kiwi

rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

kiwi

06 Jún 2023, 16:36

Kiwi je idealne ako ochrana pred slnkom na terase. Fotene z balkona smerom dolu. 3 korene kiwi Hayward. Plocha cca 8x5m.
Prílohy
IMG_20230606_121011282.jpg
ivan z okenka

IP:  97.51

kiwi

21 Jún 2023, 15:12

Dneska jsem se byl podívat v botance Na Slupi. Jsou tam asi tři keře chlupatého kiwi. Myslel jsem si že pokvete a zjistím jestli jsou tam rostliny oboupohlavné nebo samčí a samičí. Už odkvetlo a tak vím, že nějaký samec tam je, ale jestli ty další jsou samice nebo samosprašné rostliny nevím. Květy mají jak bliznu, tak prašníky, ale nevím, jestli nebyly samčí květy jalové. Jsou to keře staré, byly vysazeny dávno před tím, než se k nám kiwi dostalo na trh (po roce 1985). Ovoce je o něco menší než to v obchodě.
Rony K Hayward máte samce?
Prílohy
DSC_0162.JPG
DSC_0054.JPG
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

kiwi

21 Jún 2023, 16:52

Fotka z balkona su vlastne 2 samice Hayward, hned vedla je samec, ktory som vlani prestepil na Hayward - ale este sa nerozrastol. Teda som vo faze, kedy z vodorovnej pergoli som odstranil vsetky samcie vyhonky a pustim tam tie zastepene samicie - to su zatial len kratke nerozvetvene 3 vyhony.
Ale kupoval som vsetky 3 korene ako samica Hayward, jeden vsak realne je samec.
Vsetky samicie kvety aj prinesu plodu - nie je podla mna ziaden zensky kvet bez plodu i ked kvitnutie samca je v predstihu pred samicou a aj konci kusok skor.
samica mala 5 kvetov oneskorenych oproti ostatnym asi 4 dni za poslednym pred nimi. Ked as tieto len otvorili, este viselo zopar malicko (3ks ?) muzskych kvetov dlhsie otvorenych, zjavne uz boli zhnednute, ale drzali este na stopke. Vyzera, ze aj to stacilo aby sa opelili tie posledne 5ks zenske kvety.
Na fotkach je tych 5 oneskorenych kvetov a porovnanie s normalnymi/skorsimi.

Kupoval som v rovnakom case aj samca, ale ten sa nodozil kvitnutia.
IMG_20230621_165532503.jpg
trojica poslednych kvetov

IMG_20230621_165652362_HDR.jpg
dva posledne kvety a nalavo normalne

IMG_20230621_165714315_HDR.jpg
len normalne kvety
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

kiwi

21 Jún 2023, 20:48

ivan z okenka napísal:
21 Jún 2023, 15:12
Dneska jsem se byl podívat v botance Na Slupi. Jsou tam asi tři keře chlupatého kiwi. Myslel jsem si že pokvete a zjistím jestli jsou tam rostliny oboupohlavné nebo samčí a samičí.
Já si myslím, že na Slupi měli Haywarda. V mládí jsme si tam s kamarádem, taky pěstitelem exotického ovoce, chodili uloupnout řízky. To nás tam pak honil pan Větvička :).
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

kiwi

21 Jún 2023, 23:36

ivan z okenka napísal:
21 Jún 2023, 15:12
Dneska jsem se byl podívat v botance Na Slupi. Jsou tam asi tři keře chlupatého kiwi. Myslel jsem si že pokvete a zjistím jestli jsou tam rostliny oboupohlavné nebo samčí a samičí. Už odkvetlo a tak vím, že nějaký samec tam je, ale jestli ty další jsou samice nebo samosprašné rostliny nevím. Květy mají jak bliznu, tak prašníky, ale nevím, jestli nebyly samčí květy jalové. Jsou to keře staré, byly vysazeny dávno před tím, než se k nám kiwi dostalo na trh (po roce 1985). Ovoce je o něco menší než to v obchodě.
Rony K Hayward máte samce?
z fotky vidno ze 'na Slupi' nerobia rez kiwi. Je to husta splet starsieho dreva a len slabe jednorocne prirastky. U kiwi je klucove robit na jar hlboky rez - aby boli dobre nove prirastky a pravidelna uroda.
Teraz odporucam skracovat tohtorocne vyhonky, nie je dobre aby boli prilis dlhe - potom sa vyholuju. Tie extra bujne by som skratil na cca 2m, tie normalne bujne skratit cca 1m alebo cca 8 listov za poslednym plodom - tento rez podpori urodu o rok - aby rodive ocka boli blizsie k zaciatku vyhonku a nie ku koncu.
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

