Fytoftóra krčka jablone

Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Fytoftóra krčka jablone

26 Jan 2021, 19:51

Ďakujem Vám ..pre istotu ho na jar vymením ,bude to lepšie ..
BB kraj 465 mnm
peron
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 26 Feb 2021, 22:17

Fytoftóra krčka jablone

28 Mar 2021, 06:38

Zdravim .
Tak som v klube uz aj ja.. dnes pri kypreni pôdy okolo stromkov som objavil Red Topaz na M26... nastastie stihnem zobrat este nejake vruble... strom bol hlbsie zasadeny a bola mulcovana trava okolo kmena. Mam este Rozelu - tiez nachylnu ako čítam- ta je zatial v pohode...
Otazka:
1.Mam podpniky : P14, P60 a M7 , ktory je odolnejsi? ( ako som cital M9, M26 a MM106 su nachylne)
2. Pomoze nastepit odrodu vyssie? Cca 20 cm nad zem?
3. Mate skusenosti s mykoiznymi hubami ku koreňom? - nepomoze to?
Vdaka za rady
Prílohy
20210327_121448_zmensena.jpg
20210327_121454_zmensena-1.jpg
20210327_121454_zmensena-1.jpg (131.14 KiB) 3418 zobrazení
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Fytoftóra krčka jablone

04 Apr 2021, 16:03

Mam Topaz na MM106 asi 4 ročný. Priznám sa, doteraz som nevedel čo Fytoftóra je. Asi pojdem skontrolovať miesto stiepenia. Stromček prirasta minimálne a ktomu kvitne. Aj napriek hlbokému zmladeniu prirastal málo. Nechal som 2 kvety, no jablka nedozreli - boli riadne kysle.
Predpokladál som, že príčina su hraboše, lebo sa začína mierne kývať. Možno príčina asi bude spomínaná fytoftóra, a hraboše tomu len dopomohli.
zumi
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Fytoftóra krčka jablone

15 Apr 2021, 10:48

Dnes mi dorazila z eshopu Bohemia gold na mm106 v takomto stave. Je to Fytoftóra?
Má vôbec význam sadiť takýto stromček ? Písal som už aj predajcovi, uvidím aká bude odpoveď.
Prílohy
IMG_20210415_084153.jpg
IMG_20210415_084159.jpg
IMG_20210415_084211.jpg
IMG_20210415_084414.jpg
Kysuce 600 m.n.m
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Fytoftóra krčka jablone

15 Apr 2021, 11:33

zumi napísal:
15 Apr 2021, 10:48
Dnes mi dorazila z eshopu Bohemia gold na mm106 v takomto stave. Je to Fytoftóra?
Má vôbec význam sadiť takýto stromček ? Písal som už aj predajcovi, uvidím aká bude odpoveď.
Pekný výpestok to nie je, kôra na podpníkovej časti výpestku sa odlupuje, ale fytoftóra krčka to podľa mňa nie je. Ako hlavný problém by som tu videl (aj keď fotka môže skresľovať) dysproporciu medzi hrúbkou podpníka a hrúbkou kmienika ušľachtilej odrody (malo by to byť naopak). Toto spolu s uhlom naštepenia a celkovým výzorom zrastu predstavuje riziko, že v tomto mieste môže prísť v neskorších rokoch (hmotnosť koruny s plodmi, vietor...) k vylomeniu. IH
zumi
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Fytoftóra krčka jablone

15 Apr 2021, 15:09

Ďakujem za Váš názor pán Hlavatý. Skúsim priložiť ešte foto z vonku, tam je to vidieť trochu inak,hlavne čo sa týka farieb.
Prílohy
IMG_20210415_145659.jpg
IMG_20210415_145734.jpg
Kysuce 600 m.n.m
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Fytoftóra krčka jablone

15 Apr 2021, 15:24

zumi napísal:
15 Apr 2021, 15:09
Ďakujem za Váš názor pán Hlavatý. Skúsim priložiť ešte foto z vonku, tam je to vidieť trochu inak,hlavne čo sa týka farieb.
Tak tu je tá gaštanová farba podozrivejšia, ale či to je alebo nie je Phytophtora cactorum, ukáže až čas. Zatiaľ by som počkal, napokon stromček ste už zasadili. Čas túto dilemu rozrieši.

(O rizikách nákupu cez internet sa tu už popísalo dosť. Napadla ma - v dnešnej dobe technológií - možnosť, že by predajca pred odoslaním stromčeka poslal zákazníkovi MMS-kou alebo mailom jeho fotku a ten by najprv výpestok 'schválil'. Technicky to možné bezpochyby je, ale asi by to narazilo na odpor u predajcov, ktorým by to čiastočne skomplikovalo prácu. A hlavne by im to okresalo možnosti zbavovať sa nepodarkov). IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Fytoftóra krčka jablone

16 Apr 2021, 11:59

(O rizikách nákupu cez internet sa tu už popísalo dosť. Napadla ma - v dnešnej dobe technológií - možnosť, že by predajca pred odoslaním stromčeka poslal zákazníkovi MMS-kou alebo mailom jeho fotku a ten by najprv výpestok 'schválil'. Technicky to možné bezpochyby je, ale asi by to narazilo na odpor u predajcov, ktorým by to čiastočne skomplikovalo prácu. A hlavne by im to okresalo možnosti zbavovať sa nepodarkov). IH
[/quote]

O nákupech přes internet si můžeme myslet ledacos, ale asi s tím nic neuděláme. I před koronakrizí rostly prodeje ovocné sadby v e-shopech, natož v této době. Stromky se dnes neprodávají v každé větší vesnici v zahradnictví, navíc sortiment je tak široký, že v nejbližší školce či prodejně nemohou mít všechno, co požadujeme. Dokonce si nejsem jistý, jestli amatérskému osobnímu nákupu ovocné sadby nezvoní umíráček. Aspoň mi to při návštěvě některých prodejen tak připadá.
Nevím, jestli zaslaná fotka výpěstku něco řešila, víme, co dobře udělaná fotografie umí (např. na internetové seznamce :shock: )
Řešení vidím v konkurenci prodejců, důsledném, ale seriózním využíváním reklamací a taky dostupnými referencemi jednotlivých shopů.
zumi
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Fytoftóra krčka jablone

17 Apr 2021, 07:53

Ivan Hlavatý napísal:
15 Apr 2021, 15:24
zumi napísal:
15 Apr 2021, 15:09
Ďakujem za Váš názor pán Hlavatý. Skúsim priložiť ešte foto z vonku, tam je to vidieť trochu inak,hlavne čo sa týka farieb.
Tak tu je tá gaštanová farba podozrivejšia, ale či to je alebo nie je Phytophtora cactorum, ukáže až čas. Zatiaľ by som počkal, napokon stromček ste už zasadili. Čas túto dilemu rozrieši.

(O rizikách nákupu cez internet sa tu už popísalo dosť. Napadla ma - v dnešnej dobe technológií - možnosť, že by predajca pred odoslaním stromčeka poslal zákazníkovi MMS-kou alebo mailom jeho fotku a ten by najprv výpestok 'schválil'. Technicky to možné bezpochyby je, ale asi by to narazilo na odpor u predajcov, ktorým by to čiastočne skomplikovalo prácu. A hlavne by im to okresalo možnosti zbavovať sa nepodarkov). IH
Stromček som zatiaľ provizórne zasadil, keďže viem, že ho určite nebudem nikam posielať a som pracovne v Stredných Čechách. Bolo mi ho ľúto nechať len tak.
Inak doma na Kysuciach máme okolo 20 cm snehu, sadenie by sa muselo odložiť :)

Čo sa týka nákupu cez eshop.
Každý si asi uvedomuje riziká nákupu cez internet, zvlášť pokiaľ ide o živé ako je sadenica, stromček.
No niekedy to inak nejde, ako to riziko podstúpiť. Pokiaľ prejdete aspoň 10 zahradnictiev a škôlok v ČR a SR a nekúpite presne to, čo chcete, iná možnosť ani nieje. Jedine kúpiť niečo iné, alebo počkať rok a skúsiť šťastie opäť.
Nápad z fotkami je super, technický to určite neni problém, no určite by sa to prejavilo na cene a nie každý je ochotný si priplatiť. Ale ako nadštandard za príplatok by som toto určite využil...kvalitné foto, video.
Ja som nakupoval cez eshop viackrát a zatiaľ je toto prvý prípad, kde som sa rozhodol riešiť reklamáciu. Jedná sa o pre mňa úplne neznámy obchod a na moje prekvapenie chybu uznali a v pondelok mi posielajú druhý stromček. :o

Miro Z.
Kysuce 600 m.n.m
Kysuce 600 m.n.m
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Fytoftóra krčka jablone

17 Apr 2021, 14:11

Nápad z fotkami je super, technický to určite neni problém, no určite by sa to prejavilo na cene a nie každý je ochotný si priplatiť. Ale ako nadštandard za príplatok by som toto určite využil...kvalitné foto, video.
Ja som nakupoval cez eshop viackrát a zatiaľ je toto prvý prípad, kde som sa rozhodol riešiť reklamáciu. Jedná sa o pre mňa úplne neznámy obchod a na moje prekvapenie chybu uznali a v pondelok mi posielajú druhý stromček. :o

Miro Z.
Kysuce 600 m.n.m
[/quote]

Neumím si to představit. Sezóna prodeje stromků je velmi krátká, v podstatě měsíc na jaře a stejně na podzim. Odbavit v krátké době spousty zásilek není logisticky až taková sranda, navíc obchod často odrůdy, o něž je větší zájem, zkouší doobjednat. Natáčet video o každé sazenici, která navíc v tu dobu nemusí být ještě na skladě, je prakticky mimo realitu.
Na druhé straně s reklamací jsem nikdy neměl problémy. Obchodník ví, že drtivá většina zákazníků nic reklamovat nebude, a to ani tehdy, když by si to zboží zasloužilo. Neujmutí sazenice se pozná až za dlouho, zaměněná odrůda za velmi dlouho.
Napísať odpoveď