Dozrievanie hrozna 🫒

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Dozrievanie hrozna 🫒

10 Sep 2022, 17:48

Čistá amatérčina (foto - dnes). 😀 IH

20220910_130559.jpg
20220910_130535.jpg
20220910_130530.jpg
andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Dozrievanie hrozna 🫒

12 Sep 2022, 10:53

larix napísal:
17 Aug 2022, 21:02
Toto je moja prvá "úroda" údajne vysoko mrazuvzdornej odrody 'Aurora'. Napriek hnojeniu, zavlažovaniu a celodennému slnku je to iba pár bubuliek, zatiaľ vo veľkosti ríbezlí :-) Možno to bude časom lepšie, keď ker zosilnie a hlbšie zakorení. Teda jedine že by nie :-D


20220816_175544~2.jpg
Ahoj larix, ak chceš, môžem Ti z jarného rezu odstrihnúť nejaké prúty, stav sa niekedy u mňa a môžeš okoštovať, ktoré by sa Ti oplatilo zapestovať. Skoré sú už síce zjedené, k tým by som poskytol aspoň popis, prípadne porovnáš s chuťou neskorších.
Mrazuvzdornosť v Tvojej polohe by som neriešil ani tak výberom odrôd, ako skôr spôsobom pestovania (ukrývanie pod zem na zimu).
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Dozrievanie hrozna 🫒

13 Sep 2022, 09:58

andrejZA napísal:
12 Sep 2022, 10:53
Mrazuvzdornosť v Tvojej polohe by som neriešil ani tak výberom odrôd, ako skôr spôsobom pestovania (ukrývanie pod zem na zimu).
Ahoj Andrej. Čo som si za krátku dobu stihol všimnúť je, že problémom nie sú ani tak zimné mrazy ako skôr jarné a jesenné. Na jar zmrzli čerstvo vyrastené listy, takže vinič ich musel tvoriť znovu, čo ho dosť vyčerpáva a oneskoruje všetky fenofázy a na jeseň omrzli ešte nezdrevnatené časti letorastov (to je ale menší problém).

Na ostatné odpoviem v správe.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Dozrievanie hrozna 🫒

13 Sep 2022, 11:12

Zakrývanie pod vrstvu zeme môže vinič ochrániť nielen pred zimnými, ale aj neskorými jarnými mrazmi. Záleží na pestovateľovi, kedy sa po zime rozhodne ramená viniča odokryť - kľudne až keď pominú májové mrazy. Drevo potom pomerne rýchlo obrazí novými púčikmi a dobehne zameškané.
Ja som tento rok pokusne niektoré mladé viniče zakrýval - niekedy len záložné rameno, pričom som na zimu nechal aj nechránený kmienok. Na niektorých sa stalo, že nechránené časti vymrzli a zakryté prežili bez ujmy. Asi 2 ks vlaňajších sadeníc z tých, na ktorých som mal zapestovaný kolmo vedený kmienok, mi takto zmrzli úplne, asi dva ďalšie viniče museli ísť nanovo od koreňa.
Martin
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Dozrievanie hrozna 🫒

11 Okt 2022, 09:17

Růžové odrůdy révy vinné, na prvních třech fotkách je odrůda, kterou jsem tuším dostal v Lednici, název se mi nedaří dohledat. Je pozdnější, u mne dozrává z těžka.. Dosti odolná chorobám a mrazu. Na poslední fotce je známá odrůda Viktorie.
IMG_6270.JPG
IMG_6273.JPG
IMG_6274.JPG

Viktorie
IMG_6269.JPG
M.H
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Dozrievanie hrozna 🫒

11 Okt 2022, 14:22

U mě dopadl pokus s ,,jižníma" odrůdama takto. Stříkáno jen sírou proti padlí do srpna, mokro bylo trvale celé léto, pak přišly nadměrné lijáky a tím začala zkáza, nálada klesla, následně komplet propršené září bez slunce, takže réva poslední 2 měsíce už si žila vlastním osudem. Z poslední měsíc už toho moc nedozrálo, réva přišla z větší části o listy, takže výsledek je takový nedotažený do konce. Jsou to první úrody, takže i celkem dost přetížené keříky, zpočátku to tak nevypadalo, ale jak ty bobule narostly :shock:

