Strakapoud / Datel

Sáša

IP:  230.39

Strakapoud / Datel

21 Júl 2020, 10:13

Zdravím, zná někdo životní návyky a délku dožití strakapouda nebo datla?

Před pár dny jsem se dívala na starý ořešák a na něm klovajícího strakapouda nebo datla. Pár let zpět jsme se dívali pravidelně na tentýž strom na klovající ptáky s člověkem, co už tu s námi není. Napadlo mě, jestli je možné, že by to nyní byl ten samý pták nebo jeho potomci. Tuší někdo je-li to možné, jak dlouho tito ptáci žijí a zda se stěhují nebo žijí na stejném místě atp.?
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Strakapoud / Datel

21 Júl 2020, 11:33

Netuším. Datla od strakapouda rozeznáte lehce, datel je opravdu velký černý pták. A většinou v lese, v zahradě jsem ho nikdy neviděla. V zahradě by to mohla být i žluna, pokud není výrazně zelená, tak žluna šedá. No a strakapoud...ten je podle jména strakatý, černošedě vybarvený s červenými znaky. Osobně si nemyslím, že je to tentýž pták, ale oni ho vyhledávají všichni pokud je nakažený, osídlený hmyzem...
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Strakapoud / Datel

21 Júl 2020, 20:56

Sáša napísal:
21 Júl 2020, 10:13
Zdravím, zná někdo životní návyky a délku dožití strakapouda nebo datla?

Před pár dny jsem se dívala na starý ořešák a na něm klovajícího strakapouda nebo datla. Pár let zpět jsme se dívali pravidelně na tentýž strom na klovající ptáky s člověkem, co už tu s námi není. Napadlo mě, jestli je možné, že by to nyní byl ten samý pták nebo jeho potomci. Tuší někdo je-li to možné, jak dlouho tito ptáci žijí a zda se stěhují nebo žijí na stejném místě atp.?
To čo Ste videli bol pravdepodobne Ďateľ veľký (Strakapoud velký, Dendrocopos major).- foto 1. Je to najpočetnejší z našich ďatľov, žije 5-10 rokov a nie je sťahovavý, v zime sa môže potulovať v okruhu niekoľkých kilometrov okolo svojho stáleho biotopu. Jeho sfarbenie je "strakatou" kombináciou bielej, čiernej a červenej farby.
Ďateľ čierny (nazývaný aj tesár čierny, Dryocopus martius) je oveľa väčší, celý čierny s červenou čiapočkou, je podstatne menej častý než ďateľ veľký a je tiež oveľa plachejší - foto 2.

Na našom území sa vyskytujú aj ďalšie druhy
ďatľov, ako je ďateľ bielochrbtý, prostredný, hnedkavý, trojprstý a malý - ich prehľad v češtine je na foto 3. Tieto sú ale zriedkavejšie, resp. až vzácne. Rozlíšenie jednotlivých druhov (najmä medzi ďatľom veľkým, prostredným, hnedkavým a bielochrbtým) je už ornitologicky mierne náročné, opiera sa o.i. najmä o kresbu na hlave a krku. Taktiež je ornitologicky zaujímavá téma rozlíšenia samčeka, samičky a mláďat v rámci jedného druhu. Osobitnou skupinou sú žlny (zelená a sivá) - v ich sfarbení dominuje zelená farba a líšia sa od ostatných ďatľov spôsobom života. Hniezdia síce v dutinách stromov, ale potravu si hľadajú na zemi - sú ňou najmä mravce a ich kukly. Málokto vie, že ďatle - najmä ďateľ veľký - nie sú iba hmyzožravce a semenožravce, ale radi si pochutnajú aj na vajíčkach a mláďatách iných druhov vtákov. Vyberajú ich aj z búdok, malý otvor si zobákom hravo rozšíria, alebo sa dnu 'vlámu' otvorom, ktorý si vytesajú mimo vletového otvoru.

Sáša, či to bol ten istý ďateľ alebo iný, alebo jeho potomok - to je úplne jedno. Sú ľudia, ktorí žijú ďalej v našich spomienkach, kým my nedodýchame. A - možno - budeme takto žiť aj my 'potom' v niečích spomienkach. Žime teraz tak, aby sme si to zaslúžili 😃. IH
IMG_20200721_202731.png
IMG_20200721_202755.png
IMG_20200721_202755.png (883.15 KiB) 1576 zobrazení
IMG_20200721_202712.png
Napísať odpoveď