Zlepšenie podnych vlastnosti

Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Zlepšenie podnych vlastnosti

15 Nov 2021, 20:00

Tak takto som zlepšoval ilovu pôdu u nás na kopcoch
Organická hmota ..hnoj + - 10 ton a asi tak 15 ton piesku ..aj keď veľkou nevýhodou bolo pre mňa že som to robil na jar a nie na jeseň ..čo pocítila niektorá zelenina haklivejsia na čerstvé hnojenie ..neskôr sa už prebrala..žiaľ, nemal som v tom čase nejak na výber .celkom pekne boli zemiaky,paradajky,uhorky ,petržlen,hrach,
Horšie to znášala mrkva a reďkovka ..
Takto sa hnoji na jeseň aj keď som čakal prvý rok horšie výsledky ..vedel som zhruba do čoho idem ..
Moje dojmy su zatiaľ také že pôda sa odľahčila ,nestvrdne po daždi na kameň,zurodnela ..nasledujúci rok by mohol byť na sadbu zeleniny dobrý ..

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
BB kraj 465 mnm
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Zlepšenie podnych vlastnosti

15 Nov 2021, 20:20

Peb napísal:
15 Nov 2021, 20:00
Organická hmota ..hnoj + - 10 ton a asi tak 15 ton piesku .
o aku velku plochu sa jedna? odhadujem to na cca 100-150m2 - mnozstvo hnoja a piesku ste mali nejako napocitane z vlastnosti povodnej pody, alebo ste to len nastrelili od oka? nad tym pieskom uvazujem aj ja, ale vobec netusim kolko by som ho mal dat, aby to nebolo "zanedbatelne mnozstvo" ale ani aby som to "neprepalil".
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Zlepšenie podnych vlastnosti

15 Nov 2021, 20:37

kvas napísal:
15 Nov 2021, 20:20
Peb napísal:
15 Nov 2021, 20:00
Organická hmota ..hnoj + - 10 ton a asi tak 15 ton piesku .
o aku velku plochu sa jedna? odhadujem to na cca 100-150m2 - mnozstvo hnoja a piesku ste mali nejako napocitane z vlastnosti povodnej pody, alebo ste to len nastrelili od oka? nad tym pieskom uvazujem aj ja, ale vobec netusim kolko by som ho mal dat, aby to nebolo "zanedbatelne mnozstvo" ale ani aby som to "neprepalil".
Pole je veľké cca 30x8 m piesku som dal dosť nahrubo nemam pocit že by toho bolo nejak prehnane . ale verím že aj menšie množstvo môže urobiť dobru službu ..hnoj sa rozložil už pomerne dobre ..nejaké živiny si vzala už aj zelenina ..myslim že keby som to robil v jeseni nijaká zelenina by nepocítila priveľa dusíka z hnoja ..sneh a zimna vlhkosť stiahne tiez živíny trochu hlbšie..niečo málo odplaví..veľmi mi pomohol kultivátor ..takto som si vyrábal aj zem na jahody,maliny,a vyvýšené záhony ...
BB kraj 465 mnm
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Zlepšenie podnych vlastnosti

15 Nov 2021, 20:46

Hnoj s pieskom som dával od oka aby všetko dobré prekryl .. ..hnoj sa do jari rozlozi ..podny rozbor som nemal ..teraz som si dal akurát robiť na ovocné stromy kôli veľkému prepadu plodov na slivkach..ale to už je iná téma :)
BB kraj 465 mnm
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Zlepšenie podnych vlastnosti

15 Nov 2021, 20:55

Vyzerá to dobre ale obávam sa, že kultivátor premiešal iba povrchovú vrstvu pôdy. Jedna vec je, ako to vyzerá pohľadovo na povrchu ale 20-50 cm hlbšie to už nemusí byť taký rozdiel (hlavne piesok). Po navezení melioračných hmôt by to chcelo normálnu hlbokú orbu alebo rigolovanie (opakovane aspoň dvakrát) Ono sa to "spraví" aj samo ale bude to trvať podstatne dlhšie, ako jednu sezónu.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Zlepšenie podnych vlastnosti

15 Nov 2021, 21:28

larix napísal:
15 Nov 2021, 20:55
Vyzerá to dobre ale obávam sa, že kultivátor premiešal iba povrchovú vrstvu pôdy. Jedna vec je, ako to vyzerá pohľadovo na povrchu ale 20-50 cm hlbšie to už nemusí byť taký rozdiel (hlavne piesok). Po navezení melioračných hmôt by to chcelo normálnu hlbokú orbu alebo rigolovanie (opakovane aspoň dvakrát) Ono sa to "spraví" aj samo ale bude to trvať podstatne dlhšie, ako jednu sezónu.
Myslim aj ja že je pravda čím hlbšie tým lepšie ..príkladom sú aj vyvýšené záhony ..toto bola klasicka orba asi ako každý z nás na jeseň orie ..rotavátor som sa snažil pustiť do hlboky čo najviac ..veľa krát sa nám stávalo že sme zemiaky vytrhávali stiahnuté v ile ..petržlen s mrkvou bol vykruteny teraz sa to nestalo ,časom ale uvidím ,nechem mať veľké oči ..ono možno pomohlo aj to že pieskom a hnojom sa výška ornice ešte o niečo zdvihla ..

Toto je agria tohtoročna ..pár zemiakov je ešte v zemi

Obrázok

Obrázok
BB kraj 465 mnm
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Zlepšenie podnych vlastnosti

16 Nov 2021, 08:18

tento rok som daval hnoj, na buduci rok asi prisypem piesok - dakujem za inspiraciu.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Zlepšenie podnych vlastnosti

16 Nov 2021, 10:42

Mně se mísení písku s jílem neosvědčilo, ale tady je čistý šedý jíl a ten rozdíl velikosti částic nešel dohromady - špatné mísení, hrudovité obalení jako plastelínou a nebo proplavování menších částic jílu. Jeden z mála substrátů, který funguje, je kompost. Ani rašelinné vláknité substráty nebo hnůj se neosvědčily - špatně se mísily a vytvářely pod povrchem "suché kapsy".
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Zlepšenie podnych vlastnosti

16 Nov 2021, 10:58

Mikes13, to s tym sedym ilom mozem potvrdit. Este ze som to mala len na malom useku.
Rozmyslam, ze som nastastie mala stastie, ked sme kupovali dom. Neskusena a naivna som si myslela ze hlina je vsade normalna😀 Keby som kupovala teraz, jednoznacne prve, co by som spravila, by bolo, ze by som isla s rylom do zahrady. A az ked by to tam.bolo aspon ako tak ok, pozrela by som si dom. Lenze clovek neskuseny naivny to proste nevie😲😀
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Zlepšenie podnych vlastnosti

16 Nov 2021, 11:28

Čistý šedý jíl je mrtvá hornina, přeměnit ji v drobtovitou půdu je v krátkodobém horizontu nemožné. Ani samotné přidání písku hned nepomůže. Chce to trpělivost, opakované dodávání hlavně organického materiálu a taky i toho písku. Může být i dřevěný popel, vápenná omítka. I tak je to běh na dlouhou trať
Napísať odpoveď