Špačci, škorce,

rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Špačci, škorce,

08 Aug 2023, 13:09

Tento rok mam skody sposobene vtakmi extremne, ovela horsie ako predosle roky. A skody dalej pokracuju.
Prevazne su to skorce a drozdy.
Su extremne nenasytne = pazrave. To vobec nie je o preziti - to je o nezdravom, chorobnom obzerstve typu - len to zere a sere.
Najskor mi zozrali komplet 2 velke 6-7m stromy visne. Naoazaj cca komplet !!! Casto celu visnu odtrhli a odleteli s nou, inokedy len dobali do nej, alebo cast odtrhli.
Najhorsie na tom je, ze to je len zopar MIESTNYCH operenych grazlov, ziadne pocetne hejna. Pocty vtakov - skodcov su len v malo kusov !!! Ale tie skody su extremne.
Potom muchovnik - mam ho dost vela, cca 20 a viac korenov. Len co ciastocne zacal tmavnut hned tam boli a cele bobule hltali.
Ziaden respekt pred clovekom, nieto strach, suverenne, ze im nic nehrozi a mozu si robit co sa im zapaci. Vari vedia, ze su zakonom chraneni ?
Maximalne len odletia na nedaleky strom a o chvilu su tu znova. Muchovnik sme ciastocne ochranili len vdaka sieti. Pocas vesania siete 2 ludmi si dovolili cca 3m od nas kradnut. Neskor si dovolili aj vletiet pod siet a kradnut.
Nasledovali ceresne, 1 obrovsky strom obsypany plodmi - v stovkach kg. To neboli schopni zozrat. Ale nadobali vela. A popritom stihali aj 5 rocnu morusu cca 4m vysoku. Tu zvladali zozrat - na strome i pod stromom.
Po ine roky som nazberal kazdy den mnozstvo morus, tento rok len malicko.
Marhule po ine roky som bol prekvapeny, ze skodcovia akymsi zazrakom nechavali na pokoji. Teraz mam zrele marhule (menej) a dobu ich vtaky, tak ich musim komplet obrat.
Teraz sa vsak pustili do hrozna, toho mam ozaj vela, stovky korenov. CCa vsetko stolove. V minulosti nebol problem, akurat zopar drobnoplodych cca komplet ozobali, ale velke bobule aj bez ochrany nechali. Teraz hoci su este kysle a nezrele uz hromadne ozobavaju, mensie bobule odtrhnu cele, tie velke nadobavaju vo velkom pocte. Skutocne tych zopar grazlov by znicilo aj vsetko hrozno !!! - v stovkach kilo.
Ja som velmi silne prirodne a ekologicky zalozeny so silnym zmyslom chranit a respektovat vsetky zive tvory. Ale co je vela, to je vela. Tuto situaciu uz vnimam ako boj o prezitie. A citim plne pravo chranit svoju urodu, ktorej venujem stovky hodin casu a nemalo penazi.
Citim, ze je cca nevyhnutne, aby vtaky mali strach pred clovekom a aby citili, ze ich zivot je v zahrade ohrozeny.
Minule roky sme mali macku - lovca, ktora pravidelne ulovila vtaka. Vtedy sme ju akoby karhali a bolo nam luto vtacikov. Dnes si uvedomujem, ze to bolo to spravne riesenie ako drzat skody od vtakov v unosnej miere. Bohuzial macicku nam zrazilo auto. V okoli je sice dost maciek, ale to su len taki zdochliaci, ktori sa ani len nerozbehnu, lebo su prekrmovani majitelmi. Toto je velky problem pri modernej "vychove" maciek ludmi. Poskytnut im prebytok potravy - aby bolo o nich dobre postarane. A potom tu je kopec ludmi zdegenerovanych, neschopnych maciek. .... alebo aj psov. .... ktorych sa vtaky neboja.
Teraz mame 2 mesiace mladeho kocurika. Zatial bojujem s mojou rodinou, ktora ma tiez velmi silnu tendenciu poskytnut macke prebytok (neobmedzeny pristup ) potravy. Ja naopak citim, ze potrebujem macku - lovca. Zatial vidim v kocurovi lovecke schopnosti, dufam, ze moji pribuzni ich neznicia - samozrejme v tom najlepsom umysle. Chcem aby bol kocur cely den vonku. V noci je este vnutri, bojim sa aj ja o neho, lebo chodi sem v noci denne kuna, neraz aj lisky - to by nemusel zvladnut.
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Špačci, škorce,

08 Aug 2023, 13:25

dnes som rozhodnuty, ze macke budem davat za kazdeho uloveneho vtaka odmenu. Esteze nase zakony na ochranu vtakov platia len pre ludi, macicky mozu vtakov drhnut do syta. Ale myslim si, ze je potrebne, aby nase zakony umoznili pestovatelom chranit svoju urodu pred vtakmi - zlodejmi. Ved maju pravo chranit urodu pred ludmi zlodejmi. Zakony nesmu chranit zlodejov - ani ked to su zvierata. Ked vidim ake extremne skody sposobi zopar zvieracich grazlov/zlodejov. Aj nam ludom ide o prezitie. V prirode je nevyhnutne o potravu bojovat, kto to nevie zahynie.
larix
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Špačci, škorce,

08 Aug 2023, 14:14

rony, nechcem sa vás dotknúť ale toto sú názory hodné 19. storočia alebo obdobia kolektivizácie (v Európe)...
Aj mne vtáky zničia väčšinu úrody, no vnímam to rozhodne úplne inak.
Vtáky sú skrátka vtáky, robia to, čo im kážu inštinkty, nie sú to žiadni grázli ani zlodeji v ľudskom ponímaní ako ich nazývate.
Úrodu treba chrániť technickými prostriedkami a nie zabíjaním vtákov.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Špačci, škorce,

08 Aug 2023, 14:31

----
Naposledy upravil/-a rony v 08 Aug 2023, 14:37, upravené celkom 1 krát.
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Špačci, škorce,

08 Aug 2023, 14:34

--
Naposledy upravil/-a rony v 08 Aug 2023, 14:38, upravené celkom 1 krát.
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Špačci, škorce,

08 Aug 2023, 14:35

larix napísal:
08 Aug 2023, 14:14
rony, nechcem sa vás dotknúť ale toto sú názory hodné 19. storočia alebo obdobia kolektivizácie (v Európe)...
Aj mne vtáky zničia väčšinu úrody, no vnímam to rozhodne úplne inak.
Vtáky sú skrátka vtáky, robia to, čo im kážu inštinkty, nie sú to žiadni grázli ani zlodeji v ľudskom ponímaní ako ich nazývate.
Úrodu treba chrániť technickými prostriedkami a nie zabíjaním vtákov.
Pred casom by som s vami asi suhlasil, ale vidim, ze mnohe individua slusnost, ohladuplnost, respekt voci druhym vnimaju ako nasu slabost a zneuziju ju proti nam, tak ze nam narobia obrovske problemy, alebo nas aj znicia.
To mate rovnako ako medzi ludmi, ak vas niekto okradne ci zbije mate 2 moznosti koho vinit:
1. postihnuteho, preto lebo sa zle branil - je to predsa jeho vina, keby sa lepsie branil nestalo by sa mu to.
2. utocnika, preto lebo musi respektovat aj toho slabsieho, aj ked sa horsie brani.
ja si jednoznacne volim moznost 2 a nato mame represivne opatrenia, aby sme utocnika polepsili - ale skor len silou vynutili respekt pravidiel. Len toto je schodne pri ludoch, velmi tazke pri zvieratach.

Aj postrekmi zabijame, hoci by sme mohli hmyz lovit rucne ci ako a prenasat inam. .... Jednoducho my luda to neviem komunikacne vybavit s neludskymi utocnikmi, nevieme ich vychovat a zmenit k lepsiemu po dobrom.

Vtaky maju vela, vela moznosti cim sa zivit - v ziadnom pripade im nehrozi vyhynutie ak nebudu kradnut ludom, mnozstvo hmyzu je extremne.
Ak sme my slabi v ochrane urody, tak naopak vtaky sa preorientuvaju od lovenia hmyzu ku kradnutiu ludom. Idu lahsou cestou, lahsie je ukradnut ako ulovit. Taki su aj ludski zlodeji.
larix
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Špačci, škorce,

08 Aug 2023, 17:03

Nemôžete porovnávať ľudí, vtáky a hmyz. Je rozdiel zabiť postrekom vošku na jabloni a zabiť napríklad drozda. Rovnako nie je to isté, keď vám niekto ukradne bicykel alebo vás zbije a keď vám škorec "ukradne" čerešňu. Prísne technicky je to to isté ale sám musíte cítiť ten rozdiel.

Vtáky síce majú veľa iných možností ale samozrejme volia cestu najmenšieho odporu. Je to prirodzené a nie je v tom žiadny zlý úmysel škodiť človeku.

Chápem vašu frustráciu zo škôd na úrode, ako som písal, sám s tým mám veľký problém. Ale nikdy by mi nenapadlo vtáky kvôli tomu zabíjať. Skôr uvažujem smerom k ochrane sieťami a podobne.

