krtek, hlodavci

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

krtek, hlodavci

21 Feb 2023, 21:11

Míra napísal:
21 Feb 2023, 20:58
vysloužil napísal:
21 Feb 2023, 08:44
Dnes už všechny běžně dostupné návnady na hlodavce působí na principu léku proti srážení krve. Má to dvě výhody:

2. Zvíře, co sežere uhynulého hlodavce se neotráví.
Děkuju za objasnění. To jsem nevěděl.
Já bloud chtěl použít petardy, abych neotrávil dravce, kteří tu loví.
Hlodavec zahyne poté, co se mu vlivem "jedu" přestane tvořit v játrech vitamín K a tím pádem i srážet krev. Vykrvácí tak do trávicího traktu. Pro predátora je ale bez problémů poživatelný. Jediné (teoretické) riziko by nastalo, kdyby krátce před smrtí sežral novou návnadu a ta mu zůstala v žaludku. To je ale nepravděpodobné.
Jiná situace je s návnadami jako Stutox, ty ale v běžné síti nejsou prodejné.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

krtek, hlodavci

21 Feb 2023, 21:29

Zaujalo ma to otravenie hlodavca tym, ze sa mu prestane zrazat krv - ak som to spravne pochopil. Mohli by ste mi niekto vysvetlit, preco je pre mna alebo potkana dobre, aby sa mi zrazala krv? ja som si myslel, ze zrazanie krvi je neziaduce (okrem poranenia, kedy to je potrebne na zastavenie krvacania) ale teraz som sa dozvedel, ze existuju lieky na potlacenie zrazania krvi. Priznam sa, mam v tom gulas. Preco potrebujem aby sa mi zrazala krv, ked nemam ziadne poranenie? Preto by mi pomohlo, a celkom ma to aj zaujima, ako to je s tym zrazanim krvi u zdraveho cloveka/hlodavca. Kedy je potrebne podavat lieky proti zrazaniu krvi a kedy ma(alebo hlodavca) tieto lieky zabiju.

EDIT: aha, takze existuje ochorenie trombofilia, kedy sa nadmerne tvoria krvne zrazeniny, ktore mozu upchavat cievy a teda v tomto pripade je potrebne podavat liek proti zrazaniu krvi. A zrejme ak by zdravy clovek/hlodavec tieto lieky prijimal (vo vacsej miere), mohlo by to sposobit jeho smrt. Takze uz mi tu zostava len jedna otazka: preco potrebujem, aby sa mi zrazala krv, ked nemam ziadne (viditelne) poranenie? Je mozne, ze z casu na cas mam nejake drobne rany, ktore ani neregistrujem (mozne vnutorne poranenie, skrabance, paradentoza a pod..) a tieto by sa bez spravneho zrazania nezacelili a ja by som vykrvacal, ako potkan ked zozerie tu specialny medicinu? je to tak?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

krtek, hlodavci

21 Feb 2023, 22:38

kvas napísal:
21 Feb 2023, 21:29
Zaujalo ma to otravenie hlodavca tym, ze sa mu prestane zrazat krv - ak som to spravne pochopil. Mohli by ste mi niekto vysvetlit, preco je pre mna alebo potkana dobre, aby sa mi zrazala krv? ja som si myslel, ze zrazanie krvi je neziaduce (okrem poranenia, kedy to je potrebne na zastavenie krvacania) ale teraz som sa dozvedel, ze existuju lieky na potlacenie zrazania krvi. Priznam sa, mam v tom gulas. Preco potrebujem aby sa mi zrazala krv, ked nemam ziadne poranenie? Preto by mi pomohlo, a celkom ma to aj zaujima, ako to je s tym zrazanim krvi u zdraveho cloveka/hlodavca. Kedy je potrebne podavat lieky proti zrazaniu krvi a kedy ma(alebo hlodavca) tieto lieky zabiju.

