Blogy, vlogy, kutilské relácie, starostlivosť v záhrade

charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Blogy, vlogy, kutilské relácie, starostlivosť v záhrade

30 Apr 2023, 13:44

Zdravím,

jedna tema mi tu chýba, odkial čerpate inšpiráciu, prípadne či sledujete nejaký kanál. Napr. mam na mysli nejaký youtube kanál, alebo blog, reláciu.

Niečo, čím sa človek môže inšpirovať, naučiť, zistiť ako to robia iný, alebo len tak oddychovo popozerať.

Vopred vďaka za odkazy.
roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Blogy, vlogy, kutilské relácie, starostlivosť v záhrade

30 Apr 2023, 21:31

Jan Urbánek - pěstitel - YouTube
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Blogy, vlogy, kutilské relácie, starostlivosť v záhrade

30 Apr 2023, 22:06

YouTube, slovenský, český aj zahraničný, je plný inšpirácií aj reálnych skúseností, či už ortodoxného alebo prírode blízkeho spôsobu pestovania potravín, každému podľa jeho chuti, výberu a zamerania.
Konkrétnych vlogerov si musí každý vysledovať sám, podľa svojich pôdnych, vodných a iných pomerov na pozemku. A nebáť sa to, čo sa mi páči, vyskúšať. Trebárs na jednej desatine plochy, nech je porovnanie pracnosti, nákladov aj výnosov.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2194
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Blogy, vlogy, kutilské relácie, starostlivosť v záhrade

30 Apr 2023, 23:18

Dobré téma.

Sice ty tzv. soc. sítě a hlavně tu Trubku rád nemám protože prokousat se tam všelijakými opičárnámi kterými se to tam jen hemží je nad moje síly a trpělivost.
*
A tak bych rád uvítal nějaké odkazy které mají co říct a poučit nebo v něčem inspirovat.
A možná i jiní.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2194
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Blogy, vlogy, kutilské relácie, starostlivosť v záhrade

30 Apr 2023, 23:57

V žádném případě tady nechci tahat politiku, ale některé jeho články určitě stojí za přečtení. Třeba:
https://www.vidlakovykydy.cz/stitky/sobestacnost
apod.
Screenshot_20230430-235245_20230430235322117.jpg
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
thesilentman
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 17 Nov 2022, 11:03

Blogy, vlogy, kutilské relácie, starostlivosť v záhrade

01 Máj 2023, 09:36

Velice inspirativní je Youtube kanál Charlese Dowdinga. Charles se sice zabývá metodou No Dig, tedy bez rytí, ale množství jeho rad je vhodných i pro tradiční pěstování. https://www.youtube.com/@CharlesDowding1nodig
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Blogy, vlogy, kutilské relácie, starostlivosť v záhrade

01 Máj 2023, 09:53

Je těžké dát Vám konkrétní tipy, když zrovna za některé mé info z praxe jsem byl "lynčován" jako osoba, i když jsem očekával kritiku postupů. Jsem téměř přesvědčen, že za další tipy, jak efektivně postupovat v zahradě, bych byl osočován opět, a opět lidmi, kteří to nezkusili, ale "ví".

Proto zopakuji: každý si to musí projít sám, vybrat si autory, kteří mu jsou blízcí a jejíchž postupy vyzkouší a osvědčí se mu a dále je sledovat. Zkratky neexistují.

V zásadě existují dva základní postupy:

1. Jsem v zásadě spokojen a přesvědčen, že mnou používaný postup je jediný správný a nikdo mi už nemůže říct nic nového. Žádné rady nepotřebuji, všechno už vím. Zajímají mne jen videa, která potvrzují moji neomylnost, vše ostatní jsou nepodložené žvásty nevzdělanců.

2. Jsem v zásadě spokojen, ale možná existují způsoby, které dosahují cíle méně náročným způsobem (na sílu, energii, materiál) nebo umožňují využít prostor, současnými postupy nevyuzitelný. Možná to už někdo zkusil jinak a má o postupu a výsledcích video, možná by stálo za shlédnutí a zamyšlení. Možná by to stálo za vyzkoušení a srovnání náročnosti a výsledků s nynějším způsobem. Mohu se něco nového naučit a něco nového vypěstovat. Mohu ušetřit za chemii a tím i za léky. Musím tomu věnovat čas, musim se prokousat i balastem, ale nakonec mohu získat. Rozhled, čas, vědomosti i nové potraviny.

Tož tak.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2194
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Blogy, vlogy, kutilské relácie, starostlivosť v záhrade

01 Máj 2023, 12:02

Série VHS videokazet vydaných kdysi ČZS. Nevím přesně jak se jmenovaly ani kde skončily.
Ale byl to dobrý výukový materiál.

Máte někdo o nich nějakou povědomost?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Blogy, vlogy, kutilské relácie, starostlivosť v záhrade

01 Máj 2023, 12:46

Rafael napísal:
01 Máj 2023, 12:02
Série VHS videokazet vydaných kdysi ČZS. Nevím přesně jak se jmenovaly ani kde skončily.
Ale byl to dobrý výukový materiál.

Máte někdo o nich nějakou povědomost?
Neviem o kazetach, ale paru rokov dozadu som objednaval od nich CD. Boli to rozne prednasky a instruktaze, napr. o reze, odrodach atd.
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Blogy, vlogy, kutilské relácie, starostlivosť v záhrade

01 Máj 2023, 12:58

ChlapeczDediny napísal:
01 Máj 2023, 09:53
Je těžké dát Vám konkrétní tipy ...
Tak dajte nejake napr. 3 oblubene odkazy. Posudenie nechajte na citateloch.
roman napísal:
30 Apr 2023, 21:31
Jan Urbánek - pěstitel - YouTube
Urbanek je top, hlavne sa mi paci, ze aj hovori a zdôvodnuje preco tak striha.
Napísať odpoveď