Špačci, škorce,

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Špačci, škorce,

07 Aug 2020, 16:42

Před chvíli jsem viděl něco o čem jsem si myslel, že je možné jen v jižních oblastech v souvislosti se sarančaty a podobnou havětí.
*
Masivní nálet špačků na švestkový sad. Původně jsem si myslel, že je to jen na přezrálé plevelné myrobalány. Ale ony ty bestie obsadily i polozralé švestky. Neskutečná mračna.
(Nějaké škody přímo na těch švestkách jsem zatím nezjistil. Byli na vyšších patrech a možná tam jen seděli, nevím, nedohlédl jsem).

Zažil jsem kdysi jak během krátké doby sežrali ptáci, ale to byla velmi pestrá směska a hladový rok, úplně celou úrodu z 400 keřů rybízu. Anebo na podzim aronie.
Ale takové obrovské jednodruhové hejno..., neskutečné.
Přišlo mi to, skoro se úplně setmělo, jak ta sarančata.
*
Kocour někde chrápal, nějakým blýskatkům nevěřím, navíc rozlehlý sad a zkušenosti ze staré zahrady.cz...
Budu si muset pořídit a mít v zásobě větší množství petard a pyrotechniky.
(Už mě od tleskání bolí tlapky).

P.S. Víte někdo kdy ty bestie nejraději ty nálety dělají. V jaké denní době. V noci doufám spí...

P.P.S. Ne, že bych se chtěl mermomocí zastávat včel, ale třeba jen parazitují na některých těch ptačích zobanců.
Ale je to jen můj názor, domněnka...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Špačci, škorce,

11 Aug 2020, 17:28

Tak ten nálet byla jen jednorázová akce.
Naštěstí!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Špačci, škorce,

11 Aug 2020, 19:41

proč si to myslíte? u souseda nalitavali třeba 3x za den, všiml sem si toho protože jsem dělal venku a ten hluk co z tama šel se nedal přeslechnout :? velmi hlasité hašteření. Vždycky sem vytočil souseda na telefonu a on vyběhl z domu s deskou a bouchal do kmenů dokud hejno neodlítlo jinam. Bylo to nepravidelně a několik dnů. Předloni.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Špačci, škorce,

11 Aug 2020, 22:27

Pes, kocour, otevřená okna dveře, všude kolem stromy které vytvářejí přijemné klima a ochlazují okolí. Tak si to díky těm "klimatizatorům" můžeme i v horkých dnech dovolit...
Takže slyšíme i vevnitř dost...
A to i když na ty naše nová zvířátka jsou jen takoví "plyšáci"
*
Nebožtíka dobrmana by ten šum křídel a zvuky, vydráždily skoro až k nepříčetnosti :D
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Jitka

IP:  133.224

Špačci, škorce,

11 Aug 2020, 23:23

Začínají klidně ráno a otočí se podle hladu. Kritické je počasí s deštěm, letos dali dlouho pokoj a včera před bouřkou se dvakrát vrhli na švestky. Tak jsem to očesala všechno. Záclony sice pomohly, ale to by musel být celý strom pod krytem a i když jsem ty kryty na aliexpresu našla, cena je na běžný strom vysoká. Do záclon balím větve a secvaknu je sešívačkou.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Špačci, škorce,

16 Sep 2022, 21:41

Článok na tému 'vinohrady a škorce" - úprava legislatívy.
Bez komentára. IH

Screenshot_20220916-213237_Chrome.jpg
Screenshot_20220916-213244_Chrome.jpg
Screenshot_20220916-213254_Chrome.jpg
Screenshot_20220916-213306_Chrome.jpg
Screenshot_20220916-213312_Chrome.jpg
Mimmo
Príspevky: 3113
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Špačci, škorce,

18 Sep 2022, 09:35

Tak jste mě vylekali, že jsem raději tu svou miniúrodu sklidil. Je tak chladno, že mě ani neotravovaly vosy.
Prílohy
Screenshot_20220918_072951.jpg
rony
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Špačci, škorce,

13 Jún 2023, 08:31

Este mi len zacina dozrievat visna, plody sa zacali rychlejsie vyfarbovat. A hned sa pustili do nich vtaky, pred ocami sa mi z velkeho stromu cca 7m stracaju plody. Uroda sa ukazovala solidna, urcite nie bohata, ale teraz mi miznu plody pred ocami.
To co ma najviac hneva je, ze to sposobuje len male mnozstvo vtakov - na strome je bezne cca 5 vtakov. Teda ziadne velke hejna. To su len lokalni zlodeji.
A ti darebaci sa uz vobec neboja ludi, oni si uz aj hopkaju po zemi len par metrov od vas. Uz aj ked som pod stromom oni sa veselo hoduju dalej. Oni nemaju ziaden strach, spravaju sa tak, ze to vsetko patri im. Ak ich odplasim, len preletia par metrov dalej k susedom na iny strom. A za chvilu sa vratia.
Skorce a drozdy a pod. si bezne odnesu celu visnu v zobaku, ktore sa im nepodari odtrhnut cele, zostanu poskodene a zakratko zhniju.
Visni po dozreti bude asi tak malo, ze sa mi neoplati ani pripravovat rebrik na oberanie.
Je pre mna neuveritelne ako mozu byt tie vtaky tak pazrave. Asi cely den len zeru a seru.
Nepozorujem cca ziadny pozitivny prinos vtakov, hmyzich skodcov je tu tak vela, ze bez postreku mi znicia urodu.
U mna sa jednoznacne vtaky prejavuju ako velky skodca. A nemyslim tym zdaleka len skorce.
Hawkeye
Príspevky: 2348
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Špačci, škorce,

13 Jún 2023, 11:02

rony napísal:
13 Jún 2023, 08:31
...U mna sa jednoznacne vtaky prejavuju ako velky skodca. A nemyslim tym zdaleka len skorce.
Každý živočích a každý živočíšny druh sa snaží prežiť. Niektoré druhy vtákov sa postupom času prispôsobujú krajine zmenenej ľuďmi. Drozdy a hrdličky sa nasťahovali do dedín a miest už dávnejšie, v posledných rokoch to robia holuby hrivnáky. Pritom vo svojom prirodzenom biotope sú to veľmi plaché a opatrné vtáky. Podobne mnohé žltochvosty vymenili skalnaté úbočia za strechy domov, vrabce dutiny stromov za škáry v budovách, sokoly skalné bralá za vysoké budovy v mestách. Teraz kedysi plachého drozda pasúceho sa na muchovníku či hrivnáka na moruši ledva dokážem odplašiť. A o chvíľu sa vráti... "Domestikácia" drozdov v mestách je predmetom zaujímavého ornitologického výskumu (foto). Stret divokých zvierat s aglomeráciami ľudí prináša nezriedka nežiadúce následky. V poslednej dobe rezonovali napríklad tragické príbehy labutí, závislých od spásania makových polí, alebo medveďov závislých od požierania sviečok na cintoríne. H.


Screenshot_20230613-104142_Chrome.jpg
Screenshot_20230613-104256_Chrome.jpg
Screenshot_20230613-104320_Chrome.jpg
Screenshot_20230613-104401_Chrome.jpg
Jitka
Príspevky: 1140
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Špačci, škorce,

14 Jún 2023, 13:14

U mě je kosice odvážnější než vrabci. Ta už je líná odlétnout k sousedům, kde hnízdí, a jen tak uskakuje na 1,5m ode mne. Ale zase neslyším celé dny varovné klik-klik, jako když hnízdili v břečťanu a malé vyváděli mezi kočky.
Napísať odpoveď