Fíky

Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Fíky

13 Okt 2022, 11:04

Neregistrovaný napísal:
13 Okt 2022, 09:37
Minulý rok som nemal ani ani jedno jablko, obaľovač urobil dokonalú prácu. Ale nazbieral som inde a jablká boli v pivnici celú zimu. Logický úsudok by bol, že bez chémie to už nepôjde. Div sa svete tento rok je všade jabĺk plno a nikto tie stromy nestriekal.
Poprosím upresniť vetu "Ale nazbieral som inde a jablká boli v pivnici celú zimu". To mám ísť trhať nejaké plánky, čo rastú pri cestách? Lebo ja o žiadnych nikomu nepatriacich kvalitných jabloniach v mojom okolí neviem. A že by tu na severe rástla akákoľvek bezprízorná broskyňa... ;)
Neregistrovaný

IP:  11.241

Fíky

13 Okt 2022, 20:03

Ach jaj, to som zase napísal. Tak vysvetlím: Keď nie sú jablká doma, občas niektorý rok sa to stane (napr. minulý rok), tak naložím bedničky, oberák a zájdem niekam nazbierať jablká. Príležitostí je mnoho, buďto u kamarátov na revanš. Alebo voľne v krajine pri poľných cestách a v starých sadoch sú celkom kvalitné odrody. Myslím že dobrou Jonatánkou nikto nepohrdne. V krajnom prípade vždy na jeseň je kopec ponúk na samozber jabĺk na bazoši, väčšinou od ľudí, ktorí to už nevládzu ozberať sami a majú veľké záhrady.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Fíky

13 Okt 2022, 20:20

Ešte dlžím vysvetlenie pánovi IH. Nechcem rýpať a dúfam, že nedostanem návrh na súboj v olympijskom športe. Vaše vedomosti si veľmi vážim. Takisto si ale vážim pluralitu názorov.
Niekto je chemik, niekto má bezreziduálny postrekový plán, niekto nestrieka vôbec. Tieto skupiny pestovateľov sa málokedy zhodnú, často práve táto téma býva rozbuška. Dal som mnoho energie do debát a vysvetľovania, čo a ako v biozáhrade. Že nestačí vymeniť látku v postrekovači za biopostrek, ale treba zmeniť náhľad na vec, otočiť uhol pohľadu. Pretože veci dôležité z jedného uhla, sú malicherné z druhého uhla a naopak. V poslednej dobe ma to už ani nebaví (to vysvetľovanie), ale vždy budem pripomínať, že je tu aj tá druhá možnosť. Jednoducho preto, aby nám nevyrástla mladá generácia striekačov chemikov, ktorý si už vôbec nebudú vedieť predstaviť záhradu bez chémie.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Fíky

13 Okt 2022, 21:05

Pekne napisane👍👍
Ja chemiu nepouzivam, ale rozni moji susedia postrekuju rozne veci. A neviem preco ale je im jedno ze nie je zrovna bezvetrie. Akurat pred par dnami sused cistil postrekovac vo vetre. Zasiahlo to 3 zahrady v rade. Takze mozem ja pestovat na 100% bez chemie nakoniec tam mam aj tak namiesany daky koktejl😀
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Fíky

13 Okt 2022, 21:18

Neregistrovaný napísal:
13 Okt 2022, 20:20
Ešte dlžím vysvetlenie pánovi IH. Nechcem rýpať a dúfam, že nedostanem návrh na súboj v olympijskom športe. Vaše vedomosti si veľmi vážim. Takisto si ale vážim pluralitu názorov.
Niekto je chemik, niekto má bezreziduálny postrekový plán, niekto nestrieka vôbec. Tieto skupiny pestovateľov sa málokedy zhodnú, často práve táto téma býva rozbuška. Dal som mnoho energie do debát a vysvetľovania, čo a ako v biozáhrade. Že nestačí vymeniť látku v postrekovači za biopostrek, ale treba zmeniť náhľad na vec, otočiť uhol pohľadu. Pretože veci dôležité z jedného uhla, sú malicherné z druhého uhla a naopak. V poslednej dobe ma to už ani nebaví (to vysvetľovanie), ale vždy budem pripomínať, že je tu aj tá druhá možnosť. Jednoducho preto, aby nám nevyrástla mladá generácia striekačov chemikov, ktorý si už vôbec nebudú vedieť predstaviť záhradu bez chémie.
Tú ponuku dostal vtedy pán, ktorý si ju bezpochyby zaslúžil 😀. Mohol by som Vám dať k nahliadnutiu niektoré jeho 'nevyžiadané' maily a verte, že by Vám poriadne nadvihlo obočie. K tomu sa ale neznížim.

