velikonoce - zákaz rýpat se v hlíně

Sáša

IP:  230.39

velikonoce - zákaz rýpat se v hlíně

05 Apr 2020, 12:19

Zdravím, jak je letos vše jinak, díky karanténě už uklizeno je, péct se bude jen pro sebe, tak je výjimečně víc času a víc chuti dělat na zahradě i přes velikonoce. Od dětství si pamatuji, že kolem ukřižování a zmrtvýchvstání se nesmělo hrabat se v hlíně, ve smyslu piety. Samozřejmě, dnes se na to tak nehledí, ale máme v sousedství silně věřící starousedlíky a nechci nikoho urazit, a tak nějak mi to přijde správné dodržovat odvěké tradice.. a nemám se s kým poradit. A na zahradě je tolik práce.. Jak to máte u vás? Říkám si, že příští pátek, sobota a neděle asi nedělat nic na ty velké svátky, a přes týden když něco pohrabu či postříhám, tak nikoho neurazím, ne? Vyjma nějakého rytí záhonů..

Nevím kam dotaz umístit, tak tady snad nevadí, pro mě to bude poučné :-)

Jak nechodím do práce a nevím co je pomalu za den, tak jsem si to musela vygooglit jak to letos vlastně je.. dnes Květná neděle

5.4. Květná neděle je připomínka Ježíšova vjezdu do Jeruzaléma, začíná svatý týden
6.4. Modré pondělí je nenáboženský tradiční název
7.4. Žluté úterý je nenáboženský tradiční název
8.4. Sazometná (škaredá) středa je lidová připomínka (nenáboženská tradice) Popeleční středy
9.4. Zelený čtvrtek je památka poslední večeře Ježíše
10.4. Velký pátek je den umučení Ježíše
11.4. Bílá sobota je dnem jeho pohřbení, v noci na neděli pak vstal Ježíš z mrtvých
12.4. Boží hod velikonoční (Velikonoční neděle) je dnem vzkříšení, končí svatý týden
13.4. Na Červené pondělí je tradiční pomlázka (nenáboženská tradice)

19.4. Bílá neděle je druhá neděle velikonoční, nově pokřtění toho dne nosili bílé roucho



díky
Sáša
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

velikonoce - zákaz rýpat se v hlíně

05 Apr 2020, 12:39

Jsem byl sice kdysi pokřtěn, ale jinak jsem ateista.
Ale i tak dík za připomenutí a souhrn Velikonočních svátků.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

velikonoce - zákaz rýpat se v hlíně

05 Apr 2020, 13:19

Ja sice v Boha verim,ale nie takeho,co musim chodit do kostola a co by ma trestal za vsetko mozne. Sviatky cirkevne neriesim a v zahrade robim aj cez taketo velke sviatky. Susedia su dost silno veriaci,nepracuju v zahrade dokonca ani bezne v nedelu a nemaju s tym ziadny problem,ze ja si tym rylujem. Akurat kosacku a motorovu pilu by som nezapinala :D nech je aspon niekedy vsade ticho.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

velikonoce - zákaz rýpat se v hlíně

05 Apr 2020, 13:47

Stejně jako Rafael jsem byla pokřtěná(no nikdo se mě jaksi neptal ;) ) a věřící nejsem, spíš jsem ateista jak poleno. Takže tohle jde mimo mě, i když o svátcích samozřejmě vím. Stejně jako Ariadna, nebudu v neděli hrkat pilama a sekačkama, ale to tak jaksi normálně. V sobotu naopak většinou pracujem naplno a když potřebuju něco zasadit či okopat, tak to udělám. Sousedi...pokud jsou věřící, brát jim to nebudu, ale nebbudu se přizpůsobovat jen proto, abych jejich náboženské cítění neurazila. Já také nesnáším zabíjení zvířat a sousedé to nějak neřeší a vesele si zabíjejí. Asi tak.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

velikonoce - zákaz rýpat se v hlíně

05 Apr 2020, 14:08

No, být někde v civilizaci taky bych se všem hlučným činnostem vyhnul.
A i jinak bych se sousedům přizpůsobil. Nějak bych se necítil dobře když oni něco slaví, dodržují nějaké zvyky a já jim za plotem pobíhal s rýčem nebo motykou...
*
Naštěstí jsem takové sousedy nikdy neměl, spíš naopak a teď na Samotě v polích u lesa....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

velikonoce - zákaz rýpat se v hlíně

05 Apr 2020, 16:15

Nó, tak k tomu slavení...zo je zákon schválnosti :D Negrilujeme, neslavíme, jen jedinkrát za rok máme sešlost s kámošema u nás. Nebývá to stejné, ale přibližně stejné datum. A celkem pravidelně se na vedlejším poli zleva či zprava dělají žně a vždycky je to pochopitelně to pole, odkud zrovna fouká. Takže nás to zavalí obrovským mračnem prachu od kombajnu :o
Vítek

IP:  67.245

velikonoce - zákaz rýpat se v hlíně

05 Apr 2020, 21:10

Se zemí by se nemělo hýbat na Velký pátek.
MrBig46
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

velikonoce - zákaz rýpat se v hlíně

06 Apr 2020, 08:02

Souhlasím. Tak to dělal i můj táta, který byl ateista a komunista. A tak to dělám i já. Na Velký pátek se připomíná ukřižování Krista a nemá se hýbat s půdou. Asi jiné činnosti na zahradě lze dělat. Ale já v tento den na zahradu nechodím.
Vladimír
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

velikonoce - zákaz rýpat se v hlíně

10 Apr 2020, 16:17

Když už jsou ty Velikonoce, slušelo by se ukázat nějaké vajíčko. Bílé, malované nebo aspoň motýlí. Před chvílí jsem viděl na zahradě několik divokých samců martináčů habrových, kteří zbožňují sluneční svit a mají citlivější čich než psi. Samičku najdou bezpečně i ve vzdálenosti 10km. Na zahradách motýli ani housenky neškodí. Žerou většinou listí planých slivoní a lesních jahod a malin.
Prílohy
S. pavonia 04 kladeni vajec.jpg
S. pavonia 04 kladeni vajec.jpg (74.51 KiB) 3711 zobrazení
S. pavonia 01.jpg
S. pavonia 02 samec.jpg
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

velikonoce - zákaz rýpat se v hlíně

11 Apr 2020, 16:03

Teda pane Mimmo, jste se minul povoláním, byl by jste(tedy jste :D ) skvělý fotograf přírody(tady mi chybí palec nahoru) Moc hezké fotky, nádhera. A vajíčka :D :D :D
Napísať odpoveď