Co jíst v nouzi?

konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Co jíst v nouzi?

28 Mar 2020, 16:50

Nesmějte...za pár dní máte kozu v zahradě ;) :D Jinak...jak to u vás pokračuje, opatření...?
Mimmo
Príspevky: 3083
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Co jíst v nouzi?

22 Máj 2020, 10:26

Všiml jsem si místních obyvatel, že sbírají mladé šneky (uliťáky). Já si myslím, že by je sbírali, ikdyby nouze nebyla. Ale bohužel, nouze pro mnohé lidi skutečně je. Snad se dočkáme dne, kdy nouze nebude aspoň v Evropě.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Co jíst v nouzi?

22 Máj 2020, 13:04

co jist v nouzi? kobzole a zelé, živobytí celé :D k tomu vejce, husičku, kačenku, nadívané holuby, krůty. králíky .... :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Mimmo
Príspevky: 3083
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Co jíst v nouzi?

02 Sep 2020, 19:21

Nouze ve smyslu hladovění nenastala. Ale co jíst, abychom byli odolní? Před několika měsíci jsem četl názory bulharských blogerů na výživu. Tvrdili, že v Bulharsku umírá na Covid-19 daleko méně lidí než v Americe, protože Bulhaři jedí jogurt. A ten se také trochu konzumuje ve střední Evropě, ale velmi málo v Itálii. Dneska se zamýšlím nad zcela opačným paradoxem. V Bulharsku umírá 10x více pacientů na Covid-19 než v ČR, přestože počet testů je zhruba stejný a počet nakažených mnohem nižší. Včera bylo např. v Bulharsku odhaleno 188 pozitivních a 13 osob zemřelo; v ČR 504 odhaleno a zemřel jen jeden. Vůbec netuším, čím je to ovlivněno. Že by to byla naopak nadměrná konzumace jogurtu, zeleniny a ryb se mi nechce věřit. Může za to snad i nadměrné kouření, pití nezdaněného alkoholu, teplé počasí a o něco horší lékařská péče? Všechno jsou to naprosto nelogické spekulace. Trochu přeženu, ale skoro se děsím informací typu: „v oblasti Vraca zemřel další polymorbidní pacient starší než 50 let, který měl navíc zvýšený BMI index, dlouhodobě trpěl hypertenzí, astigmatismem a taky měl ploché nohy“. Takový člověk mohl přece ještě 50 let žít.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Co jíst v nouzi?

02 Sep 2020, 22:08

Co jíst, abychom byli odolní? Syrové kysané zelí, česnek a cibuli :-) Jogurtů bych se nebál. Ovoce, zelenina, ořechy jsou samozřejmostí, nejlépe z vlastní zahrady. Možná je spíš otázkou co nejíst :-)
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Co jíst v nouzi?

02 Sep 2020, 22:20

Ohledně toho umírání na covid... Někde jsem četla, že V4 má výhodu, že děti byly za socíku pravidelně očkované - že to má na to vliv... Ale jestli to tak skutečně je, nevím.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Co jíst v nouzi?

02 Sep 2020, 22:33

Asi ne. Dětem očkovaným za socíku je 35 a víc. A na covid jsou odolnější právě mladí (ne)očkovaní po sametu. Navíc si nemyslím, že by se za socíku v BG očkovalo jinak než v ČSSR.
okenkodozahrad

IP:  165.38

Co jíst v nouzi?