EDIT: aha, takze existuje ochorenie trombofilia, kedy sa nadmerne tvoria krvne zrazeniny, ktore mozu upchavat cievy a teda v tomto pripade je potrebne podavat liek proti zrazaniu krvi. A zrejme ak by zdravy clovek/hlodavec tieto lieky prijimal (vo vacsej miere), mohlo by to sposobit jeho smrt. Takze uz mi tu zostava len jedna otazka: preco potrebujem, aby sa mi zrazala krv, ked nemam ziadne (viditelne) poranenie? Je mozne, ze z casu na cas mam nejake drobne rany, ktore ani neregistrujem (mozne vnutorne poranenie, skrabance, paradentoza a pod..) a tieto by sa bez spravneho zrazania nezacelili a ja by som vykrvacal, ako potkan ked zozerie tu specialny medicinu? je to tak?
V podstatě je to tak, jak píšete. K drobným traumatům spojeným s rupturami drobných cév dochází stále - při námaze do svalů, při pasáži tuhé potravy do sliznice střeva, atd. K tomu všemu je nutné, aby se ona mikrotraumata reparovala a k tomu je zapotřebí, aby se ty poraněné cévky uzavřely mechanizmem koagulace krve. Když se hlodavec otráví nebo člověk předávkuje antikoagulačním lékem, dojde ke krvácení do stolice, ze zubů, z nosu, z ledvin,...
K tvorbě sraženin v neporušených cévách může dojít i bez trombofilie, např. při zpomalení toku krve, zaníceným stěnám cév, srdeční arytmii. Proto se v rizikových případech - např. při každé větší operaci - podávají léky, co srážlivost mírně sníží.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

krtek, hlodavci

21 Feb 2023, 22:49

kvas napísal:
21 Feb 2023, 21:29
Takze uz mi tu zostava len jedna otazka: preco potrebujem, aby sa mi zrazala krv, ked nemam ziadne (viditelne) poranenie? Je mozne, ze z casu na cas mam nejake drobne rany, ktore ani neregistrujem (mozne vnutorne poranenie, skrabance, paradentoza a pod..) a tieto by sa bez spravneho zrazania nezacelili a ja by som vykrvacal, ako potkan ked zozerie tu specialny medicinu? je to tak?
Marek, chápeš to správne. Vo vlásočniciach (hlavne slizníc) sa priebežne tvoria mikrotrhliny, ktoré sa bez zrážanlivosti krvi neuzatvoria a organizmus postupne prichádza o fatálne množstvo krvi, ktoré nestíha dopĺňať. Antikoagulanty používané ako rodenticídy okrem samotnej inhibície vitamínu K a z toho vyplývajúcej poruchy zrážanlivosti navyše tvorbu týchto trhlín podporujú lebo blokujú aj syntézu fibrínu, čo oslabuje cievne steny.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

krtek, hlodavci

21 Feb 2023, 23:48

Dakujem obom za upresnenie. Fakt zaujimava metoda, trochu drasticka (ale ruku na srdce, ktory pripravok proti skodcom nie je?), ale riadne "fikana" - hlavne v tom, ze predator moze bez problemov zozrat otraveneho potkana :thumbup:
Neregistrovaný

IP:  168.81

krtek, hlodavci

26 Feb 2023, 19:49

Neregistrovaný napísal:
04 Júl 2022, 23:09
Hlodavci, ti jsou asi všude. Letos se dost množí. JG
Na JZ Moravě asi hlodavci přežili zimu. A zdají se být i silnější než na Slezské Opavici (vlákno Oplotenie koreňov). JG
Prílohy
IMG_0019.JPG
IMG_0017.JPG
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

krtek, hlodavci

26 Feb 2023, 23:57

Tiez som videl nazivo takto ohlodane stromy. Je to pre mna neuveritelne co dokazu bobry svojimi zubami. Na jeden hryz odvalit cca 7mm hruby kus ziveho dreva.... a postupne zvalit mohutny strom. Neuveritelne veci dokazu tito majstri.
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

krtek, hlodavci

27 Feb 2023, 18:15

Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

krtek, hlodavci

28 Feb 2023, 06:46

Pasca na myši. Jednoduché. Zaujímavé.
Postup + účinnosť viď video. (Odkaz naň je na foto).H.


Screenshot_20230228-064436_Chrome.jpg
Screenshot_20230228-064427_Chrome.jpg
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

krtek, hlodavci

28 Feb 2023, 17:25

Tahle asijská videa jsou s cvičenými potkany, nevěřím tomu. https://urobsisam.zoznam.sk/chalupa/ako ... i-nezabija

Na malé myši a hraboše funguje https://www.mojevideo.sk/video/2c09b/do ... _1590.html máti s ní byla hodně úspěšná, než se past ztratila. Ale mám tu po dědovi jednotlivé válečky, které se rozhazovaly po polích s orezlou pružinou, třeba to někdy zprovozním.
Napísať odpoveď