Pěstování broskvoní a meruněk bez chemické ochrany

Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Pěstování broskvoní a meruněk bez chemické ochrany

25 Apr 2023, 16:21

Asi si řeknete, že jsem se zbláznil. Já vím, že vinohradnické broskvoně bez postřiku docela vydrží a každoročně plodí. Taky jsem jich pár pěstoval. Ale jinak to nejde. Názory, že v teplých krajích to je jednodušší, jsou chybné. Nedělal jsem žádné pokusy, ale život přinesl zkázu. Po 15 měsících bez chemické ochrany a bez zalévání mám na balkánské zahradě (cca 43 rovnoběžka) v dobré kondici jen mandloně, moruše, třešně, jabloně, hrušně, lísky, vlašský ořech, jostu a to je tak všechno. Broskvoně jsou příšerně zkadeřené, včetně japonské bělomasé Shimizu, která měla být odolnější. Zasažené stromky jsem v pátek ošetřil fungicidem a nůžkami. Dvanáct odrůd meruněk - všechny jsou silně zasažené monilií. Nejstarší z nich uhynula. Před osmi lety jsem ji zachraňoval. Musel jsem ji silně ořezat a chemicky důsledně ošetřovat. Pak plodila až 100 kg meruněk podprůměrné kvality a se stopami šarky. Uhynuly všechny nezalévané angrešty, buddleia a skoro všechny rybízy, kromě dvou přeroubovaných na jostu. Optimista si řekne, že tam bude místo 100 stromků jen 90. Na prodejní cenu nemovitosti to vliv nemá. Akorát je to člověku líto, že se nemůže rozdvojit.
Takže doporučuji nezkoušet pěstovat kvalitní meruňky a broskve bez chemické ochrany.
Prílohy
Kadeřavost
Kadeřavost
Monilia
Monilia
Zdravá mandloň
Zdravá mandloň
Stará meruňka uhynula
Stará meruňka uhynula
Neregistrovaný

IP:  168.81

Pěstování broskvoní a meruněk bez chemické ochrany

25 Apr 2023, 16:42

No dobře, ale jak potom získaly svojí pověst "Silistranské meruňky"? Nebo dnes už nejsou dobré? JG
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Pěstování broskvoní a meruněk bez chemické ochrany

25 Apr 2023, 17:04

Silistrenské meruňky, zvláště ty, které jsou pěstovány přímo v oblasti Silistra, obvykle nezmrznou. Je tam blízko k moři a výkyvy teplot nejsou tak dramatické jako na severozápadě BG. Nepochybuji o tom, že jsou chemicky silně ošetřovány. Ovšem výsledky jsou výborné.
Udivilo mě, že žádná z mých mandloní nemá momentálně problémy ani při naprosto minimální péči bez postřiků. Kdysi jsem měl jednu mandloň, která taky trpěla kadeřavostí. Ta by vypadala jinak.
Prílohy
Plůdek mandle
Plůdek mandle
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Pěstování broskvoní a meruněk bez chemické ochrany

25 Apr 2023, 17:22

U mě jsou mandloně velmi náchylné na suchou skvrnitost.
Olomoucko 220 m n. m.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Pěstování broskvoní a meruněk bez chemické ochrany

25 Apr 2023, 17:27

Rád vidím aj lienku sedembodkovú, to už je v posledných rokoch celkom vzácnosť...
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Pěstování broskvoní a meruněk bez chemické ochrany

25 Apr 2023, 18:52

Mimmo napísal:
25 Apr 2023, 17:04
Udivilo mě, že žádná z mých mandloní nemá momentálně problémy ani při naprosto minimální péči bez postřiků. Kdysi jsem měl jednu mandloň, která taky trpěla kadeřavostí. Ta by vypadala jinak.
Mandloně nijak neošetřuji a nikdy jsem na žádné neměl jediný kadeřavý list, zatímco na hned vedle rostoucích broskvoních ano.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Pěstování broskvoní a meruněk bez chemické ochrany

25 Apr 2023, 19:11

Petr z H. napísal:
25 Apr 2023, 18:52
Mimmo napísal:
25 Apr 2023, 17:04
Udivilo mě, že žádná z mých mandloní nemá momentálně problémy ani při naprosto minimální péči bez postřiků. Kdysi jsem měl jednu mandloň, která taky trpěla kadeřavostí. Ta by vypadala jinak.
Mandloně nijak neošetřuji a nikdy jsem na žádné neměl jediný kadeřavý list, zatímco na hned vedle rostoucích broskvoních ano.
Mandle sú aj podľa mojich skúseností odolnejšie voči kučeravosti listov než broskyne, ale rezistentné nie sú (na foto listy mandlí s kučeravosťou). Ich odolnosť pravdepodobne závisí aj od konkrétnej odrody. Mandle ošetrujem zároveň s broskyňami a prejavy kučeravosti na nich nebývajú (možno by neboli aj bez postreku...). Na rozdiel od broskýň a nektariniek, kde sa v niektorých rokoch kučeravosť aj napriek ošetreniu objaví. H.


Screenshot_20230425-190312_Chrome.jpg
Screenshot_20230425-190015_Chrome.jpg
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Pěstování broskvoní a meruněk bez chemické ochrany

25 Apr 2023, 20:25

Mal som jednu (broskyňo)mandľu - Robijn z Plantexu, aj keď vzhľadom na jej podradné a nepoužiteľné plody som mal podozrenie, že to je nejaká podpníková broskyňomandľa, alebo niečo také. Kučeravitosť som aj pri absencii chemickej ochrany nezaznamenal, maximálne pripúšťam možno nejaké minimalistické nádorčeky, ktoré mi nestálo ani za to uložiť si do pamäte. Ani vošky ju neobľubovali - aj keď sa tam objavili, dlho nepobudli, asi im tá mandľová horčina nechutila. Keby jej plody boli aspoň trochu použiteľné, bol by to vhodný strom s minimálnou údržbou. Takto snáď jedine ako podpník...
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Pěstování broskvoní a meruněk bez chemické ochrany

25 Apr 2023, 20:35

Trnavsko 145 mnm napísal:
25 Apr 2023, 20:25
Keby jej plody boli aspoň trochu použiteľné, bol by to vhodný strom s minimálnou údržbou. Takto snáď jedine ako podpník...
Nj, s plody to je mizérie - všechny 4 stromy mi už druhým rokem létá do posledního plodu vyzobat strakapoud, nevím si s ním rady. :(
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Pěstování broskvoní a meruněk bez chemické ochrany

26 Apr 2023, 14:25

Marhule bez postreku, to ukáže až čas. Zatiaľ som postreky marhule (a tiež višne) nahradzoval natieraním kmeňa a konárov čerstvo vyhaseným vápnom v zime, ale už je to u velkého stromu únavné/ neúnosné. A tiež že vápno na moníliovú spálu nepôsobí. Marhuľu mám ale zatiaľ zdravú. Tak neviem, či je to náhoda alebo tam nejaký účinok je. Možno náhoda. Už marhuľu natierať nebudem, lebo už sa to nedá a uvidím. Broskyne - mám Primissimu Delbard, tá trpí kučeravosťou minimálne, nemusím ju striekať. Prisadil som najnovšie Amsdenovu. Klasické broskyne žltomäsité nepestujem, práve kvôli nutnosti postreku. Zrušil som bielomäsitú Lunu aj Redhaven - obe u mňa silne trpeli kučeravosťou.
Napísať odpoveď