Špačci, škorce,

Hawkeye
Príspevky: 2420
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Špačci, škorce,

10 Aug 2023, 21:11

Hawkeye napísal:
10 Aug 2023, 13:04
...'Domestikáciu' drozdov v posledných dekádach tiež vnímam ako problém...
Drozd čierny (Kos černý) je pôvodne lesný vták. Vtáky žijúce vo svojom pôvodnom biotope sú aj dnes výrazne plaché. V posledných dekádach si drozdy čierne zvykajú na život v blízkosti ľudí - na dedinách, v záhradách, v mestách, parkoch... Tieto vtáky do značnej miery menia svoje pôvodné návyky, strácajú plachosť, menia sa aj ich potravné preferencie (konzumujú ovocie v záhradách, v mestách aj odpadky). Zmena prostredia ale nie je pre ne vždy výhodná - napríklad ak na stavbu hniezda použijú aj papierový odpad a prvý dážď ich vyvedie z omylu. Taktiež inštinkt mláďat opustiť hniezdo skôr ako vedia dobre lietať je v ich pôvodnom biotope prospešný - stratia sa v lesnom podraste, kde ich rodičia dokrmujú a predátori nenájdu. Predčasné opustenie hniezda v blízkosti ľudských sídiel je však pre ne často osudné - stanú sa ľahkou korisťou mačiek a psov. Zvukový a svetelný smog v mestách vplýva na sekréciu hormónov - dochádza k znáškam v zimnom období, samce menia charakter spevu, vyskytujú sa častejšie jedince s mutáciami (čiastočný alebo úplný leucizmus). Nedávno som sa presvedčil o ďalšej anomálii, ktorej som najprv nechcel uveriť. Kamarát, ktorému pomáham so záhradou mi hovoril, že opakovane nachádza na neobvyklých miestach (v tráve na dvore, na chodniku a pod.) vajcia hrdličiek a holubov. Porušené, čiastočne skonzumované, niekedy aj s 'nedonosenými' zárodkami. Pri výpočte možností padlo podozrenie aj na drozdy, ktoré sa tam vyskytujú vo väčšom počte a aj tam hniezdia. Tejto verzii som nechcel uveriť, kým som na vlastné oči nevidel, ako drozd odnáša vajce z hniezda hrdličky, ktorá tam práve nebola. Vajcia vtákov rozhodne nie sú prirodzenou potravou drozdov, takéto správanie je anomáliou, ktorá zrejme súvisí so zmenou životného prostredia. H.
rony
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Špačci, škorce,

11 Aug 2023, 21:08

Sam som to nepredpokladal, ale stalo sa. Zbezne som pozrel 2 stromy s neskoro zimnymi jablkami a uz som tam nasiel niekolko nadobanych, v jednom bola diera asi 2cm, v dalsich mensie. Jablka su este tmavo zelene, ale uz niektore chytaju uz aj cervene odtiene. Do oberania su asi 2 mesiace. Je mi jasne, ze tych zopar miestnych operenych grazlov bude pokracovat v agresivnych utokoch na vsetky i celkom nezrele plody v okoli, ved zatial im to vychadza. Zakryvanie sietami nijako nezmierni ich agresivitu, budu to stale skusat i ked budu mat menej moznosti. Myslim si, ze to nepojde inak, tito grazli musia dostat priucku, musia pocitit strach, oni sa tu citia neohrozeni a ine ich nezastavi. Na grazlov slusnost a ohladuplnost neplati.
Neregistrovaný

IP:  33.47

Špačci, škorce,

11 Aug 2023, 22:09

rony napísal:
11 Aug 2023, 21:08
Sam som to nepredpokladal, ale stalo sa. Zbezne som pozrel 2 stromy s neskoro zimnymi jablkami a uz som tam nasiel niekolko nadobanych, v jednom bola diera asi 2cm, v dalsich mensie.
Jste si jist, že to je od ptáků?
Napísať odpoveď