Meranie teploty na záhrade - vyroba meteobudky svojpomocne

IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Meranie teploty na záhrade - vyroba meteobudky svojpomocne

03 Feb 2024, 22:13

Peb napísal:
02 Feb 2024, 19:25
Už nejaký čas som premýšľal nad novou meteobudkou ..stará v ktorej je čidlo teplomera má už vyše 14 rokov a pomaly sa rozpadáva ..

Nieje to dokonalá záležitosť a zobralo mi to celkom času .. čidlo bude na záhrade aby som mal nejaký prehľad o teplote priamo na mieste ..
Peb, na čo všetko ste využívali tú znalosť teploty na záhrade? Ako píšete - vedieť teplotu priamo na mieste...je to dôležité? Tiež som nad meraním teploty na záhrade už uvažoval, ale potom som si vravel, že ak to má byť iba nejaký štatistický zber dát, ktorý sa nepretaví do niečoho praktického, tak je to zbytočná záležitosť. Viem si predstaviť z nameranej teploty napr. počítanie sumy teplôt za účelom načasovania postrekov (pre tých čo postrekujú) proti škodcom, ale to bude bez nejakého programu na PC a exportu dát z dataloggeru asi dosť otravná záležitosť. Robili ste si nejaké výpočty z nameraných teplôt? Na čo ste tie namerané dáta využili?
Peb
Príspevky: 1983
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Meranie teploty na záhrade - vyroba meteobudky svojpomocne

03 Feb 2024, 23:00

Čo sa týka merania teploty ,asi je to tak trochu aj záľuba v meteorologii ..mám stanicu ktorá má búdku ale tá búdka má už svoje roky , dožíva a páči sa mi praktickosť zobrazovania na telefóne + výstraha pri poklese teploty ..napríklad pri kvitnuti stromov som zakrýval broskyne a marhule Frost plachtou .. vďaka histórii viem porovnať v akej fáze kvitnutia akú teplotu kvety zvládli v mojich podmienkach ..porovnávať môžem aj teplotu v skleníku a vonkajšiu ,časom lepšie odhadnem ,či je potrebné dodatočné zakrytie jarnej výsadby ..ale ak mám byť úprimný je to z veľkej časti aj ako záľuba ... A mal som nejaký zvyškový materiál ..
BB kraj 465 mnm
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Meranie teploty na záhrade - vyroba meteobudky svojpomocne

06 Feb 2024, 12:11

Tak jsem koukal na tu meteobudku a nějaké původní dobové zápisy. Měla by to být Stevensonova m. budka dle norem (WMO). Dvojitá střecha, dvojité stěny (lamely má jak ven, tak dovnitř - prý standard kvůli proudění vzduchu), schody, měření ve 2 m a ještě správná orientace (otevírání dvířek na sever).
(Budka není léta používána a odkládám do ní, to, co se mi nechce uklízet do dílny (kolíky, nářadí ...), protože bych musel udělat pár kroků navíc :) a taky slouží jako stojan na meteostanici).

Ještě Vám dlužím tento typ meteostanice, které se tu před nějakou dobou probíraly:
https://www.meteo-pocasi.cz/eshop/meteo ... r-compact/
Prílohy
IMG_2457.JPG
IMG_2453.JPG
IMG_2455.JPG
IMG_2449.JPG
Peb
Príspevky: 1983
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Meranie teploty na záhrade - vyroba meteobudky svojpomocne

06 Feb 2024, 12:50

Pekná búdka ..aj na to že je už vyradená ..škoda jej :) ...robiť dvojite lamely da uz zabrat ..aj ten link je dobrý ďakujem ...
BB kraj 465 mnm
Napísať odpoveď