Vinná réva a viničky v netradičních oblastech

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Vinná réva a viničky v netradičních oblastech

05 Júl 2020, 19:34

Vlasatej napísal: ↑
meduňka je tím známá, i máta. Sice v jiném tématu, ale... mě by zajimala ta vinice na Valachách.
Vinice ne, jen vinička!!!
Rýnsko - hessenské vedení, spon 1,2m, řady dva metry od sebe. 5 x10 řad.
Orientace na jih a od severu chráněné chalupou. Bílou zdí.
Odrůdy - Modrý potugál, Veltlínské červené rané a Müller Thurgau.
(Nic vhodnějšího tehdy nešlo sehnat).
Zpočátku pěstování úplně bez problémů. Časem plísně, nemoci a samé starosti. Vůbec nedoporučuji v dnešní době takové odrůdy.
Dokonce i polodivoká skoro místní odrůda, od nadšence z OV, tím začala trpět.
*
Lepší výsledky daly časem nové rezistentní odrůdy kterými jsem začal ty původní nahrazovat.
Ale po pravdě, už mě to "drobné" vinářství přestalo bavit a zlikviduji ho.
Na víno je toho málo a jídlu s mlsání zas moc. A síly taky ubývají....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Host

IP:  212.49

Vinná réva a viničky v netradičních oblastech

06 Júl 2020, 14:13

Čím si vysvětlujete, že zpočátku choroby nebyly a teď ano. U toho modrého portugalu jsem viděl u zahradníka, že je to samá choroba - plíseň, padlí, že už nestačí ani opakované postřiky, tehda s tím asi neměl problémy, protože se jednalo o starý kmen, teď říkal že už ho proto vykope.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Vinná réva a viničky v netradičních oblastech

06 Júl 2020, 15:31

tak vinčka :D když ne vinice. A nejaka fotka by nebyla? betonove sloupky? nejaka údržba mezi řadami? atd? kolik to sezralo za rok času?
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Vinná réva a viničky v netradičních oblastech

06 Júl 2020, 16:49

Laicky si absenci těch chorob zpočátku dokážu vysvětlit jen laicky. Široko daleko žádná réva nebyla takže tzv. prostorovým izolátem.
*
- Fotky snad dodám později. Musím najít a oskenovat klasické protože teď to tam vypadá jako na fotce s tou meduňkou.

- Sloupky z ocelových trubek z kovošrotu. O něco hrubší než lešenářské. Uvnitř roxor zalitý řídkým betonem. Zalité do hlubokých děr vyvrtaných ručním zemním vrtákem. Jako vodicí dráty použit ukradený Al dezoxidační drát z práce o průměru cca 3mm. Na trubkách byly navařeny větší matice ke kterým byl přivázan. (Původně měl být kvůli svěšování na pružinách, ale nakonec mi to přišlo zbytečné.

- Meziřádí je špatně přístupné - z jedné strany zeď chalupy a ze dvou stran ploty. Blbec jsem chtěl co nejvic keříků a nemyslel na vjezd mechanizace. Tak obdělávání jen ručně. Každého před něčím takovým varuji.
Díky rigolaci půdy jsme tam zpočátku pěstovali hrách apod., ale později skoro všechno. I ovocnou semenáčkovou školku jsem tam měl.

- Kolik času těžko říct, ale zjednodušeně napsáno hodně. Rozhodně to není na žádné extenzivní pěstování, ale pro nadšence.
*
P.S. Na staré zahradě můj "skoro soused" kdysi založil pěkné vlákno:
https://www.zahrada.cz/forum/reva-vinna ... vl%ED%E8ek
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Vinná réva a viničky v netradičních oblastech

09 Júl 2020, 20:19

mě to pořád láká, zatím mam na stodole bago, chutná mi. samozřejme nejaké stolní odrůdy bych uvítal, jen tak na spotřebu ne na víno nebo burčák. Ale potřebuju něco odolného proti mrazu. Postřik bych zvládl. jen se pořád nemůžu rozhodnout jestli prostě různě rozházet hlavy kolem baráku, nebo to dát do řady na drát...
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Vinná réva a viničky v netradičních oblastech

10 Júl 2020, 19:00

Mrazuvzdornost, pokud se nejedná přímo o mrazovou kotlinu, bych moc neřešil, spíš tu odolnost proti chorobám.
*
Jestli víno na drátech nebo na zdi nevím. U těch drátů je třeba myslet na dobrou přístupnost. S mrazy jsem neměl u toho vedení problém.
*
S umístěním na nějaké teplé zdi by možná mohly být díky podivným jarům problémy s předčasným rašením a následnými mrazy. Ale je to jen úvaha!!!!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Vinná réva a viničky v netradičních oblastech

11 Júl 2020, 08:14

a nějaký nápad na odrůdu odolnou proti chorobám nikdo nemá? bílé i červené stolni?
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Vinná réva a viničky v netradičních oblastech

11 Júl 2020, 08:38

Heleďte, mám třetím rokem zasazeny Vostorg, Ajvaz, Augustovskij, Rosa, Kodrjanka, Mramornyj a Suvenýr, a nikdy jsem je ještě ničím neošetřoval, žádný problém se neprojevil. Letos bude i nějaký hrozen, takže budu moct posoudit i chování hroznů v letošním zatím vlhkém počasí.
Vybíral jsem z rezistentních štěpovaných odrůd (http://www.sazenice-revy.cz/, aktuální seznam odrůd se objeví na podzim). Nicméně si myslím, že odolnost bude asi dána hlavně stanovištěm - mám to na otevřeném větrném kopci, což si myslím, že je ideální. Určitě jinak se to bude chovat na chráněném stanovišti u domu.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Vinná réva a viničky v netradičních oblastech

11 Júl 2020, 16:54

Jen můj názor, zkušenější a znalejší ho snad opraví a upřesní.
*
Myslím si, že v nevinářských oblastech kde nehrozí révokaz není potřeba vysazovat roubované sazeničky. Že jsou lepší pravokořenní řízkovanci.

Není třeba hlídat podnož aby při špatné péči nezačala přerůstat ušlechtilou odrůdu a při nějakých kalamitách pravokořenný keř znovu vyroste z kořenů, ze země.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Vinná réva a viničky v netradičních oblastech

14 Júl 2020, 14:10

díky. a umíte někdo udělat sazenice z bylinných řízků révy? ostříhal sem dnes jednu lepší hlavu se stolním a je mi líto to vyhodit. z dřevitých to umím , ale půjde to i ze zelených?
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Napísať odpoveď