Duběnky

Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Duběnky

27 Júl 2022, 13:39

V letošním roce vídám v okolí zahrad duby napadené duběnkou. Duběnka je hálka vzniklá působením žlabatky dubové. Otec mi kdysi vyprávěl, že snad ještě ve škole používali duběnkový inkoust. Nebo to používal děda? Už si to přesně nepamatuji.
Hálky se také používaly v medicíně na mnohé choroby.
Prílohy
Screenshot_20220727_133319.jpg
Screenshot_20220727_133319.jpg (75.98 KiB) 1444 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Duběnky

27 Júl 2022, 20:36

Mám velkou slabost pro svépomocné výroby všeho možného. Už od útlého dětství.
Časopisy typu Udělej - Urob si sám, Amatérské rádio, Zahrádkář apod., ještě dříve ABC, a podobné byly pro mě něco jako pro katolíka Bible.
*
A tak mi nedalo, protože jako rozjívení kluci jsme podle různých zálesáckých knih zkoušeli cokoliv, jen ten inkoust z duběnek nás nějak minul. Škoda!
*
Ale teď jsem si to tak nějak i když zpožděně a jen čtením na netu vynahradil.

Hledat - duběnkový inkoust recept
*
P.S. Mimmo, díky za tip!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Duběnky

27 Júl 2022, 23:37

Rafael napísal:
27 Júl 2022, 20:36
Mám velkou slabost pro svépomocné výroby všeho možného. