Fíky

rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Fíky

18 Máj 2023, 11:13

rony napísal:
17 Máj 2023, 14:12
Cca ake dlhe zberove okno maju figy u nas? A kolko vydrzia obrate mimo chladnicky?
Upresnim otazku:
zaujima ma ci figy dozrievaju na jednom kriku cca vsetky naraz a treba ich teda urychlene oberat, alebo dozrievaju postupne a je ich mozne zberat pocas niekolkych tyzdnov. Teda v rozmedzi cca kolko dni sa daju postupne oberat zrele figy? Pre jedenie v surovom stave je vyhodne postupne dozrievanie - tak sa pozitok z figy da uzit dlhsie obdobie. Na rozdiel od toho je pripad dozrievania naraz, kedy treba urodu rychlo spracovat, lebo to mnozstvo nie je mozne zjest.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Fíky

18 Máj 2023, 15:41

rony napísal:
18 Máj 2023, 11:13
Upresnim otazku:
zaujima ma ci figy dozrievaju na jednom kriku cca vsetky naraz a treba ich teda urychlene oberat, alebo dozrievaju postupne a je ich mozne zberat pocas niekolkych tyzdnov. Teda v rozmedzi cca kolko dni sa daju postupne oberat zrele figy? Pre jedenie v surovom stave je vyhodne postupne dozrievanie - tak sa pozitok z figy da uzit dlhsie obdobie. Na rozdiel od toho je pripad dozrievania naraz, kedy treba urodu rychlo spracovat, lebo to mnozstvo nie je mozne zjest.
Jak se fíku tvoří nový výhon, tvoří se plod u každého listu. Takže se zvětšují a dozrávají v takové posloupnosti, jak po sobě vznikaly přírůstky výhonu. Tedy nejdříve níže na výhonu, postupně výš a výš, postupně dozrávají v průběhu několika týdnů, nikoli naráz. A na konci výhonu, když končí léto a fík už netvoří nové plody, vznikne několik segmentů, kde jsou jen zárodky, a v těch místech se na jaře dalšího roku začne tvořit breba (jarní úroda). Tato část výhonu je loňská, už vyzrálá, a ty plody se tudíž na jaře začnou tvořit a nalévat téměř naráz, takže i dozrávání je v menším časovém okně, než u letní násady. Cca během 2 týdnů dozrají všechny breba plody.

Ale upozorňuji, že každá odrůda dozrává jindy. Zatímco třeba u Brown Turkey se dočkáte pouze breby (pokud neopadne), letní násada v našich podmínkách dozrát nestihne. Ale např. Perreta v pohodě zvládá dozrát brebu i letní násadu.
Naposledy upravil/-a Petr z H. v 18 Máj 2023, 15:45, upravené celkom 1 krát.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Štěpánka.3
Príspevky: 766
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Fíky

18 Máj 2023, 15:44

Některé diskuse by se měly zakázat. Já mám teď strašně velkou chuť na fíky.
Olomoucko 220 m n. m.
Jitka
Príspevky: 1142
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Fíky

18 Máj 2023, 17:41

To si makne s těmi nadobami.
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Fíky

18 Máj 2023, 20:02

Jitka napísal:
18 Máj 2023, 17:41
To si makne s těmi nadobami.
Fíky za to stojí :D
Daník
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Fíky

18 Máj 2023, 21:18

Fíky za to stojí :D
[/quote]
Tak pokud to odtáhne manžel, tak určitě :D
Já mám přes 10 květináčů, každý přes metrák, některé více - záleží jak namoknou (fíky, kaki, oleandry, citrusy...), 2x ročně je musíte naložit ve dvou chlapech na rudl a smýkat přes krátké schody do garáže a ven. U některých jsem už rezignoval a tak mi ani nevadí, že letos část vymrzla.
Jitka
Príspevky: 1142
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Fíky

18 Máj 2023, 21:28

To chce asi rovnou každou nádobu na kolečkách a nájezd na schody. Jinak to končí tím, že už člověk nemá sílu a chuť na stěhování. Prarodiče měli oleandr, ve statku stěhovali dvě agáve...
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Fíky

18 Máj 2023, 21:29

Daník napísal:
18 Máj 2023, 21:18
Fíky za to stojí :D
Tak pokud to odtáhne manžel, tak určitě :D
[/quote]

Tak v mém případě spíše syn. :D Ale co by pro mě neudělal :D A pro svého dědu, který má fíky také velmi rád.
Jitka
Príspevky: 1142
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Fíky

19 Máj 2023, 09:44

rony napísal:
18 Máj 2023, 11:13
rony napísal:
17 Máj 2023, 14:12
Cca ake dlhe zberove okno maju figy u nas? A kolko vydrzia obrate mimo chladnicky?
Upresnim otazku:
zaujima ma ci figy dozrievaju na jednom kriku cca vsetky naraz a treba ich teda urychlene oberat, alebo dozrievaju postupne a je ich mozne zberat pocas niekolkych tyzdnov. Teda v rozmedzi cca kolko dni sa daju postupne oberat zrele figy? Pre jedenie v surovom stave je vyhodne postupne dozrievanie - tak sa pozitok z figy da uzit dlhsie obdobie. Na rozdiel od toho je pripad dozrievania naraz, kedy treba urodu rychlo spracovat, lebo to mnozstvo nie je mozne zjest.
Našla jsem užitečný popis rychleno i v půdě na Mělnicku na už odkazované stránce.
http://www.plnazahrada.cz/clanky/hodnoc ... y-2022.php
rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Fíky

19 Máj 2023, 09:48

Petr z H. napísal:
18 Máj 2023, 15:41
rony napísal:
18 Máj 2023, 11:13
Upresnim otazku:
zaujima ma ci figy dozrievaju na jednom kriku cca vsetky naraz a treba ich teda urychlene oberat, alebo dozrievaju postupne a je ich mozne zberat pocas niekolkych tyzdnov. Teda v rozmedzi cca kolko dni sa daju postupne oberat zrele figy? Pre jedenie v surovom stave je vyhodne postupne dozrievanie - tak sa pozitok z figy da uzit dlhsie obdobie. Na rozdiel od toho je pripad dozrievania naraz, kedy treba urodu rychlo spracovat, lebo to mnozstvo nie je mozne zjest.
Jak se fíku tvoří nový výhon, tvoří se plod u každého listu. Takže se zvětšují a dozrávají v takové posloupnosti, jak po sobě vznikaly přírůstky výhonu. Tedy nejdříve níže na výhonu, postupně výš a výš, postupně dozrávají v průběhu několika týdnů, nikoli naráz. A na konci výhonu, když končí léto a fík už netvoří nové plody, vznikne několik segmentů, kde jsou jen zárodky, a v těch místech se na jaře dalšího roku začne tvořit breba (jarní úroda). Tato část výhonu je loňská, už vyzrálá, a ty plody se tudíž na jaře začnou tvořit a nalévat téměř naráz, takže i dozrávání je v menším časovém okně, než u letní násady. Cca během 2 týdnů dozrají všechny breba plody.

Ale upozorňuji, že každá odrůda dozrává jindy. Zatímco třeba u Brown Turkey se dočkáte pouze breby (pokud neopadne), letní násada v našich podmínkách dozrát nestihne. Ale např. Perreta v pohodě zvládá dozrát brebu i letní násadu.
Takze ked mam len 1 urodu do roka = jarna breba, tak mi to dozrie vsetko pocas cca 2 tyzdnov..... skoda, rad by som dlhsi pozitok/uzitok. To by som musel mat viac odrod.... alebo tiez co maju aspon 2 urody.
dakujem.
Napísať odpoveď