Mravenci

Hospůdka na mýtince
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Júl 2020, 23:11
Bydlisko: Cheb

Mravenci

31 Aug 2020, 18:43

Nakonec pomohla motyka a zálivka octem, alespoň ze 60 ti %.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Mravenci

20 Júl 2021, 17:11

Mravenci letos zlobí na meruňkách. Chodí okolo tak dlouho až se jim podaří plod načnout a pak to pokračuje. Někdy načnou i nezralý plod. Nejhorší jsou takoví velicí černí. Přezrálé plody dokáží úplně zlikvidovat. Musel jsem si dnes pořídit lep.
Prílohy
Meruńky vykousané mravenci.jpg
Lep.jpg
Lep.jpg (84.4 KiB) 2546 zobrazení
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Mravenci

20 Júl 2021, 22:34

Velké černé mravence jsem u nás letos neviděl, nejhorší jsou malí černí, ti skoro všechno podlezou. Lep jsem dal po zkušenostech z loňska už dávno.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Mravenci

14 Apr 2022, 07:09

Pokud chci minimalizovat počet postřiků proti mšicím, je nejvyšší čas aplikovat lepové pásy proti mravencům. Natírání lepidla přímo na kmeny sadaři na rozdíl od výrobce nedoporučují. Sám jsem se přesvědčil u některých stromů, jmenovitě Fantazie, Desertu, Coxovky, Bohemiky a pár dalších, že lep nepěkně poškodí kůru.
Na radu z fóra zahrada.cz jsem loni začal používat jiný postup. Nejprve aplikuji papírovou lepící pásku lepem nahoru, nejlépe tu nejširší. Na ni potom jeden závit lepící pásky, s kterou se pracuje mnohem lépe, než s lepidlem v kelímku. To už používám jen na opěrné kůly.
Prílohy
_20220414_071035.JPG
_20220414_064939.JPG
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Mravenci

14 Apr 2022, 07:42

hugovotr napísal:
14 Apr 2022, 07:09
Pokud chci minimalizovat počet postřiků proti mšicím, je nejvyšší čas aplikovat lepové pásy proti mravencům. Natírání lepidla přímo na kmeny sadaři na rozdíl od výrobce nedoporučují. Sám jsem se přesvědčil u některých stromů, jmenovitě Fantazie, Desertu, Coxovky, Bohemiky a pár dalších, že lep nepěkně poškodí kůru.
Na radu z fóra zahrada.cz jsem loni začal používat jiný postup. Nejprve aplikuji papírovou lepící pásku lepem nahoru, nejlépe tu nejširší. Na ni potom jeden závit lepící pásky, s kterou se pracuje mnohem lépe, než s lepidlem v kelímku. To už používám jen na opěrné kůly.
Já dávám oboustrannou lepicí pásku přímo na stromky a zatím problém nebyl. Po roce páska většinou působením slunce sama odpadne. Někdy používám průhlednou širokou lepicí pásku lepidlem nahoru a na ni pak nanáším lepidlo ve spreji nebo lepidlo z tuby/kelímku. Na staré stromy s drsnou, hrubou, širokou kůrou jsem nanášel lepidlo ve spreji přímo na kmen a problém jsem nezaregistroval, ale každý rok jej dávám na jiné místo. Soused ve velkém stříkal lepidlo proti mravencům přímo na kůru mladých stromků a nevypadá to se zdravotním stavem stromků vůbec dobře!!! Já taktéž z jara začínám s oboustrannou lepovou páskou Plantella, ale její nevýhoda je, že poměrně rychle ztrácí lepivost a mravenci ji za pár týdnů překonají. Když kvetou trávy, tak se lep zanese mnohem dřív a tak jej obnovuji lepem ve spreji, ale i ten je třeba obnovovat. Nejdelší trvanlivost má lep v kelímku.
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Mravenci

14 Apr 2022, 10:22

Priznám sa, že na tento problém som u seba ešte nenašiel efektívne riešenie. Lepidlo som pred pár rokmi skúšal použiť a stromkom na kôre ostali nepekné pásy, obávam sa, že doživotne. Navyše deti sa o to pri hre občas obtreli a trvalo im nekonečno + kým si to svinstvo dali dole. Naopak, mravce si po čase vždy našli cestičky, ako sa cez lepivú zónu dostať, či už po zachytených kúskoch trávy po kosení alebo po mŕtvych telách svojich druhov či múch.
S páskami som to veľmi neskúšal, pretože na nerovných miestach sa popod pásku mravce dostanú ešte ľahšie. Keď som sa o tom rozprával s jedným pánom v predajni rozličného tovaru u nás v dedine, povedal mi, že on to rieši tak, že pod stromček, kde je mravenisko, dá mravčí bufet a vraj mu to funguje.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Mravenci

15 Apr 2022, 09:41

hugovotr napísal:
14 Apr 2022, 07:09
Nejprve aplikuji papírovou lepící pásku lepem nahoru, nejlépe tu nejširší. Na ni potom jeden závit lepící pásky...
Podle fotky bych řekl, že to podlezou. Já tu spodní vrstvu, na kterou nanáším lep v kelímku, ještě stahuju nahoře a dole úzkou lepicí páskou.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Mravenci

15 Apr 2022, 09:44

Na mladých stromcích s hladkou kůrou to nepodlezou, je třeba vybrat úsek kmene bez deformací a pásku pečlivě utáhnout.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Mravenci

16 Apr 2022, 09:08

Používám také oboustrannou lepící pásku Plantella nebo Bros. Po pár týdnech je třeba ji přelepit další vrstvou.
Mravenci jsou velmi vynalézaví a časem si cestičku nahoru najdou. Je ale třeba jim to co nejvíce stížit. Loni jsem pozoroval, kudy se dostávají do korunky mladé broskvoně. Na kmínku byla oboustranná páska těsně pod korunkou a k opěrnému kůlu byl stromek přivázán jen pod páskou. Jak pofukoval vítr, občas se jeden z listů dotkl kůlu a v tom místě čekaly mravenci a přelézaly. Neskutečně :shock:
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Mravenci

16 Apr 2022, 09:48

"Jak pofukoval vítr, občas se jeden z listů dotkl kůlu a v tom místě čekaly mravenci a přelézaly"
To je jednoznacne mravcia MHD😀
Napísať odpoveď