03 Sep 2020, 08:30

U jogurtu a Bulharska prý hrála v minulosti roli hrdost na pojmenování Lactobacillus bulgaricus. Alespoň tak nám to vykládal na mikrobiologii přednášející. Možná to u části populace - pamětníků doby před rokem 1990 - nebo i u té mladší, v paměti zůstalo.
Ohledně toho, co jíst v nouzi, základem je podle mě neměnit náhle zvyky. Zvětšit pestrost složek stravy určitě není na škodu, ale pilíře stravy, které jsme ctili léta, náhle nevysazovat. Jen v případě, že se u nás objeví nějaká netolerance (laktóza, lepek, ...). Regionální potraviny shánět i z jiných regionů, z větší dálky (doplnění stopových prvků, které v naší oblasti chybí). Krom přímé ochrany proti nakažení uvolnit tvrdou likvidaci mikrosvěta okolo nás. Když čtu, že určitá substance zlikviduje 99,9 % bakterií, tak mám pocit, že to jedno promile budou ty nejhorší. No a když není regulace tak tvrdá, poperou se o rovnováhu samotná mikrofauna (bakterie patří podle mě mezi faunu), třeba i ta z jogurtů. No a myslím si, že mírně špinavý člověk, který dostatečně dodržuje pravidla hygieny, myje si dostatečně ruce, je zdravější, než člověk žijící v bublině s relativně sterilním prostředí, krmící se stravou pestrou, vitamíny. Ten se mnohdy diví, že při náhodném zabloudění do přírody strádá.
Tímto zdravím pana doktora Vysloužila.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Co jíst v nouzi?

03 Sep 2020, 09:49

S tou stravou pozor, potom hrozí, že nakonec umřete zdravý :) .
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Co jíst v nouzi?

03 Sep 2020, 11:25

okenkodozahrad napísal:
03 Sep 2020, 08:30
U jogurtu a Bulharska prý hrála v minulosti roli hrdost na pojmenování Lactobacillus bulgaricus. Alespoň tak nám to vykládal na mikrobiologii přednášející. Možná to u části populace - pamětníků doby před rokem 1990 - nebo i u té mladší, v paměti zůstalo.
Ohledně toho, co jíst v nouzi, základem je podle mě neměnit náhle zvyky. Zvětšit pestrost složek stravy určitě není na škodu, ale pilíře stravy, které jsme ctili léta, náhle nevysazovat. Jen v případě, že se u nás objeví nějaká netolerance (laktóza, lepek, ...). Regionální potraviny shánět i z jiných regionů, z větší dálky (doplnění stopových prvků, které v naší oblasti chybí). Krom přímé ochrany proti nakažení uvolnit tvrdou likvidaci mikrosvěta okolo nás. Když čtu, že určitá substance zlikviduje 99,9 % bakterií, tak mám pocit, že to jedno promile budou ty nejhorší. No a když není regulace tak tvrdá, poperou se o rovnováhu samotná mikrofauna (bakterie patří podle mě mezi faunu), třeba i ta z jogurtů. No a myslím si, že mírně špinavý člověk, který dostatečně dodržuje pravidla hygieny, myje si dostatečně ruce, je zdravější, než člověk žijící v bublině s relativně sterilním prostředí, krmící se stravou pestrou, vitamíny. Ten se mnohdy diví, že při náhodném zabloudění do přírody strádá.
Tímto zdravím pana doktora Vysloužila.
Je veľkou chybou, keď rodičia úzkostlivo chránia malé dieťa pred akýmkoľvek zašpinením a držia ho v "sterilnom prostredí", v byte s vydrhnutými a chemicky vyčistenými podlahami.
Pre správny vývoj imunity je potrebné, aby sa dieťa v ranom veku stretlo s okolitým prostredím vrátane mikroorganizmov ,ktoré nás obklopujú. Samozrejme neznamená to, že dieťa necháme
brodiť sa v močovke alebo hrať sa s fekáliami, ale také ´zdravé´zababranie sa na dvore, v záhrade či na ihrisku nie je na škodu, práve naopak. Pozor ale treba dať na nechránené pieskoviská, do
ktorých prípadne vykonávajú potrebu mačky (riziko toxoplazmózy). IH
Screenshot_2020-04-03-16-36-10.png
IMG_20200903_112547.png
IMG_20200903_112547.png (771.06 KiB) 3089 zobrazení
IMG_20200310_221836.png
Napísať odpoveď