Zkušenosti s přípravkem Clonoplus

Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Zkušenosti s přípravkem Clonoplus

31 Júl 2023, 11:09

Letos se mi na části záhonu česneku objevila ve větší míře Bílá sklerociová hniloba. Buďto budu muset pěstování česneku zanechat, nebo vyzkoušet přípravek Clonopus. Má již někdo zkušenost s tímto přípravkem?

Detailní popis produktu
Clonoplus je pomocný rostlinný přípravek ve formě dispergovatelného (smáčitelného) prášku bělavé barvy mírně houbového pachu. Ve vodě je nerozpustný, s vodou tvoří suspenzi. CLONOPLUS obsahuje spory hub přirozeně se vyskytujících v půdě, které mají schopnost rozkládat pro rostlinu organické zbytky v půdě a tím zvyšovat příjem živin z půdy. Podporují tvorbu bakteriálních hlízek. Zvyšují odolnost rostlin proti stresu, zvyšují počet vzešlých rostlin, zvyšují dynamiku růstu rostlin.

Přípravek je rovněž schopen přes zimní období rozložit sklerocia, mikrosklerocia a chlamydospóry patogenních hub (Claviceps, Sclerotinia, Botrytis, Rhizoctonia, Verticillium).

Můžeme jej použít následujícími způsoby:

- na povrch půdy s následným zapravením do hloubky cca 5-10 cm před setím (ideálně se společnou aplikací s hnojivy)

- smícháním s osivem (př. u sázení česneku: připravíme suspenzi tak, že 10 g přípravku CLONOPLUS rozmícháme ve 200 ml vody (stačí k ošetření 1 kg česneku), kterou vlijeme na 1 kg stroužků v PE sáčku nebo nádobě a v průběhu ½ hodiny několikrát řádně protřepeme, aby všechny stroužky byly zcela smočeny, pak obsah vysypeme a necháme do druhého dne oschnout. Nespotřebovanou suspenzi je možné použít k dalšímu ošetření. Lze také stroužky česneku nejdříve zvlhčit vodou s adhezivem tak, aby všechny stroužky byly dokonale zvlhčeny, a pak je zaprášit přípravkem v množství 10 g/kg a po protřepání je nechat oschnout.)

- zálivkou sadby - TĚSNĚ PO VZEJITÍ na povrch záhonu aplikovat zálivkou suspenzi CLONOPLUS (2 - 4 g/10 l vody/ 10 m2)

- aplikací do výsevního (výsadbového) substrátu
Naposledy upravil/-a Jiří II v 11 Aug 2023, 09:06, upravené celkom 1 krát.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Zkušenosti s přípravkem Clonopus

31 Júl 2023, 18:03

Částečně mimo téma:
Asi mám stejnou potíž. Dohledávala jsem info a našla toto:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6356189/

Ve zkratce: úspěšně testovali redukci sklerocií v půdě pomocí posklizňových zbytků rodu allium, případně česnekového oleje.

Fígl je v tom, že sklerocium se probudí sulfidem, obsaženým v těchto rostlinách. Tím, že je posklizňový zbytek neživý, vzklíčené sklerocium se nerozvíjí a zajde.

Předpokládám, že sklerocia klíčí ve vegetační sezóně.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Zkušenosti s přípravkem Clonopus

31 Júl 2023, 18:55

Obávám se, že je to vážnější než píšete. Podle česnekového odborníka Ing. Kozáka neexistuje účinná chemická obrana a sklerocia dokážou v půdě bez hostitele přežít i 10–20 let. Odkaz zde https://www.cesnek.cz/bila-sklerociova-hniloba
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Zkušenosti s přípravkem Clonopus

31 Júl 2023, 19:05

Ing Kozáka mám načteného.
Článek, na který jsem dala odkaz, je vědecká práce, ne zahrádkářský spisek a myslím, že stojí za to si ji přečíst.

Ing Kozák uvádí, že sklerocia v půdě přežívají X let. Článek nabízí metodu (experimentálně vyzkoušenou), jak se těch sklerocií zbavovat. Samozřejmě se jich nezbavíte 100%, zmenšujete jejich množství a tím i škodu na porostech.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Zkušenosti s přípravkem Clonopus

01 Aug 2023, 12:13

Pepina napísal:
31 Júl 2023, 19:05
Ing Kozáka mám načteného.
Článek, na který jsem dala odkaz, je vědecká práce, ne zahrádkářský spisek a myslím, že stojí za to si ji přečíst.

