Okopávať ci neokopávať vinič?

kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Okopávať ci neokopávať vinič?

12 Máj 2023, 12:40

Prave som "dookopaval" moju "vinicu". Vinica je v uvodzovkach preto, lebo je to len jeden rad 13 hlav a dookopaval je v uvodzovkach preto, lebo som len horko-tazko odkopaval drny travy a podobnej zeliny a prevelu. Okrem toho som par sadenic musel vyhodit, lebo som uz nemal miesto na nove odrody. Ked som tie povodne chcel vykopat, tak som nakoniec musel pouzit sekeru, pretoze som ich absolutne nemohol dostat zo zeme. Sadenice som sadil v maji 2019, takze za 4 roky bol ten koren tak silny a tak hlboko. Popri tom som rozmyslal (s cervikom v hlave od chlapca z dediny) preco to vobec robim. Ako tomu vinicu vadi trava a burina okolo, ked jeho korene musia byt niekolkonasobne hlbsie a daleko silnejsie? Pozeral som na internete na fotky z profi-vinic, niekde to maju "akoze" okopane, niekde zarastene, niekde nizka trava. Preco by som tam mal mat ja "cisty" vyplety pasik zeme?

Viem ze chlapec tam ma jahody. Jahody som mal niekolko rokov dozadu aj ja na inom mieste, ale kedze som sa na ne vykaslal, tak mi zarastli burinou a bolo po jahodach:)

Hobby vinohradnici, ako to riesite a preco prave tak? Ja, priznam sa, ako neodbornik, naozaj nevidim dovod ten vinic okopavat, vzhladom na ten jeho silny korenovy system.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

12 Máj 2023, 13:25

Kvas, kľúčovou je opäť odpoveď na otázku, PREČO treba vinohrad okopávať /orať A zbavovať trávy. Dlho som sa pýtal veľa ľudí, až som sa dopočul v jednej TV reportáži dôvod. A neskôr mi to potvrdil jeden známi, ten má vinohrad fakt v strmom brehu, ale nie po vrstevniciach lež kolmo.
V tej TV reportáži "našli" riešenie, také polovičaté, aby starí moc nefrfľali a mladí boli spokojní. Skúsim pohľadať k tomu článok.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

12 Máj 2023, 13:27

Ve staré viničce jsem měl kdysi dost velkou jahodovnu. A kupodivu prosperovala. I když vrchní hlína byla hrozná. Samý jíl.
Díky tomuhle:
https://www.wine.cz/priprava-pozemku-vysadba-vinice/
Ale i tak se tam těm jahodám mimořádně dařilo. Možná nějaká symbioza mezi nimi. Nevím, netuším.
*
Bezplevelný, beztrávný úhor ve vinicích chápu moc dobře. Hlavně z mého pohledu jako nepřítele trávy. Co s tím sfinstvem ve vinici? Opěrné kůly, drátěnky jak to vše obsekávat?
Přijde mi méně pracné udržovat tam úhor než sekat a vyžínat trávisko.
*
O vlivu trávního porostu na prosperitu révy nemám názor. Ale pravdou je, že koření velmi hluboko, má rozsáhlé kořeny a m.j. prosperuje a daří se ji i v suchých oblastech...
*
Mimochodem jsem tady někde kdysi psal o kořenech prorostlých do místnosti kde jsem měnil starou dřevěnou podlahu. Výkop, návoz a spoustu kořenů jsem tam objevil. A ořešák byl dost daleko a réva byla poblíž...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

12 Máj 2023, 13:39

vzduch a plevel. Neokopete, budete muset sekat a plít. Nevyplejete, chytne se Vám tam svlačec ,svízel ,nebo pýr a bude dusit keř.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Hawkeye
Príspevky: 2251
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

12 Máj 2023, 14:12

kvas napísal:
12 Máj 2023, 12:40
Prave som "dookopaval" moju "vinicu". Vinica je v uvodzovkach preto, lebo je to len jeden rad 13 hlav a dookopaval je v uvodzovkach preto, lebo som len horko-tazko odkopaval drny travy a podobnej zeliny a prevelu. Okrem toho som par sadenic musel vyhodit, lebo som uz nemal miesto na nove odrody. Ked som tie povodne chcel vykopat, tak som nakoniec musel pouzit sekeru, pretoze som ich absolutne nemohol dostat zo zeme. Sadenice som sadil v maji 2019, takze za 4 roky bol ten koren tak silny a tak hlboko. Popri tom som rozmyslal (s cervikom v hlave od chlapca z dediny) preco to vobec robim. Ako tomu vinicu vadi trava a burina okolo, ked jeho korene musia byt niekolkonasobne hlbsie a daleko silnejsie? Pozeral som na internete na fotky z profi-vinic, niekde to maju "akoze" okopane, niekde zarastene, niekde nizka trava. Preco by som tam mal mat ja "cisty" vyplety pasik zeme?

Viem ze chlapec tam ma jahody. Jahody som mal niekolko rokov dozadu aj ja na inom mieste, ale kedze som sa na ne vykaslal, tak mi zarastli burinou a bolo po jahodach:)

Hobby vinohradnici, ako to riesite a preco prave tak? Ja, priznam sa, ako neodbornik, naozaj nevidim dovod ten vinic okopavat, vzhladom na ten jeho silny korenovy system.
Ak sem občas nahliadne ing.I.K. (bred_ik), bol by som veľmi veľmi zvedavý na jeho názor... H.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

12 Máj 2023, 14:34

Anebo ten severní vinař z Palkovic který kdysi psal na staré zahradě by k tomu asi taky měl co říct.
Moc se mi tam tehdy líbil. A pokud si dobře vzpomínám t*ávu tam moc neřešil.

(Ale neumím, nejde mi ho tam vyčenichat).
*
P.S. Umím, povedlo se :D
https://www.zahrada.cz/forum/reva-vinna ... Pavli%E8ek
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

12 Máj 2023, 15:41

kvas napísal:
12 Máj 2023, 12:40


Hobby vinohradnici, ako to riesite a preco prave tak? Ja, priznam sa, ako neodbornik, naozaj nevidim dovod ten vinic okopavat, vzhladom na ten jeho silny korenovy system.
Neberte si zo mna nikto priklad ale hrozno dokaze prosperovat aj v takychto podmienkach😀😀 Kazdy rok ak je aspon akotak normalne pocasie tak hrozno mame aj na krikoch zarastenych v trave. Jasne ze nie na obzivu predajom ale na vlastnu spotrebu to staci. Ked nezabudnem dam na jesen fotku.
Prílohy
IMG_20230512_131837.jpg
kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

12 Máj 2023, 15:53

Ariadna, to uz je trochu extrem. Moj plan je nechat to ako je a vzdy ked sa kosi okolo domu trava, tak kosackou pokosim aj okolo vinicovych kmienkov. Proste vsade okolo vinica (R-H vedenie) bude trava velkosti "bezne dedinske okolie domu" - ziadny anglicky travnik, ale zase ani dzungla ;)
ariadna30
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

12 Máj 2023, 15:56

kvas napísal:
12 Máj 2023, 15:53
Ariadna, to uz je trochu extrem. Moj plan je nechat to ako je a vzdy ked sa kosi okolo domu trava, tak kosackou pokosim aj okolo vinicovych kmienkov. Proste vsade okolo vinica (R-H vedenie) bude trava velkosti "bezne dedinske okolie domu" - ziadny anglicky travnik, ale zase ani dzungla ;)
To samozrejme nie je planovane😀 nedostatok casu. Ale chceli ste vediet ci to vinicu nejako vadi. Podla mna nie😀
Štěpánka.3
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

12 Máj 2023, 15:56

kvas napísal:
12 Máj 2023, 12:40
Hobby vinohradnici, ako to riesite a preco prave tak? Ja, priznam sa, ako neodbornik, naozaj nevidim dovod ten vinic okopavat, vzhladom na ten jeho silny korenovy system.
My jsme jednou révu hodně zastínili rajčaty a od té doby je pravidelně chycená plísní a padlím ☹️
Olomoucko 220 m n. m.
Napísať odpoveď