Roztoči na listech révy - Síra

M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Roztoči na listech révy - Síra

05 Mar 2023, 11:02

Už jste postříkali révu sírou proti roztočům? Vloni jsem si počkal na otvírání pupenů ve fázi ,,vyčnívající vaty až hlavičky ve vatě" - podle odrůdy rašilo vše v různou dobu, důkladně postřik Síra Kumulus WG a výsledek se nedostavil, roztoči - hálčivec i vlnovník se celou sezonu střídali ve žravosti a ničili listy, následné postřiky slabší koncentrace síry měly působit akaricidně, ale na roztoče vůbec nepůsobily. Kdy optimálně postříkat révu sírou aby zaručeně fungovala proti roztočům?
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roztoči na listech révy - Síra

05 Mar 2023, 11:13

Stříkal jsem révu asi před 2 týdny 4% Sulkou za teplého počasí. Pomáhá to.
PeterM
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 17:43
Bydlisko: Nové Zámky

Roztoči na listech révy - Síra

05 Mar 2023, 13:07

Minulý rok som dával Kumulus - 200g/10l vody až 21. marca a počas sezóny som nevidle jediný list s roztočmi.
Takže podľa mňa ešte máte čas, no ale závisí to od počasia samozrejme.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Roztoči na listech révy - Síra

05 Mar 2023, 13:44

Ideálna je sulca 4%, je o dosť silnejšia ako kumulus, tesne pred rašením, vystihnúť čas, keď už sú včeličky ale nie sú rozvinuté listy, tie by sulca spálila. Ak sa nevystihne čas na sulcu, potom už len kumulus. Treba však poriadne zmáčať hlavne kmene a celkovo všetko staršie drevo, kde sú šupiny, niekto dokonca pred postrekom čistí kmienky kartáčom, v tých špárach sú totiž práve vajíčka roztočov aj dospelce, ktoré v čase rašenia vyliezajú a kladú ďalšie vajíčka.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Roztoči na listech révy - Síra

06 Mar 2023, 22:45

Sulku už nemám, koupil jsem do zásoby Kumulus který používám proti padlí. Vloni jsem ten Kumulus - koncentrát podle návodu stříkal před rašením jak jsem psal, slil jsem i kmínky, ale roztoče to nezničilo. Tak mám révu postříkat už teď jak se oteplí když ještě neraší? Bude stačit jeden postřik? Ty kmínky zkusím očistit, sloupává se místama stará kůra.

Ti roztoči přišli s koupenou sazenicí révy - asi ve školce kašlou na postřiky, hlavně prodat, a vloni se už rozlezli i na vedlejší revu. :( Jedna odrůda jim chutná nejvíc, zatímco jiná skoro vůbec, ostatní jsou napadeny středně.
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

Roztoči na listech révy - Síra

07 Mar 2023, 07:13

Ja ked striekam broskyne sulkou tak prebehnem aj vinic a sa mi zda ze to pomaha. Ale svoje dostanu aj hrusky , som ich mal v minulosti dost napadnute vlnovnikom (halcivcom) hruskovym, a vypada ze sulka na ne zabera.
Jadro

IP:  234.77

Roztoči na listech révy - Síra

14 Apr 2023, 03:11

Vyskúšajte typhlodromus pyri. Funguje. Bohužiaľ tento rok už je neskoro s tým začínať. A je to o trpezlivosti, nakoľko mu nesvedčia postreky.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Roztoči na listech révy - Síra

14 Apr 2023, 11:30

Jadro napísal:
14 Apr 2023, 03:11
Vyskúšajte typhlodromus pyri. Funguje. Bohužiaľ tento rok už je neskoro s tým začínať. A je to o trpezlivosti, nakoľko mu nesvedčia postreky.
Ja som to skusal 3 plne roky s typhlodromus pyri (TP), ale ucinok bol cca nulovy. Dovtedy som neaplikoval ZIADNE postreky, ktore ohrozuju TP (len BIO postreky = listove hnojiva).
Napadnutie roztocmi uz bolo extremne, tak som prvy krat postriekal sirou a ucinok bol vyborny na vlnovniky, slabsi na halcivca, preto som este dal Vertimec a ten zabral, hoci termin osetrenia bol prilis neskoro.
Zalozit ochranu na TP povazujem za velke riziko neuspechu a extremne rozmnozenie roztocov. Na specializovanom fore o reve
oreve.cz
skusali viaceri TP, ale pokial viem u nikoho nefungoval viac ako 3 roky - v tom najlepsom pripade.
Som silny fanusik BIO, ale BIO metody ktore nefunguju len skodia celemu BIO hnutiu. Podobne ako postrek proti mucnatke AQ10 (skusali ho mnohi, aj ja, bohuzial nefunguje ... ale reklama je lakava.)
Je urcite mozne, ze TP, AQ10 funguje za istych specialnych okolnosti (napr. pri vyskume). Hlavny problem neuspechu u koncoveho uzivatela moze byt v slabej zivotaschopnosti tych zivych organizmov v pripravkoch .... vy ako zakaznik, nemate ziadnu moznost si overit, ci tie zive organizmy v zakupenom pripravku sa nachadzaju a ci su aj zive/zivotaschopne.
Mevík
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 16 Nov 2020, 05:45

Roztoči na listech révy - Síra

20 Apr 2023, 06:15

Je pravidlem, že (drtivá) většina novinek po čase zapadne, protože se v praxi neosvědčila, a nezbývá, než se pokorně vrátit ke staré zkušenosti. Těch několik málo úspěšných novinek se časem stanou starými zkušenostmi. Tak probíhá věčný proces hledání.
Zřejmě toto je (nebo byl?) příběh T. pyri. Také jsem ho zkoušel, dokonce dvakrát. První rok nebo dva byl výsledek slušný a roztoči nebyli (nebo jen málo). Příčinná souvislost ovšem nebyla stoprocentně dána, teoreticky to mohlo mít i jiný důvod než T. pyri. Ovšem v obou případech se posléze roztoči objevili a řešila je stará dobrá chemie. Neznám bohužel příběh v trvání třeba 10 let s odlišným koncem.
Proto Sulka v koncentraci 4-5%, v mých podmínkách na ni přijde čas nejspíše v sobotu, kdy se snad sejde stav rašení révy a vhodné počasí.. Jednak (a to už je víceletá zkušenost nejen moje) její vhodná aplikace zlikviduje roztoče a podobné organismy natolik, že jsou v sezóně prakticky neviditelní, jednak zlikviduje padlí a do květu je od padlí klid. Z hlediska životního prostředí se síra považuje za "dobrou" chemii.
A budu čekat na další zázračnou, velmi účinnou a přitom zcela ekologickou novinku.
Napísať odpoveď