Ale k veci:
Po prvé - to samotné slovo "chémia" už v sebe à priori nesie niečo "nebezpečné, škodlivé, zlé". Pritom "chémiou" je aj soľ, cukor, lieky a pod. Mnohé pesticídy sú vlastne prírodné látky, produkty húb, baktérií atď. Skrátka nie je postrek ako postrek (príklad: SpinTor versus organofosfáty).
Po druhé - k tej tolerancii a pluralite. Možno som občas ironický či sarkastický, ale ak je niekto slušný, tak ho rešpektujem - aj s jeho názorom, hoci trebárs nesúhlasím. Polovicu života som prežil v takom režime aký sme tu mali, a mňa už na staré kolená nebaví držať ústa, najmä keď niekto neférovo a podpásovo zaútočí, skrytý v anonymite. Zvyšok života chcem prežiť s narovnaným chrbtom.
Po tretie - snažím sa, kým mi mozog slúži, vzdelávať sa a byť otvorený aj novým poznatkom. Týka sa to aj tejto mojej hobíckej záľuby (aj keď mám aj iné, a možno intenzívnejšie). Takže prečítal som si pomerne dosť aj o takých témach, ako je ekologické 'bezchemické' pestovanie. Aj som viaceré veci v záhrade skúšal. Moja skúsenosť je taká, že v mojich podmienkach je vhodné pomôcť si do istej miery aj tou nešťastnou 'chémiou'. Ak to niekto chce robiť úplne bez nej - rešpektujem to. Moje jablká jesť nemusí. Ale nech ten svoj názor násilne nevnucuje iným a neútočí neprimerane na tých, ktorí to chcú robiť a robia inak. IH
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Fíky

23 Okt 2022, 17:27

Figová sezóna pokračuje bez prestávky ďalej. Druhá úroda dozrieva postupne a podľa priaznivej predpovede asi nejaký čas ešte bude. Kvalita trochu klesá, ale stále sú vynikajúce.
Figovník som prvý krát videl a jedol v roku 1991 ako malý chlapec v chorvátsku. Ani vo sne by ma nenapadlo, že si raz budem pochutnávať na vlastných figách doma v záhrade a už vôbec nie, že to bude pri novembrovom zazimovávání záhrady... :D
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Fíky

13 Nov 2022, 15:24

Figová sezóna je asi ukončená. Figy sa dali jesť viac než 3 mesiace v roku, čo asi nedokáže žiadne iné ovocie v našom klimatickom pásme. Kvalita posledných plodov nič moc, ale spolu s mišpulou je to posledné ovocie v záhrade.
Pre veľký úspech sme dosadili ďalšie 2 kríky.
Prílohy
IMG_20221113_090920.jpg
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Fíky

14 Nov 2022, 09:24

Ano - se žlutými a opadávajícími listy se staly fíky nedobré, postrádají cukr. Před týdnem jsem všechny fíky z keřů odstranil, aby nebránily výhonům ve vyzrávání.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Fíky

14 Nov 2022, 09:33

Petr z H. napísal:
14 Nov 2022, 09:24
Ano - se žlutými a opadávajícími listy se staly fíky nedobré, postrádají cukr. Před týdnem jsem všechny fíky z keřů odstranil, aby nebránily výhonům ve vyzrávání.
Už mají vegetační klid, takže výhony nevyzrají tak jako tak.
U Přerova, 270 m.n.m.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Fíky

29 Apr 2023, 10:27

Ako prežili Vaše figovníky zimu?
U mňa to dopadlo rovnako ako hurmikaki. Zimu prežili bez akýchkoľvek problémov a odrovnali ich jarné mrazy.
2/3 breby zmrzli začiatkom apríla, zvyšok neprežil mrazové besnenie v stredu a štvrtok. Na brebu to tento rok nevyzerá.
Napísať odpoveď