Obaleč východní

Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Obaleč východní

10 Júl 2020, 23:50

Obaleč východní je prevít :( Napřed zničí několik letorostů a pak prožírá plody. Teď už by asi měla nastupovat druhá generace. Amet mi pro naši oblast hlásí počátek letu motýlů 2. generace 2.7. a bývá to tam 2x, s uvedenou úpravou. Druhý údaj je na 84%, takže kdo se v tom má vyznat, kdy stříkat. Nechávám si posílat zprávy ze slovenského Floraservisu, tam jsou i uvedené termíny. Mohlo by Olomoucko 220m n.m. odpovídat střednímu Slovensku?
Prílohy
Plody jsou už bez červů, ale se začínající hnilobou.
Plody jsou už bez červů, ale se začínající hnilobou.
Olomoucko 220 m n. m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Obaleč východní

11 Júl 2020, 05:21

Štěpánka.3 napísal:
10 Júl 2020, 23:50
Obaleč východní je prevít :( Nechávám si posílat zprávy ze slovenského Floraservisu, tam jsou i uvedené termíny. Mohlo by Olomoucko 220m n.m. odpovídat střednímu Slovensku?
Floraservis vychádza zo signalizácie ÚKSUP-u. Vždy je tam uvedený termín pre 'ostatné južné oblasti' a pre 'severnejšie oblasti'. Podľa mňa by pre Vaše Olomoucko bolo asi najvhodnejšie zvoliť termín, ktorý je časovo medzi týmito dvoma. IH
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Obaleč východní

11 Júl 2020, 10:32

Děkuji, takže už pomalu nastává správný čas. Teď ještě vychytat počasí a volný čas na aplikaci postřiku. Broskvoních věnuji nejvíce času a péče, takže ty ztráty plodů mě nejvíc štvou.
Olomoucko 220 m n. m.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Obaleč východní

05 Júl 2021, 12:21

Nejbližší stanice má teď 2. generace Obaleč východní 84% - ,,optimální indikace". Je vhodné teď stříkat?

Já jsem broskve postříkal dnes podruhé Mospilanem. Ten první před 6-ti dny to vypadá že vůbec nezabral, stromy jsem slil až to kapalo na zem a dodnes se objevují další nové vyžrané konce letorostů. V návodu Mospilan se píše - silný systémový požerový jed působící v malé dávce, s reziduálními účinky. Není tedy možné aby po postřiku si červy vesele vyžíraly další letorosty. Na pilatku na švestkách je Mospilan účinný, ale na obaleče ne? V návodu Mospilanu je obaleč jablečný, východní tam sice není, ale to by mělo být to samé ?
Prílohy
Snímek 002.jpg
Snímek 001.jpg
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Obaleč východní

05 Júl 2021, 22:35

Druhou generaci obaleče budu muset letos opět pohlídat. Napřed to vypadalo, že povadlých výhonků moc není, ale nakonec je toho na některých stromcích dost.
Pane M.H., plody ničí i první generace. Jeden červík prožere postupně několik konců výhonků a jako větší se zavrtá do zeleného plodu. Živého ho chytíte jen v čerstvě lehce povadlém letorostu, ve viditelně zvadlém už většinou není. A jsou tam zavrtaní pořádně, předloni jsem také zkoušela Mospilan na 1. generaci a ještě pár dnů po postřiku jsem je nacházela živé. Loni se mi postřik Mospilanem proti 2. generaci podařil dobře, zralých plodů bylo červavých málo. Jen vychytat ten správný čas. U nás už je optimální termín indikace dle eagri na 90 procentech. Takže, pokud to časově zvládnu, asi brzy aplikuji Lepinox a pak to za nějakou dobu pojistím Mospilanem.
Prílohy
IMG_20210705_173028.jpg
Olomoucko 220 m n. m.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Obaleč východní

