Hmyz v zahradách

peter_z_tt
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Hmyz v zahradách

15 Aug 2021, 11:28

Ďakujem za odpoveď. Motýle mi moc nehovoria 🤭.
Budleja priťahuje motýle, ale má veľkú konkurenciu o kus ďalej - železník. Na ňom je porovnateľne veľa motýľov, najviac samozrejme mlynárikov. 😉
Mimmo
Príspevky: 3118
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Hmyz v zahradách

15 Aug 2021, 20:59

Já jsem byl dnes v jednom sportovním areálu na Vysočině a létalo tam nezvykle veliké množství motýlů. Většinou baboček. Brzy jsem našel příčinu. Jsou tam za plotem tři "motýlí" keře a ty se navíc vysemeňují. Malou rostlinku jsem našel u silnice a ještě menší v dlažbě.
Prílohy
Buddleia za plotem.jpg
Buddleia za plotem.jpg (194.15 KiB) 1929 zobrazení
Buddleia u cesty.jpg
Buddleia v dlažbě.jpg
Buddleia v dlažbě.jpg (163.32 KiB) 1930 zobrazení
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Hmyz v zahradách

16 Aug 2021, 13:22

:thumbup: A já je koupila za drahé peníze :D
Mimmo
Príspevky: 3118
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Hmyz v zahradách

19 Aug 2021, 16:00

I přes ukrutné dlouhodobé sucho a horko, viděl jsem dnes na balkánské zahradě krásnou modrou vážku. Nevím, co hledala na zahradě, když má blízkou řeku a vodu. Možná, že voda v sudu bez ryb je také lákadlo. Kdo ví? :idea:
Prílohy
Vážka 1.jpg
Vážka detail.jpg
vysloužil
Príspevky: 4717
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hmyz v zahradách

19 Aug 2021, 16:21

Mimmo napísal:
19 Aug 2021, 16:00
I přes ukrutné dlouhodobé sucho a horko, viděl jsem dnes na balkánské zahradě krásnou modrou vážku. Nevím, co hledala na zahradě, když má blízkou řeku a vodu. Možná, že voda v sudu bez ryb je také lákadlo. Kdo ví? :idea:
Vážka loví za letu hmyz často (a s oblibou) i daleko od vody. K vodě zalétá kvůli rozmnožování, její larvy žijí ve vodě.
ariadna30
Príspevky: 2878
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Hmyz v zahradách

19 Aug 2021, 16:45

Wow, nadherna je. A vlastne celkovo su vazky krasne👍
vysloužil
Príspevky: 4717
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hmyz v zahradách

20 Aug 2021, 08:00

Mě taky vážky fascinují. Jedná se o vývojově starší hmyz než většina ostatního - mouchy, včely, vosy, motýli, brouci, kteří mezi larvou a imagem mají stádium kukly. U hmyzu s proměnou nedokonalou (kromě vážek třeba sarančata a kobylky) se jejich larvy - nymfy - obvykle hodně podobají dospělcům. Jenže larva vážky žijící ve vodě vypadá jinak než dospělá a k té zázračné proměně dojde za chvíli během jediného svléknutí. Úžasné.
M.H
Príspevky: 1795
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Hmyz v zahradách

20 Aug 2021, 11:06

A jak to máte v zahradě s komáry? Máme tu nějaký nový druh komára, dospělí jsou poloviční nebo třetinoví než normální komáři, nejdou slyšet typickým bzučením, nejdou ani cítit na kůži. Žijí ve vlhké trávě po tisících, i v krátkém 2cm posekaném trávníku pro projití vyletávají a útočí, jsou mimořádně útoční. Objevili se vloni 2020 po přívalových deštích Líhnou se v trávě noví po každém dešti, nepotřebují na kladení bečky ani kaluže jako klasičtí komáři. Letos jsou tu zase, množí se od jara do podzimu - prakticky celé léto nejde na zahradě moc posedět. Vloni jsem provedl plošný postřik drahým přípravkem proti komárům - nevzpomenu si název, a bez účinku, dělal tu kolem baráku řemeslník a bez repelentu taky nevydržel. Co je to za komáry? Do domu oknem nikdy nelétají, drží se jen do půl metru nad trávníkem a kolem keřů a thůjí. Nevadí jim ani slunce a vítr, zatímco normální komáři odpočívají, ti malí útočí pořád. Co je to za potvory ?
Mimmo
Príspevky: 3118
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Hmyz v zahradách

20 Aug 2021, 18:25

Komárů právě teď moc nemáme. Ve vlhčím jarním období je postřikovali letadlem kolem Dunaje před rozedněním (velmi selektivní insekticid). Komárů tu máme taky několik druhů. Přes den létají komáři tygrovaní a za soumraku písklaví. Ostatní moc neznám. U vás to budou možná tzv. povodňoví, jejichž vajíčka čekají i několik let na zaplavení pozemku. V létě u nás obvykle neprší až 8 týdnů. Je to katastrofa, když při 40st. není možno zavlažovat. Vymizí i rosa a vzduch má odpoledne vlhkost jen asi 30%. Ale zase moc nehnije a vůbec nepraská zralé ovoce. To si člověk nevybere.
M.H
Príspevky: 1795
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Hmyz v zahradách

20 Aug 2021, 18:48

Já by si jistě vybral tu vaši variantu léta, na jaře a začátek léta má růst hmota a druhou půlku léta pršet nemá a to je čas zrání. No a závlaha pomáhá aby plody narostly větší, a když nemáte studnu, tak to je na prd. Ale ještě víc na prd je, když místo zrání v druhé polovině léta, v období vrcholu léta, žní a bazénové sezony :) , denodenně valí voda, a když už neleje tak jen 2-3x denně sprchne jen aby se neřeklo, pak zrání nenastane, vše jde neustále do hmoty, plody praskají, padají, hnijí, a listí sice roste, ale likvidují ho houby a plísně, choroby.

Povodňoví komáři tu byli vloni, i předloni kdy byly z letních lijáků zatopené louky, pole..... mají životnost asi měsíc a v zástavbě to není tak hrozné. Pak je druhý typ komára, ten klasický co lítá do baráku a bzučí, ten se líhne v bečkách na dešťovou vodu nebo v jezírkách a kalužích kde nejsou ryby. No a ty třetí malé zdechliny se líhnou jen z dešťů v mokré trávě, nikde není žádný kýbl s vodou, a líhnou se pořád, jsou vázání na trávníky a nevzdalují se více než na metry, řekl bych, že odnikud nepřílétají, žijí na několika metrech jen z vlhka. Velmi jim svědčí večerní rosy, denodenní přeháňky, občas lijáky. Chtělo by to aby vyschnul trávník, ale za celý rok nebyl jedniný den kdy by uschnul, tráva je stále brčálově zelená, sekačku zahlcuje šťavnatostí jak na jaře při prvním sečení. Prostě ideální podnímky líhnutí, ale kde se to vzalo, nejdřív jsem myslel, že se jedná o mladé komáry, ale kdepak, to jsou už dospělí, jejich mladí jsou ještě menší, a to už aby si na ně člověk vzal lupu. :shock:

Tygrovaní tu asi nežijou, ti to zřejmě nebudou.
Napísať odpoveď