Výroba burčáku a vína

Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Výroba burčáku a vína

24 Sep 2020, 17:14

V tomto období je obvyklé vyrábět svépomocně burčák a víno. Já jsem si na „mošt hroznový, částečně zkvašený“ vybral hodně přezrálé bulharské zelené hrozny (Vračanský misket). Takže tomu burčák nesmím říkat. Upíjím jen pomalu. Moc toho s ohledem na možné následky nevydržím. Sklizeň hroznů na víno mě teprve čeká na jižní Moravě. Mám tam několik hlav rakouské révy Zweigletrebe. Ve formě moštu a burčáku se toho moc nevypije. Budu muset většinu prokvasit až na víno. S výrobou kvalitního vína z těchto poměrně kvalitních hroznů nemám moc zkušeností. Třeba někdo poradíte na co si dát pozor. Určitě všechny hrozny nesním, přestože pecičky představují významný zdroj antioxidantů, které možná někoho uchrání od infekce.
Prílohy
vratcanske.jpg
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Výroba burčáku a vína

25 Sep 2020, 11:03

Měl byste, Mimmo, prozradit, jakým způsobem získáváte z hroznů šťávu. Je dobré před lisováním odstranit většinu třapin, jejich trpká chuť se může ve víně projevit. Dělávám do 10 litrů "burčáku", víc hroznů obvykle nemám. Letos možná ani to, takže mošt naředím jablkovým. Kupodivu to jeho kvalitě moc neubere. Použijeme-li stolní odrůdy, je třeba změřit cukernatost, příp. dosladit.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Výroba burčáku a vína

25 Sep 2020, 13:53

Zkoušel jsem zkvašovat a destilovat kdysi cokoliv.

Např. 200l malinového vína a ještě více třeba šípků, trnek a podobných těžko sbíratelných, apod. plodů nebyl problém.

A i když jsem si časem vysadil a začala mi plodit minivinička, cca 50 keříků, víno ani burčák z ní jsem nikdy nezkusil
Jen mošt, zavařeniny, ale spíš se všechno sežralo nebo rozdalo.
(Přece jen to ve Valašském království bylo vzácné ovoce a révových vín plné obchody kterým by asi bylo těžko konkurovat...).
*
P.S. Taky je možné, že jsem byl tehdy hodně ovlivněn Bibli domácích vinařů od p. Valenty. Taky se v té knížce, např. tady:https://uloz.to/file/xGbXC2zpIWYT/valen ... ch-vin-pdf
révovým vínům nějak vyhnul.
A já se s ním nějak ztotožnil. V tom smyslu, že nemá většího smyslu kopírovat, napodobovat, komerční výrobky, ale vyrábět něco svého a netradičního...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Výroba burčáku a vína

25 Sep 2020, 15:10

vysloužil napísal:
25 Sep 2020, 11:03
Měl byste, Mimmo, prozradit, jakým způsobem získáváte z hroznů šťávu.
Kamarád z Kuby mi vyprávěl, že u nich to ženské rozšlapou v sudu. Já používám ruční krouhač, který rozsekne bobule a neporuší suchou třapinu. Třapina by se pak dala v celku vyndat. Zelené nakrouhané hrozny lisuji hned šroubovým ručním lisem, obvykle i s třapinou a v burčáku necítím žádnou pachuť. U červených hroznů je to horší. Odstopkovávat 100 kg ručně je časově náročné, ale někdy odstopkovávám. Jinak bych musel hned lisovat. Pokud nebudu odstopkovávat, budu kvasit čerstvý mošt bez slupek a víno bude jen růžové. Barvivo by se extrahovalo vznikajícím alkoholem, ale vzalo by s sebou pachuť třapiny.
Prílohy
hrozno odstopkované.jpg
hrozno odstopkované.jpg (176.28 KiB) 4119 zobrazení
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Výroba burčáku a vína