06 Júl 2021, 12:24

Štěpánka.3 napísal:
05 Júl 2021, 22:35
Druhou generaci obaleče budu muset letos opět pohlídat. Napřed to vypadalo, že povadlých výhonků moc není, ale nakonec je toho na některých stromcích dost.
Pane M.H., plody ničí i první generace. Jeden červík prožere postupně několik konců výhonků a jako větší se zavrtá do zeleného plodu. Živého ho chytíte jen v čerstvě lehce povadlém letorostu, ve viditelně zvadlém už většinou není. A jsou tam zavrtaní pořádně, předloni jsem také zkoušela Mospilan na 1. generaci a ještě pár dnů po postřiku jsem je nacházela živé. Loni se mi postřik Mospilanem proti 2. generaci podařil dobře, zralých plodů bylo červavých málo. Jen vychytat ten správný čas. U nás už je optimální termín indikace dle eagri na 90 procentech. Takže, pokud to časově zvládnu, asi brzy aplikuji Lepinox a pak to za nějakou dobu pojistím Mospilanem.
Takže u vás taky červ řádí naplno, já myslel že je to jen u mě. A jak je to s tím načasováním? Stanice hlásí 84%, ale je trochu bokem na kopci, v zahradě to je ještě napřed, takže těch 90% to bude taky jako u vás. Takže stříkat při náletu teď, nebo po náletu?

Třeba postřik proti pilatce na švestkách je jednoduchý, pohlídám si dokvétání a přesně 1x postříkám, to je ještě akceptovatelné pro normálního bělocha. Ale tihleti obalečové na všem možným to aby člověk celou sezonu denně sledoval stanice a pořád jenom stříkal, asi se na to vykašlu jestli letos budou broskve zase zlikvidované obalečem.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Obaleč východní

06 Júl 2021, 15:35

Tak obaleč předvedl letošní rekord, napadení nyní po další noci dosahuje 90-100%, některé kosterní větve - převážně ty lépe osluněné s výstavními plody jsou napadené téměř všechny, z cca 20 nejpěknějších plodů je 18 nově navrtaných. Stromy budou opět prázdné. :( Další postřiky už netřeba, vyřešeno. ;)
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Obaleč východní

31 Júl 2021, 22:56

Druhá generace už řádí. Při postřiku jsem vynechala školku a konečky letorostů vesele vadnou. Něco vadne i na postříkaných stromcích s plody, tak uvidím, kolik bude červíků.
Prílohy
IMG_20210731_130100.jpg
IMG_20210731_130819.jpg
Olomoucko 220 m n. m.
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Obaleč východní

21 Aug 2021, 10:49

Tak letos je tlak obalečů opravdu velký :( Řádí vytrvale a o sto šest. Jak psal pan M.H do jiného vlákna, kladou nepřetržitě. U nás je dle Eagri počátek letu 3. generace od 12.8., loni to bylo až 21.8. Takže v kombinaci s opožděným dozráváním mě opět čeká napadení pozdních peckovin i třetí generací. Červivé je letos všechno ovoce. Hodně byly oproti jiným letům napadené i meruňky (ty jsem ale nikdy neošetřovala). Na švestkách a broskvoních jsem se to snažila uhlídat, ale i tak je červíků poměrně dost. Kalamitně mi hnije Gabrovská, tam si myslím, že v tom má ten obaleč východní taky podíl.
Prílohy
IMG_20210820_144654.jpg
IMG_20210820_144748.jpg
kukla
kukla
Olomoucko 220 m n. m.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Obaleč východní

22 Aug 2021, 09:05

Ano to napadení je rok od roku intenzivnější, a stává se čím dál častěji, že plody pokud neuhnijí při první vlně, tak jsou napadeny znova a najít 2 živé červy současně v jedné broskvi, jabku, to už je naprosto běžné. Švetsky se ubrání jedině tak, že jsou dostatečně zaplozené a stačí pak hlídat moniliu. Broskve a jabka jsou na tom hůře pro menší počet plodů. Meruňky taky tak,VP letos 90% plodů shnilo po navrtání obalečem.

Něco podobného se děje poslední roky i v jižní evropě u fíků, ty zelené odrůdy natrhané kolem cest jsou tak pročervené, že nejsou už k jídlu. Jestli někdo kupujete sušené fíky na zimu, tak tam se červivost pohybuje od 30-50% - a to se jedná o fíky z řecka, turecka, které lze běžně koupit v supermarketech - kulaté plastové krabičky po 200gramech, dále různé E-shopy navážené po 1kg nebo i více, různé zdroje, různé odrůdy ... uvnitř kukly, pavučiny, nebo jen trus... a vesele se prodávají dál. Ale nevím proč jsou tak napadány plody tady u nás v neovocnářských oblastech, navíc v nejchladnějším roku kdy už je vegetace opožděna o 1-2 týdny oproti průměrným rokům, ještě nedávno se tvrdilo, že škůdci jsou důsledkem globálního oteplování a velkého sucha. :?
Napísať odpoveď