Dozrievanie hrozna 🫒

MilanL
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 13 Okt 2022, 12:46

Dozrievanie hrozna 🫒

28 Sep 2023, 17:33

Sultanina je z môjho pohľadu najchutnejšie hrozno, sladučké s muškátovou príchuťou. Ešte stále máme trochu v chladničke a skúsili sme ho aj zamraziť, ale to sme ešte nekoštovali.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Dozrievanie hrozna 🫒

29 Sep 2023, 21:08

V jaké jste oblasti, plodí vám tedy spolehlivě, v zimě nezmrzá? Dřevo Sultaniny vyzrává pozdě i o měsíc po běžných odrůdách.

Tato odrůda je díky sladkosti a bez pecek určena k sušení na hrozinky. Jen nevím kolik by měla být cukernatost aby hrozinky byly tak jak mají správně být.
Je to nejrozšířenější hrozinková odrůda na světě.

Prodávala se ve Spomyšli ještě Sultanina Grosso - tedy s většími bobulemi, než jsem ji stačil objednat tak zmizela od té doby ji nemají a nikde není.
MilanL
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 13 Okt 2022, 12:46

Dozrievanie hrozna 🫒

29 Sep 2023, 21:52

Som zo Serede, červenú sultaninu som posadil pred týždňom, takže do dvoch rokov uvidíme. Ešte mám aj millenium, čo je ale takmer rovnaké hrozno ako sultanina možno ešte trošku aromatickejšie. Belehradské bezsemenné je tiež fajn, ale sú v ňom rudimenty.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Dozrievanie hrozna 🫒

29 Sep 2023, 22:03

To jste v teplé vinohradní oblasti, ideální, tam vám určitě nezmrzne.
Červenou Sultaninu jsem ještě neviděl, kupoval jste ty sazenice někde na internetu?
MilanL
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 13 Okt 2022, 12:46

Dozrievanie hrozna 🫒

30 Sep 2023, 11:19

Bol som osobne v Topoľníkoch, ale majú aj internetový obchod
https://www.agrocentrum.sk/vinic-stolov ... -kont--2l/
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Dozrievanie hrozna 🫒

01 Okt 2023, 11:36

Díky za odkaz. Mají tam opravdu velký sortiment.

Sultaniny tam jsou tedy 3 druhy - bílá, červená a třetí je Thomson seedless, který je uváděn jako synonymum pro Sultaninu, tak asi stejné odrůdy to nebudou. Potenciálně čtvrtý typ měl ten Spomyšl - Sultaninu Grosso s většími bobulemi.
MilanL
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 13 Okt 2022, 12:46

Dozrievanie hrozna 🫒

01 Okt 2023, 14:37

Ja som kupoval pred tromi rokmi ten Thompson Seedless, ale ako vravíte, je to len iný názov pre sultaninu. Máme radi len úplne bezsemenné odrody, zatiaľ z vlastnej skúsenosti tomu zodpovedajú len Sultanina a Millenium. Iste je ich viac.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Dozrievanie hrozna 🫒

01 Okt 2023, 18:39

V popisech je rozdíl mezi těmi Sultaninami a Thompson seedless v době zrání +- týden cca. Takže žádný jiný rozdíl nepozorujete?, velikost hroznů a bobulí Thompson i Sultaniny je u vás stejná?

Mám vysazený ještě Crimson seedless, letos vymrznul v silných mrazech přes zimu, vloni ale plodil (přeplodil) zraje velmi pozdě, u mě vloni i díky tomu přeplození a dalších chyb nedozrál, ale moc nechybělo, měl kolem 11% Brix. Zrání Crimson je pozdě jako Afuz Ali ( peckový) - ten letos hrozny má, vypadají nadějně.
Mevík
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 16 Nov 2020, 05:45

Dozrievanie hrozna 🫒

01 Okt 2023, 20:39

Díval jsem se na ten e-shop www.agrocentrum.sk. Je to byznys, takže je tam mnoho vyložených nesmyslů i přímých lží (třeba Rajskij není bezsemenný ani náhodou), ale výběr bezsemenných odrůd není úplně marný. Jasnou jedničkou je Skazka, má bobule až k 15 g (tedy normální velikost) a bezsemennost 1 stupně (za léta pěstování jsem necítil semeno a nepamatuji ani rudiment). Zrání 130-135 dnů je mylný údaj, ve skutečnosti zraje dříve, i u nás na Hané je již i v letošním chladném roce zralá. Jen ta cena je docela šílená, doporučuji objednat na www.revavinna.cz (Pozn.: nemám na tom žádný zájem).
MilanL
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 13 Okt 2022, 12:46

Dozrievanie hrozna 🫒

01 Okt 2023, 21:39

Ako som už písal, ja mám Thompson Seedless a neskôr som sa dočítal, že je to vlastne Sultanina. Mám ho na pergole a v tomto roku v jeho druhom mal cca 40 strapcov od 500 - 800g, vínimočne aj cez 1kg. Dozrieva v polovici augusta, ale keďže strapce sú v čínskych sáčkoch(aj kvôli drozdom - kosom), posledné som oberal asi pred 10-timi dňami a ešte je zopár v chladničke, niečo aj v mrazáku.( spolu s Milleniom) Svojou chuťou mi pripomína Iršai Oliver, ktorý pestoval otec, avšak je semenný.
Napísať odpoveď