mladá réva - hrůbky

Sáša

IP:  230.39

mladá réva - hrůbky

10 Apr 2020, 12:03

Zdravím, mám od loňska zasazené mladé révy a nevím si rady s hrůbky a zaléváním.

Něco načteno mám, ale měla jsem za to že hrůbky kolem sazenic se budou odhrnovat cca jako u růží, až opadne riziko mrazů. Teď jsem pátrala více a našla jsem jen dva důvěryhodné zdroje, které o tom píší (jinak všichni řeší řez) a jeden zmiňuje odhrnout hlínu "v létě" a druhý doslova "v srpnu". Chápu to správně, že opravdu ten hrůbek na celé sazenicí mám nechat až do srpna?

A proč to vlastně řeším - otázka zalévaní. Jak mám sazenice s hrůbkem zalévat? Na boku hrůbků jsem vyhrabala podle rady jamku cca 20 cm a zalévala tam, ale než se vsákne jedna nebo dvě konve u každé sazenice, tak u toho stojím hodinu jak tydýt. A ještě by se tedy hrůbek měl zase po zalití zahrnout do symetrického krtince?

Můžete prosím někdo poradit z praxe? Omlouvám se za pitomé dotazy..
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

mladá réva - hrůbky

10 Apr 2020, 12:13

Hrůbky jsou prý kvůli tomu, že v zemině prosperuje rašící výhon mnohme lépe než na vzduchu.
Zalívání se dá snadno vyřešit tak, že kolem dáte plastovou fólii (taková ta zelená, co se dává kolem záhonů proti prorůstání trávy).
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Sáša

IP:  230.39

mladá réva - hrůbky

12 Apr 2020, 19:50

děkuji za radu, tak jsem vše vyčuhující zase zahrabala (před nadcházejícím chumelením), a vyrostlo mi na zahradě několik hliněných hradů s vodním příkopem, tak uvidíme jak to bude fungovat.. už snad jen zbývá přidat sádrového trpaslíka

ještě mě napadá, mám jich pár i ve skleníku (polykarbonát), tam to asi tedy platí taky, nechat zahrnutí, když primárně nejde o mráz a zimu ale i o tmu.. otázka: jde i o vlhko? ve skleníku se téměř práší suchem, mám zalít i hrůbky ze shora? aby byly vlhké resp. né suché na troud?
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

mladá réva - hrůbky

12 Apr 2020, 20:05

Pokud se jedná o sazenice roubované není dobré nechávat hrůbky příliš dlouho. Třeba do srpna jak tu bylo psáno. Roub začne zakořeňovat a podnož chátrat.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

mladá réva - hrůbky

12 Apr 2020, 22:31

Tak ony se mají z toho důvodu po čase odhrnovat a odstraňovat rosné kořínky. Pak zase přihrnout.
Co se týká vlhkosti, na tom zřejmě nezáleží. Vláha je potřebná ke kořenům, ne ke dřevu.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

mladá réva - hrůbky

12 Apr 2020, 22:39

Petře, shodneme se v tom, že po přejití nebezpečí mrazů jsou tam ty hrůbky zbytečné?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

mladá réva - hrůbky

12 Apr 2020, 23:15

Právě že jsem v doporučených návodech na pěstování révy četl, že se to má nechat rašit zahrabané, že prý nový výhon takto chráněn roste mnohem rychleji a silněji než na vzduchu.
V pěstování jsem začátečník, proto jsem si docela podrobně ty postupy zjišťoval. Nevěřil jsem tomu, tak jsem to před 2 lety po zasazení na podzim nechal na jaře odkryté a vyrostly jen takové slabé několikacentimetrové fousky. Až druhý rok vyrašily pořádně.
Letos (loni od podzimu) mám další nové sazenice, tak to zkouším tímto způsobem. Uvidím, jak moc se to bude lišit.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

mladá réva - hrůbky

12 Apr 2020, 23:58

Já žádný zkušený vinohradník rozhodně nejsem. Jen jsem si kdysi koupil na jihu 50 roubovaných sazeniček. Hodně divně se na mě tehdy tam dívali. A pár odrůd, tehdy novinek, mi ani prodat nechtěli. Že prý je jich pro mě a mou polohu škoda.
*
Ale na výběr tehdy nebylo protože v mém okolí nic, ani řízky, sehnat nešlo.
S výjimkou pár máloplodých divočin.
*
Myslím, že dnes už je situace úplně jiná a v nevinářských oblastech snad není potřeba vysazovat roubované sazenice. Že stačí pravokořenné - řízky z nejrůznějších zdrojů, z okolí nebo osvědčené rezistenty. A tam ty hrůbky, nebezpečí poškození nadzemní roubované části není pro keřík smrtelné a vysazená odrůda vyroste znovu.
*
V každém případě bych uvítal, rád si přečetl, zkušenosti zkušených vinařů.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Jura N
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 12:48
Bydlisko: Kyjov

mladá réva - hrůbky

13 Apr 2020, 08:02

Jestli si dobře vzpomínám, tak nahrabání sazenic se doporučovalo, když se ještě sazenice prodávaly nezavoskované, a to z důvodu ochrany štěpu před vysycháním a zmrznutím rašícího letorostu. V případě voskovaných sazenic bych hrůbky dal pryč po přejití nebezpečí mrazů, ale musí se dávat pozor, aby výhonek, který bude zpod hlíny bílý, nebyl na přímém slunci a nespálilo ho - použít nějakou chráničku.
Já hrůbky nepoužívám, je ale dobré dát do země k sazenici uřízlou petku k zalévání hlouběji ke kořenům, takto se dají zapěstovat kmínky již druhým rokem.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

mladá réva - hrůbky

13 Apr 2020, 08:25

Zde je příslušná pasáž ohledně 1.roku pěstování v návodu od Ing. Jana Kratochvíla:

Ošetřování v 1. roce
Jakmile vyraší letorosty, opatrně odhrneme přihrnutou zem, vybereme dva nejsilnější letorosty a ostatní vylomíme! Růvek opět nahrneme, jinak by světlé letorosty slunce spálilo! Ponechané výhony postupně vyvazujeme v krátkých intervalech ke kůlu, aby rostly zpříma a neohýbaly se (snižoval by se růst letorostů i kořenů!). Silné fazochy (zálistky) vylamujeme.V červenci růvek rozhrneme, nožem opatrně odstraníme všechny rosné (povrchové) kořínky a opět zem přihrneme. V srpnu opět stejným způsobem odstraníme rosné kořínky, ale růvek již nenahrnujeme. Pozor - předčasné odstranění růvku snižuje růst letorostů a zvyšuje úhyn sazenic!
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Napísať odpoveď