Révokaz a výsadby pravokořenné révy

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Révokaz a výsadby pravokořenné révy

31 Aug 2020, 21:22

Vzhledem k oteplování a rozšiřováním pěstování vinné révy i v oblastech kde by to kdysi mimo pár nadšenců nikoho ani nenapadlo...,
mě napadlo na popud:
Hospůdka na mýtince psal na viewtopic.php?f=27&t=93&p=5915#p5915
"...Nebezpečí pro pravokořenné sazenice je mšička révová, v okrajových oblastech může být zavlečena koupenými rostlinami a pak se jí těžko zbavuje.".
*
Co jsem tak viděl, pravda už dávněji, tak všechny révové sazeničky byly na podnožích. Na pravokořenné jsem nenarazil. A jestli si to někdo vysadí v přímo vinařské oblasti - nějaký zahrádkař vůbec netuším....
*
Tak by mě zajímalo jestli hrozí v tom směru nějaké rozšíření toho sfinstva.
Evropské vinařství kdysi díky tomu málem úplně zaniklo.
(A taky to mělo díky masivní vinařské lobby i zákaz výroby Absinthe.....).
A i úplné šílenosti zkoušeli francouzští vinaři v té době.
Třeba aplikaci sirouhlíku ke kořenům révy.
4ad0e5b4ea610cec60260ece9c87bd03_20200831200948679.jpg
*
Celkem dobře je to popsáno např. tady:

"...Choroba révy způsobená parazitickým hmyzem mšičkou révokaz patří mezi nejobávanější. Celosvětové epidemii předcházel dovoz amerických druhů révy do Evropy, který zprostředkovali nadšení vinaři z viktoriánské Anglie. Mšička dokázala v rekordním čase zlikvidovat většinu evropských vinic a chybělo málo, aby vinná réva tomuto cizopasnému hmyzu podlehla úplně...."
https://mojelahve.cz/clanek/choroby-vin ... odrudy-210
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hospůdka na mýtince
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Júl 2020, 23:11
Bydlisko: Cheb

Révokaz a výsadby pravokořenné révy

31 Aug 2020, 22:32

Máte naprostou pravdu se zavlečením mšičky révové americkými odrůdami do Evropy a následnou téměř likvidací evropských rév. Proto se také ve všech produkčních oblastech používá réva roubovaná na původně amerických podnožích, neb tyto jsou mšičce odolné.
V našich krajích ( Cheb, 550 mnm), v prostorovém izolátu je nebezpečí zavlečení zatím minimální. Nebezpečí je jen v zavlečení koupí roubovaných ( a napadených sazenic ) v hypermarketu, či jinde.
Jinak se réva ( do doby Titanicu) v Evropě množila převážně řízky.
Napísať odpoveď