Tiež som bol vychovaný s naratívom typu "príroda má človeku slúžiť", "zvieratá rozdeľujeme na užitočné a škodnú" a podobne. Ale v dnešných časoch hroziaceho kolapsu makroekosystému treba prístup trošku pozmeniť, snažiť sa so živou prírodou namiesto tradičného stáročného boja koexistovať (v ekológii sa používa pojem komenzalizmus) a skúsiť zmeniť vnímanie človeka z "pána tvorstva" v archaickom zmysle na, povedzme, "najsilnejšieho člena spoločenstva". Čiže ak by nás nejaký druh SKUTOČNE existenčne alebo inak výrazne ohrozoval, máme právo zasiahnuť a brániť sa ale inak by sme mali rešpektovať, že aj ostatné tvory majú rovnaké morálne právo na život a životné prostredie ako my, hoci nemajú ľudskú schopnosť brániť sa, hromadne zabíjať a pretvárať prostredie.

Nechcem, aby to vyznelo nejako "slniečkársky" alebo pseudofilozoficky, no keď sa nad tým človek zamyslí, tak doba sa naozaj zmenila a kolektívne myslenie tomu treba prispôsobiť.



PS: Vtáky sa nedokážu preorientovať z lovenia hmyzu na "kradnutie" ovocia. Sýkorka nedokáže nakŕmiť mladé ríbezľami ani drozd nebude na jeseň vo veľkom loviť hmyz.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
ariadna30
Príspevky: 2882
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Špačci, škorce,

08 Aug 2023, 18:27

Chapem aj Ronyho aj Larixa.

Navrhujem zaobstarat si viac maciek a zvalime to potom na prirodu😀
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Špačci, škorce,

08 Aug 2023, 18:42

Ja mam respekt pred inymi zivymi (ale aj nezivymi ) tvormi / predmetmi aj ked su slabsie ako ja a velmi dobre si uvedomujem potrebu chranit ich bez toho ze by oni museli o toto pravo bojovat. Ale to neznamena, ze ich necham aby oni nerespektovali moje prava a robili si co sa im paci len preto, ze sa neviem efektivne a ucinne proti nim branit bez represie.
Problem je opacny: Oni stratili respekt pred clovekom. Vsade v prirode si tvory brania svoje teritorium pred konkurentmi. A je to najskor zastrasovanim a ked to nepomoze tak aj silou. Zastrasovanie tu nijako nepomaha.
Praveze si velmi silne uvedomujem aky je clovek pri pestovani zranitelny, ako zo vsetkych stran su atakovane pestovane plodiny. Ako su utocnici pocetni a efektivni v atakoch a ako je tazke ubranit urodu.
A uvedomujem si ako lahko a rychlo moze clovek prist o cca celu urodu a zostat hladny. Vzdy budem uprednostnovat metody len odstrasenia utocnika pred jeho zabitim, pokial su dostupne a realizovatelne s prijatelnou namahou/nakladmi.
A tu lezi kamen urazu - na webe je velke mnozstvo ekologickych a respektujucich rad, ktore jednoducho nefunguju. Su to vetsinou len utopisticke zelania a nie fungujuce metody - keby tito ludia boli zodpovedni za zabezpecenie potravy pre ludstvo - boli by sme uz davno mrtvy. Su to ludia, ktori sice pekne rozpravaju, ale kupia si jedlo v obchode, ktore bolo dopestovane v protiklade s ich metodami. Je obrovsky rozdiel medzi recami, utopiami a realitou.
Ja tvrdim vzdy si vsimajte predovsetkym to ako ludia konaju a nie len co rozpravaju.
Ale ano budem pouzivat siete tam kde to je schodne, na velkych stromoch je to vsak pre mna nerealne.
A bohuzial ano, prestanem pestovat mnohe druhy kde je ochrana pred utocnikmi prilis pracna. Len tych zostavajucich druhov je zalostne malo.
Boze vdaka za kiwi a este aj jablka.
ariadna30
Príspevky: 2882
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Špačci, škorce,

08 Aug 2023, 19:11

Podpisujem sa pod Ronyho nazor👍
A to som ja velmi mierumilovny tvor😀

A jasne ze aj Larix ma pravdu.
Ale sme tak nejak v prirode a v prirode preziju ti najsilnejsi.

Este dodam ze ja sice nechavam v zahrade zit vsetky zvierata a slimaky a skodcov ale ciste len preto ze si ovocie a zeleninu kupim v obchode. Keby od vypestovaneho zaviselo moje prezitie tak uprednostnim seba pred nimi.
Naposledy upravil/-a ariadna30 v 08 Aug 2023, 19:17, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď