Hrozinky

M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Hrozinky

25 Dec 2023, 20:59

Letošní pokus o hrozinky vyšel. :) Hrozny měly cukru jen kolem 20Brix, není to moc tak jsou trochu víc po sušení scvrklé. Sušení bylo v el. sušičce na roštěch zpočátku asi půl dne na 50°C a pak jen 35°C a další dny postupné zkracování sušení, jen krátký profuk hodinu denně. Ty drobné hrozinky se usušily během 2-3 dní, ale ty velké bobule Afuz Ali asi týden na těch 35°C s přerušovaným profukem. Chuťově jsou výborné sladké, u Hibernalu křupou pecky a má osvěžující kyselinky, u Afuz Ali pecky překvapivě ani nekřupou, jsou křehké nějak se rozplynou podobně jako u konzumace bobulí pecky u této odrůdy vůbec nepřekáží, a poslední Sultaniny jsou drobnější - byly z opožděného drobného hroznu tak jsou asi menší, Sultanina je typická hrozinková odrůda nejrozšiřenější na světě, sladká kořenitá, dužina zůstala pružnější a gumovější takové masité želé uvnitř :thumbup:

Zkoušeli jste sušit hrozinky?
Prílohy
Zleva Hibernal, Afuz Ali, Sultanina se stopkama
Zleva Hibernal, Afuz Ali, Sultanina se stopkama
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hrozinky

26 Dec 2023, 08:56

Zkoušel jsem sušit sladké třešně, jejich chuť se rozinkám dost podobá. Nejsem si ale jistý, jestli cena za energii pro sušičku nebude vyšší než za rozinky v obchodě.
Mimmo
Príspevky: 3125
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Hrozinky

26 Dec 2023, 09:12

Já jsem vypeckované a rozpůlené třešně sušil v autě na slunci. V červnu je to poměrně snadné i v našich zeměpisných šířkách. První den to musí seschnout na polovinu a pak už je dosušení chráněno vlastním cukrem. Bohužel toho bylo málo. Takže rozinky kupujeme.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Hrozinky

26 Dec 2023, 21:19

Těch hrozinek mám taky málo, byl to jen pokus, a povedlo se. Cena elektřiny k poměru k množství asi moc efektivní nebude to je pravda, kdyby bylo hroznů víc, obsazené všechny rošty sušičky, bylo by samozřejmě lepší.
Nejlepší jsou opravdu ty bezsemenné Sultaniny, prodávala se ve Spomyšli ještě Sultanina ,,Grosso" - s většími bobulemi, ale zmizla z prodeje, to mě mrzí. V turecku suší (na slunci) i peckatou modrou révu, v některých odrůdách ty pecky zřejmě vůbec nevadí.

Letos měly rané třešně vysokou cukernatost kolem 20Brix, ale nenapadlo mě je sušit, příště zkusím. :) Našel jsem ale informaci, že k sušení se používají žlutoplodé třešně - že by měly větší cukernatost a byly vhodnější než ty červené?
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Hrozinky

26 Dec 2023, 23:58

Nevím, jestli jsou sladší, ale určitě nemají kyselinu. Do kompotů jsme přidávali kys. citronovou, kvůli chuti.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Hrozinky

27 Dec 2023, 23:48

Jitka napísal:
26 Dec 2023, 23:58
Nevím, jestli jsou sladší, ale určitě nemají kyselinu. Do kompotů jsme přidávali kys. citronovou, kvůli chuti.
Díky za názor. :thumbup:
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hrozinky

03 Jan 2024, 15:37

M.H napísal:
26 Dec 2023, 21:19
Těch hrozinek mám taky málo, byl to jen pokus, a povedlo se. Cena elektřiny k poměru k množství asi moc efektivní nebude to je pravda, kdyby bylo hroznů víc, obsazené všechny rošty sušičky, bylo by samozřejmě lepší.
Nejlepší jsou opravdu ty bezsemenné Sultaniny, prodávala se ve Spomyšli ještě Sultanina ,,Grosso" - s většími bobulemi, ale zmizla z prodeje, to mě mrzí. V turecku suší (na slunci) i peckatou modrou révu, v některých odrůdách ty pecky zřejmě vůbec nevadí.

Letos měly rané třešně vysokou cukernatost kolem 20Brix, ale nenapadlo mě je sušit, příště zkusím. :) Našel jsem ale informaci, že k sušení se používají žlutoplodé třešně - že by měly větší cukernatost a byly vhodnější než ty červené?
To mě zajímá. Můžete dát odkaz na tu informaci o žlutoplodých třešních? Mně se totiž sušení třešní nedaří. Usušit s peckama trvá nekonečně dlouho a k jídlu to pořádně není. Navíc z usušené třešně je pecka takřka nedobytná. Když třešně předem vypeckuju, tak z nich během sušení vytéká šťáva. Plody jsou pak přilepené a plata znečištěná. Zkoušel jsem i kompromis - nejdřív třešně předsušit vcelku a ze zavadlých plodů pecku vytlačit. Ani to ale nejde moc dobře. K tomu přistupuje skutečnost, že třešně schnou dost nerovnoměrně. Některé plody na platech jsou suché až praskají a jiné pouští při zatlačení šťávu. Čím to je, nevím, možná nestejnou zralostí nebo nepatrným nakvašením.
Ideální by bylo najít odrůdu, kterou lze snadno zbavit pecky a jejíž dužina šťávu podrží. Případně najít způsob, jak zvýšit prostupnost slupky pro vodní páru (blašírovat?).
Štěpánka.3
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Hrozinky

03 Jan 2024, 15:45

Já se sušením třešní (nejspíš odrůda Van) problém nemám. Půlky skládám na síto do sušičky řeznou plochou nahoru. Půlit a přebírat je stejně musím kvůli červíkům. V posledních letech se mi tu vrtuli nedaří zlikvidovat, takže toho k sušení zas nějak prehnaně není.
Olomoucko 220 m n. m.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Hrozinky

03 Jan 2024, 21:06

vysloužil napísal:
03 Jan 2024, 15:37
M.H napísal:
26 Dec 2023, 21:19
Těch hrozinek mám taky málo, byl to jen pokus, a povedlo se. Cena elektřiny k poměru k množství asi moc efektivní nebude to je pravda, kdyby bylo hroznů víc, obsazené všechny rošty sušičky, bylo by samozřejmě lepší.
Nejlepší jsou opravdu ty bezsemenné Sultaniny, prodávala se ve Spomyšli ještě Sultanina ,,Grosso" - s většími bobulemi, ale zmizla z prodeje, to mě mrzí. V turecku suší (na slunci) i peckatou modrou révu, v některých odrůdách ty pecky zřejmě vůbec nevadí.

Letos měly rané třešně vysokou cukernatost kolem 20Brix, ale nenapadlo mě je sušit, příště zkusím. :) Našel jsem ale informaci, že k sušení se používají žlutoplodé třešně - že by měly větší cukernatost a byly vhodnější než ty červené?
To mě zajímá. Můžete dát odkaz na tu informaci o žlutoplodých třešních? Mně se totiž sušení třešní nedaří. Usušit s peckama trvá nekonečně dlouho a k jídlu to pořádně není. Navíc z usušené třešně je pecka takřka nedobytná. Když třešně předem vypeckuju, tak z nich během sušení vytéká šťáva. Plody jsou pak přilepené a plata znečištěná. Zkoušel jsem i kompromis - nejdřív třešně předsušit vcelku a ze zavadlých plodů pecku vytlačit. Ani to ale nejde moc dobře. K tomu přistupuje skutečnost, že třešně schnou dost nerovnoměrně. Některé plody na platech jsou suché až praskají a jiné pouští při zatlačení šťávu. Čím to je, nevím, možná nestejnou zralostí nebo nepatrným nakvašením.
Ideální by bylo najít odrůdu, kterou lze snadno zbavit pecky a jejíž dužina šťávu podrží. Případně najít způsob, jak zvýšit prostupnost slupky pro vodní páru (blašírovat?).
Díval jsem se někde na webu kolem žluté odrůdy Stars Gold. Často uvádějí sweet cherry, opak je sour cherry (višně). To sweet mě možná zmátlo, nebo bylo uvedeno very sweet, tak mi to zůstalo v hlavě že bude na sušení. Raději bez záruky. Ale je plný web sušených třešní (červených), takže sušení je asi běžné. Jestli není ten základ dostatečná cukernatost, když je třešeň sladká tak cukr zatuhne, když je málo sladká tak teče?
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Hrozinky

09 Jan 2024, 16:11

U těch komerčních produktů pak často člověk najde v popisu proslazeno...

Ale zpátky k révě - Spomyšl nabízí zvýhodnění pro současné objednávky vinné révy, přemýšlím, jestli není lepší modrá barva hroznů, kvůli příživníkům. Navíc je tam pár rezistentů...
Napísať odpoveď