Tŕňovka býčia / Ostnohřbetka ovocná

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Tŕňovka býčia / Ostnohřbetka ovocná

22 Mar 2020, 10:28

Posledné roky vplyvom globalizácie a otepľovania prinášajú na naše územie aj tzv. inváznych škodcov, ktorí k nám boli zavlečení zďaleka, ale adaptovali sa na naše podmienky, úspešne sa rozmnožujú a poškodzujú (nielen) ovocné stromy a kry. Jedným z nich je Tŕňovka býčia (česky Ostnohřbetka ovocná), pôvodom zo Severnej Ameriky. Na pohľad krásny, impozantný hmyz exotického vzhľadu - ale poškodzujúci celé spektrum ovocných aj neovocných stromov a krov. Nie je to chiméra, tento škodca je rozšírený už takmer na celom území Čiech a Slovenska. O svojej osobnej skúsenosti s tŕňovkou píšem v článku, ktorý vyšiel v časopise Sady a vinice. Ako autor článku týmto udeľujem aj formálny súhlas s jeho publikovaním na tomto fóre. IH
...
...
IMG_20200322_094219.png (776.54 KiB) 6634 zobrazení
IMG_20200322_094257.png
IMG_20200322_094257.png (799.08 KiB) 6634 zobrazení
Poškodenie jablone
Poškodenie jablone
Poškodenie dule
Poškodenie dule
Poškodenie drieňa
Poškodenie drieňa
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Tŕňovka býčia / Ostnohřbetka ovocná

23 Mar 2020, 09:16

Tu potvoru zelenou jsem neviděla, ale to poškození ano, máme to na převislé jívě. Jen jsem nevěděla, že to způsobuje hmyz.
U Přerova, 270 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Tŕňovka býčia / Ostnohřbetka ovocná

23 Mar 2020, 11:45

Ja som tŕňovku držal v rukách, je to nádherný hmyz, bohužiaľ škodlivý. Tým že je to "imigrant", tak tunajšie predátory (najmä vtáky) si ju nevšímajú, možno že časom sa to zmení.
Inak je ale tŕňovka dobre vybavená aj z hľadiska pasívnej ochrany, má tuhé ostré sklerotizované ostne po bokoch tela. Tým že vajíčka kladie samička pomerne hlboko pod kôru,
sú tieto chránené pred hmyzožravcami a pravdepodobne ich nezničí ani akokoľvek dôkladný predjarný postrek. Dôležité je nemať v záhrade ďatelinu alebo lucernu, inak si
koledujete o to, že sa vo Vašej záhrade usalaší . IH
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Tŕňovka býčia / Ostnohřbetka ovocná

23 Mar 2020, 13:13

Lucerku v zahradě nemáme, ale nad naším jsou jí dva lány :-(
U Přerova, 270 m.n.m.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Tŕňovka býčia / Ostnohřbetka ovocná

23 Mar 2020, 13:32

Lucernu datelinu a viku som si chcela vysiat tento rok:):) Pekna je ta potvora. Stromy radsej nejdem kontrolovat,nech o nej ani neviem:) No ale co s napadnutymi stromami?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Tŕňovka býčia / Ostnohřbetka ovocná

23 Mar 2020, 16:10

Ariadna: Vývojový cyklus tŕňovky je detailne popísaný v tom článku. Z vajíčok ktoré samička nakladie pod kôru sa v ďalšom roku na začiatku leta vyliahnu larvy, ktoré sa niekoľko týždňov živia saním štiav pod stromami - najmä na tej ďateline a lucerne. Koncom leta resp. vo včasnej jeseni sa larvy premenia na dospelé tŕňovky a tie po spárení znovu naletia na stromy a nakladú vajíčka (ktoré prezimujú a vývojový cyklus sa ďalší rok zopakuje). Ak larvy nenájdu pod stromami ďatelinu, lucernu resp. iné mrlíkovité alebo bôbovité byliny, cyklus sa môže prerušiť a ďalšia generácia nevznikne.
Čo sa týka rán na stromoch, tak podľa mojich zatiaľ krátkych skúseností to jablone a hrušky zvládajú dobre. Väčšie riziko je u kôstkovín, najmä broskýň, kde hrozí glejotok a sekundárna bakteriálna či hubová infekcia. V danom sade sa to ale (zatiaľ) nestalo. IH
(Ešte pridávam jednu peknú fotku tŕňovky, na ktorej krásne vidno tie bočné ostré tŕňovité hroty. Pre predstavu - na fotkách tŕňovka pôsobí mohutne, v skutočnosti má samička dĺžku len asi 1cm).
Prílohy
IMG_20190805_234326.png
IMG_20190805_234326.png (689.39 KiB) 6574 zobrazení
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Tŕňovka býčia / Ostnohřbetka ovocná

23 Mar 2020, 16:34

Ak larvy nenajdu pod stromami datelinu a spol. ... Ak ta datelina je dalej od stromov,je to ok? Ci su tie larvy pohyblive a chodia aj po okoli?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Tŕňovka býčia / Ostnohřbetka ovocná

23 Mar 2020, 16:54

Ariadna: Na to Vám neviem presne odpovedať (aké sú larvy pohyblivé, resp. aká je "bezpečná" vzdialenosť). Odhadoval by som to na možno 15-20 metrov - (?). Samozrejme, že tŕňovky môžu naklásť vajíčka aj na stromy, pod ktorými bôbovité a mrlíkovité rastliny nie sú, a nie sú ani v ich blízkosti. V takom prípade budú stromy poškodené zárezmi, ale je predpoklad, že len ten jeden raz. Ak tam ale ďatelinu či lucernu máte, tak tŕňovkám pripravíte ideálny biotop na množenie a tvorbu ďalších a ďalších zárezov každoročne. Aj z mojej skúsenosti môžem potvrdiť, že na kladenie vajíčok (t.j. tvorbu zárezov) preferujú jedno- až trojročné konáriky, väčšinou vo výške cca medzi 70-180cm nad zemou. V danom sade boli najmenej poškodené marhule, ale inak si tŕňovka nevyberala - zárezy boli na jabloniach, hruškách, broskyniach, slivkách, čerešniach, višni, duli, mišpuli, oskoruši, drieni, rakytníku, mandli... skrátka všade. A tŕňovka napáda aj neovocné stromy, ako tu už napokon potvrdila IvaP.
IH
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Tŕňovka býčia / Ostnohřbetka ovocná

23 Mar 2020, 20:32

Tak asi mi neostava ine len tie semienka niekomu darovat :idea: Ale tak kazdy ma v zahrade nejake tie stromy :shock: tak asi len najhorsiemu nepriatelovi :D
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Tŕňovka býčia / Ostnohřbetka ovocná

23 Mar 2020, 21:25

ariadna30 napísal:
23 Mar 2020, 20:32
Tak asi mi neostava ine len tie semienka niekomu darovat :idea: Ale tak kazdy ma v zahrade nejake tie stromy :shock: tak asi len najhorsiemu nepriatelovi :D
Neznamená to, že ak by Ste si v záhrade tú lucernu či ďatelinu vysadili, tak automaticky nabehnú tŕňovky. Je možné, že Vašu oblasť ešte neosídlili a teda sa nič nestane. To nevysádzanie uvedených rastlín sa týka najmä záhradkárov z tých regiónov, kde sa tŕňovka už vyskytla. Ak tam už je - alebo priletí - a nájde sad s mladšími stromami, pod ktorými je ďatelina či lucerna, tak obrazne povedané zavýska od radosti. IH
Napísať odpoveď