kiwi

21 Jún 2023, 23:53

Keby som mal menovat najuzitocnejsie ovocie co poznam v nasich koncinach -
s naskokom by vyhralo prave kiwi. Vyhralo by v kategoriach:
- najvetsi uzitok s najmensou namahou, staci jarny rez, ale odporucam aj junovy.
- najviac BIO, najmenej chorob/skodcov - doslova ziadne teda 0.000 (a to je skusenost za 40 rokov !!!). Netreba ziadne postreky a ziadnu ochranu (niekde proti jarnemu mrazu).
- trvanlivost plodov do konca juna i viac
- najdlhsie obdobie konzumovatelnosti, od novembra, do konca juna - min 8 mesiacov vo vybornej, nezmenenej kvalite
- konzumna kvalita neklesa skladovanim
- cca ziadne skladkove choroby ak sa plod neposkodi mechanicky
ani choroby,
ani vosky,
ziadne ataky desiatok tisic miestnych slizniakov
ani roztoce,
ani mravce
ani vtaky, husenice a ine chrobaky a hmyz, (osy, srsne, octomilky, ...), ani puklice
nic do nich nevrta a nedobe,
nikto nejavi o ne zaujem.
skvele sa opeluju, 100% uspesnost
su velmi pekne - cele rastliny - vyhonky, listy, kvety, su zelene cca do mrazov.

Je to velmi zdrave ovocie, volaju ho aj 'ovocie zdravia' v domovskej Cine.
Spolahlivost urody je vyrazne lepsia ako u broskyn a marhul - teda odolnost jarnym mrazom. Samozrejme jabloniam sa nevyrovna.
Z praktickeho hladiska ma nevyhodu, ze jedenie nie je take jednoduche ako jablko, detom do skoly sa nehodi.

Ale vyzaduje:
- neutralnu az kyslu podu,
- neznasa prebytok vapnika, zasaditu podu - inak ma chlorozy - ktore je velky problem riesit
- asi ma trosku mensiu odolnost zimnym mrazom, ale na Zahori pod Karpatami nikdy v zime nevymrzli ocka.

rastlina oceni pestovanie na pergole a blizko domu, muru - ktore akumuluju cez den teplo a v noci/rano pomozu pri jarnom mraze.
Naposledy upravil/-a rony v 22 Jún 2023, 08:05, upravené celkom 1 krát.
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

kiwi

22 Jún 2023, 00:18

CCa pred tyzdnom/dvomi uz aj v sklade dosiahli kiwi konzumnu zrelost, tak uz NEmusim umelo urychlovat zrenie pred jedenim.
Plody su vyborne sladko kysle, stavnate.
Pozeram v obchode casto stoja 50 - 70centov/ks. Starsi syn bezne s chutou na posedenie zje 10ks z nasej urody.
Ale kiwi sa u nas neje kazdodenne ako jablka, predsa len je jedenie menej komfortne.
ivan z okenka

IP:  97.51

kiwi

22 Jún 2023, 07:55

z fotky vidno ze 'na Slupi' nerobia rez kiwi. Je to husta splet starsieho dreva a len slabe jednorocne prirastky. U kiwi je klucove robit na jar hlboky rez - aby boli dobre nove prirastky a pravidelna uroda.
Teraz odporucam skracovat tohtorocne vyhonky, nie je dobre aby boli prilis dlhe - potom sa vyholuju. Tie extra bujne by som skratil na cca 2m, tie normalne bujne skratit cca 1m alebo cca 8 listov za poslednym plodom - tento rez podpori urodu o rok - aby rodive ocka boli blizsie k zaciatku vyhonku a nie ku koncu.
[/quote]
Omlouvám se, je to Botanická zahrada PF UK Praha místně zváno i zastávka tramvaje Na Slupi. Už bych měl s odstupem více jak 30 let problém, kdyby někdo napsal že se byl podívat v botance v Karlově Vsi a nenapsal v Bratislavě... Dělá se jen něco jako konturový řez, je to ukázka položky v botanickém nebo hospodářském systému, dobře rostoucí popínavá rostlina.
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

kiwi

22 Jún 2023, 08:11

Aj uspesnost stepenia v zone mimo silneho toku miazgy bola velmi dobra, hlavne vdaka vitalnemu rastu, velmi dobre vyzrievajucemu drevu a ziadnym atakom vosiek, roztocov a celkovo chorob a skodcov. Prestepil som cca 20 rocneho samca odrodou Hayward. Na koreni ponecham aj samca ako opelovaca, ale bol zbytocne velky, kedze neplodi.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

kiwi

22 Jún 2023, 14:19

rony: Máte zkušenost s řízkováním (Hayward)?
Napísať odpoveď