomleteho ..je to hodne rýchlejšie
BB kraj 465 mnm
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Mlynček na mak

01 Jan 2024, 13:50

Peb napísal:
01 Jan 2024, 13:08
Asi desať rokov vzad som len tak narýchlo vyrobil takúto koncovku na makový mlynček ..,robilo sa veľa makovníkov ..je to závitova tyč tuším 13 mm ,najskôr sa nad tým každý pousmial , ale teraz po rokoch ..rúčku od mlynčeka už nikto nechytí do ruky ... :)
Dá sa použiť Aku skrutkovač alebo vŕtačka s nižšími otáčkami..

Obrázok

Dôležité je vystrediť zavitovu tyč s maticou ktoré sú spolu zvarene ..pod ňou je prítlačna strunka ...

Lepšia bude ale predĺžená matica ...

Obrázok

ja som mal po ruke dve ktoré som vystredil nasroubovanim na závit a zvaril ...
Matku na závit treba navariť tak ,aby po naskrutkovani na hriadeľ mlynčeka bol koniec závitovéj tyče opretý o koniec hriadelky na mlynčeku ..spruzina robí následne prítlak ..väčší prítlak nastavíte vložením ďalšej podložky pod strunu ...
Mak sa neprepaluje ani chuť nieje odlišná od normálne zomleteho ..je to hodne rýchlejšie
Je to zajímavé vylepšení. Mletí máku není příjemná práce.
My rozemeleme mák v tříštivém mlýnku spolu s krystalovým cukrem. Problém nastane, potřebujeme-li pomletý mák bez cukru, ale takových případů mnoho není.
Peb
Príspevky: 1986
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Mlynček na mak

01 Jan 2024, 19:12

Ak sa melie povedzme pri otáčkach 500+ /min a je ho viacej dokáže ušetriť veľa času a námahy..pôvodne som plánoval urobiť niečo na podstavci s nejakým motorcekom s prevodovkou s asi 100ot/min
Ale" zatiaľ " nebolo treba ,takto ide už roky ..
BB kraj 465 mnm
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Mlynček na mak

01 Jan 2024, 19:48

Podobně jsem v minulosti řešil pohon ručních strojů - masomlýnku na výrobu klobás a drtiče jablek pro moštování. Nepřesnost sváru na hřídeli jsem řešil mezikusem z tuhé gumy. Tím se vytvořil jakýsi silentblok, který srovnal vibrace a nerovnosti. Dnes jsem opatrnější a radši používám sofistikované stroje s vlastním pohonem a ochrannými prvky.
Peb
Príspevky: 1986
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Mlynček na mak

01 Jan 2024, 20:03

Pred niektorými domácimi strojmi úprimne mám aj ja rešpekt..mali sme kedysi cinkular na remen s remenicami na motore a cinkulari .. motor na kolesách teraz máme tiež taky starší s vlastným motorom .. ale radšej by som prijal niečo novšie ..krosna a okrytovany kotúč ..
BB kraj 465 mnm
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Mlynček na mak

01 Jan 2024, 20:29

Dá se při tom ovlivnit i různá hrubost mletí máku?
Peb
Príspevky: 1986
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Mlynček na mak

01 Jan 2024, 20:40

Hrubosť mletia môžete ovplivnit vkladanim podloziek medzi maticu a pružinu ..ja som to nechal na takej univerzálnej hrúbke...a je nám to dobre na všetko ...
BB kraj 465 mnm
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Mlynček na mak

02 Jan 2024, 14:41

Děkuju, rozumím. Mám mlýnek, kde nastavuji hrubost mletí povolováním nebo utahováním matice na klice. Ale zase musím točit ručně :).
Peb
Príspevky: 1986
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Mlynček na mak

02 Jan 2024, 14:53

Ono na mlynčeku sa zvykla ta rúčka aj povoliť a potom nebol mak tak najemno zomlety ..ale tu sa to nestáva ..ak budete mať nejaký komplet podloziek a strunku ..tak pri rozobrati aj zoskrutkovani to bude mliet rovnako na jemno ... :)
BB kraj 465 mnm
Napísať odpoveď