Italia, nyní 14brix, výborná lehká nasládlá lehce citronová příchuť. Nic nehnije, dlouhá skladovatelnost vydrží na keři ještě měsíc, křupavá masitá dužina, plodila i vloni, zraje jako pozdní Hibernal.
Dunav byl přetížený vloni zasazený keřík, takže nějak ,,dozrál" ale tím pádem méně sladký, ale dost aromatický, dužina jen polopevná.
Jižní Apulia, Crimson seedles, Afuz Ali, tady se projevilo nejvíc to pozdní nedozrávání bez slunce, jsou ještě pozdnější než Hibernal. Crimson měl být podle popisů nenáročný i do vyšších poloh, no asi mysleli ty vyšší polohy na Sicílii. :D
,,Středoevropský" Hibernal propadák, opět skoro všechno shnilo, kdyby ho aspoň nenazvali piwi odlonou odrůdou ale tohle ve srovnání s těma Italkama..... :(

Doplňuji popis Crimson seedless u prodejců: Bezsemenná stolní odrůda, se středně velkými, protáhle oválnými plody. Slupka je pevná, červeno-růžové barvy. Dužnina je křupavá, sladká, šťavnatá. Sklizeň začíná na začátku podzimu. Odrůda je vhodná i do chladnějších oblastí.
Prílohy
Afuz Ali (Regina)
Afuz Ali (Regina)
Crimson Seedless
Crimson Seedless
Dunav
Dunav
,,Prý Rezistent PIWI " Hibernal
,,Prý Rezistent PIWI " Hibernal
,, Prý Rezistent PIWI " Hibernal
,, Prý Rezistent PIWI " Hibernal
Apulia
Apulia
Italia
Italia
Italia
Italia
roman
Príspevky: 757
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Dozrievanie hrozna 🫒

22 Okt 2022, 15:28

Isabella (USA, 1816, šlechtitelka Isabelle Gibbs) letos dozrála do výborné kvality. Mohu potvrdit vysokou odolnost odrůdy k houbovým patogenům, žádné fungicidy jsem zatím nepoužil.
IMG_20221022_102837.jpg
rony
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Dozrievanie hrozna 🫒

22 Okt 2022, 22:40

Izabella, Othello, Delaware su odrody, ktore su spolahlivo odolne bez postrekov ... na rozdiel od vsetkych velkoplodych odrod marketingovo popisanych ako 'rezistent'. Tie marketingove rezistenty namaju odolnost voci mucnatke a poskodenych/znicenych touto chorobou moze byt bezne viac ako 90% bobul.
Najodolnejsie rezistenty byvaju dobre odolne aspon voci perenospore.
Jirka61

IP:  13.93

Dozrievanie hrozna

22 Okt 2022, 22:46

Izabelu mám ještě na keři, ale už bude vhodná doba na sběr. Má tu špatnou vlastnost, že sprchává a stopka zůstává na kuličce.
Jinak loni mi chytila plíseň, byl divnej rok, to byla plíseň i na víně, co roste v suchu pod střechou. J.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Dozrievanie hrozna 🫒

23 Okt 2022, 20:42

Nevím, jestli to, co mám je Isabella (myslím ale, že ano) - prostě labrusca. Za ta léta pěstování musím potvrdit, že je to nezmar. Bez chorob, jakékoliv zatížení keře = stejná kvalita hroznů, nesprchává. Původně řízkovanec; roste v jílu. Letos jsem nechal na keři kolem 100 ks hroznů a pro keř žádný problém. Před měsícem jsem začal sklízet první hrozny, dnes zbývá sklidit ještě necelou polovinu.
Sousedé mají Othello na pergole a také velmi úrodná (vše valí do bečky :) ).
Napísať odpoveď