Hmyz v zahradách

Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Hmyz v zahradách

29 Máj 2023, 20:36

já vím, nevčelařím první rok, jen nemám čas to teď zkoumat. Možná matku něco kloflo, třeba vlaštovka. Jak dodělám seno, jdu do nich a uvidí se co se přihodilo :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Hmyz v zahradách

29 Máj 2023, 23:25

Máme letos také zajímavé zkušenosti se včelami.
V prosinci muž zjistil, že z 5 včelstev nic nezbylo, že nemá z čeho vzít měl. Na podzim sousedovy včely hodně loupily, tak jsme usoudili, že včelstva měla málo zásob a uhynula. Vzhledem k tomu, že muž měl zdravotní problémy, tak jsme si řekli, že se nedá nic dělat, že prostě už nebudeme mít včely a že je o práci míň. ;) Do úlů se na jaře díval a říkal, že tam nezůstaly žádné mrtvé včely, možná to uklidili rejsci.
V dubnu jsem zjistila, že jeden úl je obydlený, včelám jsem říkala squatteři. Pak se rozdělily, obydlily i úl vedle. Teď přibyl další nový roj o dva úly dál, je dost silný.
Muž už včely mít nemůže, dá je známému ve stejné vsi, ale je vidět, že včelí průzkumníci si předem vytipovávají vhodné útočiště. Fungujeme jako záchytné stanoviště.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Hmyz v zahradách

29 Máj 2023, 23:48

Opuštěné prázdné úly nesmí zůstat otevřené, právě kvůli zalétávání divokých roju. Riziko přenosu MVP atd.
Samozřejmě včely mají geneticky danou taktiku jak taková místa najít a obsadit. Jde jim o život.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Hmyz v zahradách

29 Máj 2023, 23:58

No jo, až si ta včelstva soused odnese asi budeme muset úly spálit, není to kam dát.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hmyz v zahradách

30 Máj 2023, 10:12

Lenkalor napísal:
29 Máj 2023, 23:58
No jo, až si ta včelstva soused odnese asi budeme muset úly spálit, není to kam dát.
Možná by stačilo úly uzavřít. Třeba je od Vás časem někdo koupí.
Snahou včelaře je, aby se mu včely nerojily.
Je ke zvážení, je-li dobré si brát neznámý roj.
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Hmyz v zahradách

30 Máj 2023, 20:15

My tu máme převčeleno a převčelařeno. :D Ale jsme celkem oddělená obec, roje budou místní.
Ano, včely si vezme místní včelař a úly si vezme přespolní.
Jen mě překvapilo, jak rychle se úly obydlely.
Dívala jsem se loni na YouTube na video s J. Duškem a včelařem, který to dělá trochu jinak. Nepřikrmuje, ale bere si med na jaře, když po zimě zbyde. Včely má na opylování stromů a trochu medu, pokud je dobrá zima.
To by se mi líbilo víc, ale stejně bych tam něco vyřezávat musela a nechce se mi zase riskovat anafylaktický šok.
Měla jsem ho dvakrát, a zakázala jsem rodině volat záchranku s tím, že to vydýchám. Protože nepropadám panice, tak to jde vydržet i když je to bolestivé.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hmyz v zahradách

31 Máj 2023, 12:45

Lenkalor napísal:
30 Máj 2023, 20:15
My tu máme převčeleno a převčelařeno. :D Ale jsme celkem oddělená obec, roje budou místní.
Ano, včely si vezme místní včelař a úly si vezme přespolní.
Jen mě překvapilo, jak rychle se úly obydlely.
Dívala jsem se loni na YouTube na video s J. Duškem a včelařem, který to dělá trochu jinak. Nepřikrmuje, ale bere si med na jaře, když po zimě zbyde. Včely má na opylování stromů a trochu medu, pokud je dobrá zima.
To by se mi líbilo víc, ale stejně bych tam něco vyřezávat musela a nechce se mi zase riskovat anafylaktický šok.
Měla jsem ho dvakrát, a zakázala jsem rodině volat záchranku s tím, že to vydýchám. Protože nepropadám panice, tak to jde vydržet i když je to bolestivé.
Je třeba mít v sezóně po ruce léky s rychlým účinkem. Anafylaktický šok může být smrtící.
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Hmyz v zahradách

31 Máj 2023, 16:47

vysloužil napísal:
31 Máj 2023, 12:45
Je třeba mít v sezóně po ruce léky s rychlým účinkem. Anafylaktický šok může být smrtící.
Určitě, zvlášť pro děti nebo oslabené lidi je to nebezpečné.

Mám příběh jedné známé. Od malička byla alergická na včelí bodnutí, natékala a dusila se. Vždy jeli na pohotovost. V 19 letech se dostala na cestovní vízum do Kanady, tam pak zůstala více než rok bez povolení a tudíž bez pojištění.
A dostala žihadlo. Nevím už jestli jedno nebo víc, ale byla v takovém stavu, že musela na pohotovost. Když zjistila na příjmu, kolik by to stálo peněz, tak sama říkala, že to prostě rozdýchala a vydržela.

Ale nikomu to nedoporučuji, injekce od záchranářů a kapačky v nemocnici jsou určitě bezpečnější.
Jitka
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Hmyz v zahradách

31 Máj 2023, 18:07

Proto jsou zlaté samotářky, jsou tak neútočné, až je jim to ke škodě. I když kocour se naučil baštit i vosíky...
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Hmyz v zahradách

31 Máj 2023, 20:17

Já teda nejsem doktor, ale anafylaktickej šok se asi moc rozdejchat nedá. V podstatě pro to, že když Vám selže krevní oběh, tak už jste dodejchala. Mechanismus tohoto šoku spočívá ve vyplavování histaminu do krevního řečiště a následného rozšíření cév. Když se trubky roztáhnou , spadne Vám tlak a zpětnou vazbou mozek na pokles tlaku reaguje zrychlením srdce - zvedne výkon pumpy , jenže objem krve je furt stejný. Je to jako by byla někde díra, ztratíte vědomí a konec když Vám nikdo nepomůže. Jako včelař se často setkávam s lidmi kteří tvrdí že mají alergii na bodnutí, a když se jich zeptám jak se to u nich projevilo tak mi řeknou že je bodnutí bolí a místo jim oteče. K tomu samozřejmě mají hysterickej záchvat včetně bušení srdce a někdy mdlob. Jenže to není alergie, ale normální reakce + strach. Kdo má opravdu alergii, tak ho jedno žihadlo složí pokud si nevezme léky.
Mimochodem se dá u kožaře vyžádat krevní test na reakci na hmyzí jedy. Mám 0 a přitom mě bodnutí pálí, bolí a v měkkých tkáních někdy opuchnu, třeba pod okem. Druhý den mě to jen svědí. Někdy po víc žihadlech dostanu teplotu. Ale to furt není alergie.
No ale abych řekl to co sem chtěl, dnes po 17 hod se ty potvory opět vyrojily :)
Tentokrát sedly o 3 m vedle na třešen na haluz tlustou jako ruka. Což byl docela problém, ale už je mám v bedně ve sklepě :thumbup: , tak snad už bude klid.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Napísať odpoveď