04 Okt 2020, 05:43

Tak už jsem to sklidil. Možná by to ještě pár dní vydrželo, ale počasí je nejisté. Vosy trochu zlobily, ale dalo se to vydržet. Lisoval jsem v zavřené garáži. Udělám trochu červeného burčáku a zbytek 20 litrů bude na opravdické víno. Mám šedomodré ruce, ale už mám s révou letos pokoj. Nechal jsem jen pár hlav se stolními odrůdami.
Prílohy
Zweigletrebe.jpg
Zweigletrebe.jpg (160.12 KiB) 4074 zobrazení
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Výroba burčáku a vína

28 Dec 2020, 17:45

Včera jsem jednu kvasnou nádobu s růžovým vínem stočil. Oproti originálu jsou tam ještě stopy kalu a chuť ještě nedozrála. Uvidím po nějaké době skladování (zrání).
Prílohy
IMG_20201227_144154.jpg
IMG_20201227_144154.jpg (49.4 KiB) 3914 zobrazení
IMG_20201227_115835.jpg
IMG_20201227_115835.jpg (55.63 KiB) 3914 zobrazení
Naposledy upravil/-a Mimmo v 28 Dec 2020, 19:13, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Výroba burčáku a vína

28 Dec 2020, 18:40

Nechci do kecat protože jsem révový vinař nikdy nebyl. Jen ovocný a bylinný apod.
*
Ale i tak mi nepřijde jako dobrý nápad stáčet zakalené víno do láhví.
Nechal bych ho buď samovolně vyčistit a dozrát ve větších nádobách, což trvá někdy dost dlouho a potřebuje plné, plnou nádobu, nižší teplotu anebo použit čiřicí přípravky.
(Tlakové fitry jsou při malovýrobě drahé a filtrace přes laboratorní filtry zas pomalá, neefektivní a způsobí nadměrnou oxidaci).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Výroba burčáku a vína

28 Dec 2020, 19:43

Rafael napísal:
28 Dec 2020, 18:40
Ale i tak mi nepřijde jako dobrý nápad stáčet zakalené víno do láhví.
Nechal bych ho buď samovolně vyčistit a dozrát ve větších nádobách, což trvá někdy dost dlouho a potřebuje plné, plnou nádobu, nižší teplotu anebo použit čiřicí přípravky.
Stočit by se mělo. Jinak chytne pachuť po mrtvých kvasinkách na dně. Ale zrání bude pokračovat ještě tak rok. S kolegy někdy koncem února mladé červené víno ochutnáváme a už se obvykle dá pít. Teď je ještě brzy. Bílé už je chuťově OK. Ale číření bentonitem zvážím. V každém případě děkuji za názor.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Výroba burčáku a vína

28 Dec 2020, 20:37

ano, stočit ano, ale do druheho čistého demižonu a tam nechat odkalit gravitačně. Čiré stočit do láhví.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Výroba burčáku a vína

28 Dec 2020, 21:04

:thumbup: Ale jo, stočit z mrtvých kvasinek, takového toho bílého kalu na dnech, dnu, se víno určitě stočit musí!!!!

(Za jak dlouho nevím protože některé vinářské postupy používají ten autolyzát, nebo jeho část, k dalším procesům ve víně).
Ale s těmi jako nerévový vinař nemám zkušenosti a vždy jsem se snažil těch mrtvých ke dnu kleslých mrtvých kvasinek zbavit.
*
Já jsem to jen myslel ve smyslu jednoduché domácí výroby.
Ve smyslu nechat stočené víno, třeba i několikrát, nechat samovolně vyčeřit ve vyšších nádobách. Nebo raději v jedné, ale třeba i v několika menších, ale lepšího objemu a tvaru.
*
V malých láhvích mi to nějak nedává smysl...
*
*
P.S. a OT:
Na druhou stranu ten kvasničný autolyzát se používá i jako součást živných solí v lihovarství.
*
Anebo při špatně vedených a na živinách chudých kvasech může sloužit i jako částečná výživa ještě živých kvasinek. Nebo slabě se množících.
Takový mikrobiální kanibalismus to v tom případě je.

Ale jako domácí vinař jsem s těmi "mrtvolami" nikdy nechtěl mít nic společného a snažil se jich rychle, co to z technologického hlediska šlo, co nejrychleji zbavit
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď