vlnovník, hálčivec?

M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

vlnovník, hálčivec?

16 Jún 2023, 13:16

Dávalo by to logiku, že roztoči napadají oslabené keře. Tady to ale neplatí, možná to je i opačně - nejvíce napadené jsou silně rostoucí révy, u kterých bych potřeboval růst zabrzdit, mají tlusté výhonky, výškou dosáhly nad drátěnku už jsou zakrácené a listy mají sežrané až k vrcholu 1,5m vysoko, + na nových zálistkách se objevuje nové poškození roztoči. Nejvíce napadené jsou taky ty co vyrašili nejdřív a nejbujnější, takže naopak.
Ani téměř dokonalý postřik sírou - Kumulus před rašením ani důkladný postřik Vertimecem na listy nedávno nezabral. A druhá věc jestli ještě vloni byly roztoči na některé révě, že jim jiná odrůda nechutnala, tak teď jsou na všech i na těch místních co se tu pěstují mnoho let, nikdy se ničím nestříkaly. Poslední 2 roky jich ničí neskutečně agresivní padlí a teď ještě roztoči.
Prílohy
roztoči
roztoči
roztoči - čerstvě napadené výhony.
roztoči - čerstvě napadené výhony.
roztoči
roztoči
roztoči
roztoči
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

vlnovník, hálčivec?

17 Jún 2023, 08:10

Je to halcivec, boj s nim je omnoho narocnejsi ako s vlnovnikom. Teda postrek sirou pred rasen asi aj tu celkom potlacil vlnovnika.
To ze su napadnute aj koncove listy este neznamena, ze ich halcivec napadol teraz. Vsimol som si nieco podobne aj u mna na reve, ktora ma pomalsi rozbeh, neskorsie rasenie, ale potom neskor uz ma silny rast - odroda Alexa. V uvodnej faze ju halcivec ovladne, ona vytvori kratke vyhonky silne napadnute halcivcom, ktore uz vsak maju aj napr. 8 listov, ale kvoli napadnutiu halcivcom maju dlzku len 15-20cm - inak by mali 3 nasobnu. Potom sa vsak reva rozbehne a rychlo rastie, teda realne halcivcu unikne - ale pri tom raste ona vyrazne zosilni a predlzi aj existujuci kratky vyhonok a v tom procese ten vyhon 20cm s 8 listami sa natiahne napr. na 60cm (dlzka tych 8 listov) ale pointa je ze tie poskodene listy aj pri tej dlzke vyhonu napr. aj 100cm boli poskodene uz v tej skorej faze rastu, ked merali este len napr. 25cm. Zda sa mi, ze halcivec je menej pohyblivy, pomalsi a teda reva mu rychlym rastom utecie. Ale pri tvorbe zalistkov v mieste napadnutia mu neutecie, lebo zalistky rastu pomalsie ako koniec vyhonu (ked sa zalistky odstranuju).
Odporucam postrek Nissorunom (ten ma dlhodoby ucinok)
v lete (cca august) postrek Ortusom tak ako sa odporuca, citajte info na nom - pomoze do dalsieho roku.
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

vlnovník, hálčivec?

17 Jún 2023, 10:36

Asi ano, na vlnovníka ta síra možná zabrala, ale ten druhý roztoč - hálčivec úplně bez účinku. Listy jsou napadené ještě dříve než se rozvinou, to je taky pravda, ale při pozorování se najdou nenapadené přírustky, které jsou po několika dnech nově napadené - to mám odsledované. Kdyžtak příští rok dám jiný akaricid než Vertimec, letos už to nějak dopadne. :?
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

vlnovník, hálčivec?

17 Jún 2023, 10:42

Co jsem přečetla to vlákno na foru oreve: Letos by měl pomoct ještě Neemazal, jinak si člověk zadělá na problém příští rok.
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

vlnovník, hálčivec?

17 Jún 2023, 11:09

M.H napísal:
17 Jún 2023, 10:36
Asi ano, na vlnovníka ta síra možná zabrala, ale ten druhý roztoč - hálčivec úplně bez účinku. Listy jsou napadené ještě dříve než se rozvinou, to je taky pravda, ale při pozorování se najdou nenapadené přírustky, které jsou po několika dnech nově napadené - to mám odsledované. Kdyžtak příští rok dám jiný akaricid než Vertimec, letos už to nějak dopadne. :?
Prílohy
Nově napadený výhon - odrůda Sultan vloni se ji roztoči vyhýbaly, letos vymrzla, přetížená není.
Nově napadený výhon - odrůda Sultan vloni se ji roztoči vyhýbaly, letos vymrzla, přetížená není.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

vlnovník, hálčivec?

17 Jún 2023, 12:23

Přesně, opožděný stromek je jejich obětí a příští rok, jako oslabený, znovu.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

vlnovník, hálčivec?

17 Aug 2023, 08:59

U mě pomohlo otrhat napadené listy. Réva je nahradila a roste dál. Žadnou chemii sem nepoužil. Samozřejmě mi sem tam nějaký list unikl.
IMG20230810112343_01.jpg
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

vlnovník, hálčivec?

17 Aug 2023, 19:40

Vlasatej napísal:
17 Aug 2023, 08:59
U mě pomohlo otrhat napadené listy. Réva je nahradila a roste dál. Žadnou chemii sem nepoužil. Samozřejmě mi sem tam nějaký list unikl.
IMG20230810112343_01.jpg
ziadna chemia, asi len proti roztocom. Predpokladam,. ze taka pekna reva bez chorob dostavala postreky proti mucnatke. Je tak ? Ci je to nejaka super odolna odroda?
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

vlnovník, hálčivec?

17 Aug 2023, 22:00

Já se vnutím, protože tady u opuštěného domu roste víno dobře 15 m délky zdi. Zevnitř i zvenku. Vloni tam byly ještě zkraje října hrozny, tak jsem ochutnala. Udělal jsem si řízkovance. Před víc než měsícem jsem si všimla boulí od roztočů na listech, říkám si, no nazdar, je to kousek ode mne, to bude líheň breberek.
Aktuálně je tam spousta hroznů, spousta zdravých listů a nikdo se o to nestará...
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

vlnovník, hálčivec?

18 Aug 2023, 08:52

rony napísal:
17 Aug 2023, 19:40
ziadna chemia, asi len proti roztocom. Predpokladam,. ze taka pekna reva bez chorob dostavala postreky proti mucnatke. Je tak ? Ci je to nejaka super odolna odroda?
Žádný postřik zatím nebyl. Vůbec žádný. Odrůdu nevím , asi je to Chorvat :D . Mám ji nařízkovanou ze zaniklého sadu kde přežila 40let bez péče. Padlí se objevilo jen některé roky a až koncem září.
I Bago mám čisté (tedy po protrhání listů) .
IMG20230810113237.jpg
IMG20230810113232_01.jpg
V Brně už mi bago modrá.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Napísať odpoveď