Ing Kozák uvádí, že sklerocia v půdě přežívají X let. Článek nabízí metodu (experimentálně vyzkoušenou), jak se těch sklerocií zbavovat. Samozřejmě se jich nezbavíte 100%, zmenšujete jejich množství a tím i škodu na porostech.
Díky za článek s výsledky věděcké práce. Myslím že princip této metody snižování počtu sklerocií v půdě jsem pochopil. Jen nevím, jestli při experimentálním testování metody vzali do úvahy přežívání Bílé sklerociové hniloby a jejích sklerocií na mezihostitelských rostlinách. Přípravek Clonopus (pokud funguje tak, jak se o něm píše) se mi jeví jako praktičtější, byť metoda ničení sklerocií je odlišná.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Zkušenosti s přípravkem Clonopus

01 Aug 2023, 14:59

Jiří II napísal:
01 Aug 2023, 12:13
Pepina napísal:
31 Júl 2023, 19:05
Ing Kozáka mám načteného.
Článek, na který jsem dala odkaz, je vědecká práce, ne zahrádkářský spisek a myslím, že stojí za to si ji přečíst.

Ing Kozák uvádí, že sklerocia v půdě přežívají X let. Článek nabízí metodu (experimentálně vyzkoušenou), jak se těch sklerocií zbavovat. Samozřejmě se jich nezbavíte 100%, zmenšujete jejich množství a tím i škodu na porostech.
Díky za článek s výsledky věděcké práce. Myslím že princip této metody snižování počtu sklerocií v půdě jsem pochopil. Jen nevím, jestli při experimentálním testování metody vzali do úvahy přežívání Bílé sklerociové hniloby a jejích sklerocií na mezihostitelských rostlinách. Přípravek Clonopus (pokud funguje tak, jak se o něm píše) se mi jeví jako praktičtější, byť metoda ničení sklerocií je odlišná.
Nojo, ale deset deka Clonoplusu vyjde bezmála na pětistovku.
Průměrná roční spotřeba česneku na obyvatele je 0,7 kg
Kilo česneku v supermarketu vyjde zhruba na 200Kč
Vyplatí se to?
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Zkušenosti s přípravkem Clonopus

01 Aug 2023, 15:49

Jiří II napísal:
01 Aug 2023, 12:13

Díky za článek s výsledky věděcké práce. Myslím že princip této metody snižování počtu sklerocií v půdě jsem pochopil. Jen nevím, jestli při experimentálním testování metody vzali do úvahy přežívání Bílé sklerociové hniloby a jejích sklerocií na mezihostitelských rostlinách. Přípravek Clonopus (pokud funguje tak, jak se o něm píše) se mi jeví jako praktičtější, byť metoda ničení sklerocií je odlišná.
Určitě máte pravdu v okamžitém účinku.
Podobně jako pan Vysloužil jsem se před časem podivovala nad cenou Clonoplusu.

Začala jsem schraňovat cibulové zbytky (česnekové kvůli vlnovníkovi likviduju) a při rotavátorování je chci zapravovat do země. Systém "kde-kdy-kolik" musím ještě vymyslet.
Snad nemohu uškodit, pouze získat. Zajímavé je, že velký záhon kuchyňské cibule je v naprostém pořádku.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Zkušenosti s přípravkem Clonopus

01 Aug 2023, 15:57

vysloužil napísal:
01 Aug 2023, 14:59

Nojo, ale deset deka Clonoplusu vyjde bezmála na pětistovku.
Průměrná roční spotřeba česneku na obyvatele je 0,7 kg
Kilo česneku v supermarketu vyjde zhruba na 200Kč
Vyplatí se to?
V sázce je moje 30-ti letá selekce a kultivace vhodných typů česneku pro místní podmínky. Nyní bych měl vše zahodit, protože z infikovaného záhonu se nemá brát sadba i když cibule se zdají být hnilobou nedotčeny. Když začneme všechno přepočítávat na peníze tak zjistíme, že se sami sobě nevyplatíme. :D
Hawkeye
Príspevky: 2418
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Zkušenosti s přípravkem Clonopus

01 Aug 2023, 16:16

Jiří II napísal:
01 Aug 2023, 15:57
...Když začneme všechno přepočítávat na peníze tak zjistíme, že se sami sobě nevyplatíme. :D
Perfektná hláška 👍.
Ak ste jej autorom, tak gratulujem ! 😀 H.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Zkušenosti s přípravkem Clonopus

01 Aug 2023, 16:28

Jiří II napísal:
01 Aug 2023, 15:57
V sázce je moje 30-ti letá selekce a kultivace vhodných typů česneku pro místní podmínky. Nyní bych měl vše zahodit, protože z infikovaného záhonu se nemá brát sadba i když cibule se zdají být hnilobou nedotčeny.
Tím se ale dostanete do začarovaného kruhu. Nebo máte nějaký plán? Je to paličák? Můžete začít znova jinde s pacibulkami.

Já stroužky na sadbu použiju. Mám už připravené ty z nejvzdálenějšího místa od ohniska. A jsem zvědavá, co se s mnou zvoleným opatřením bude dál dít.
Napísať odpoveď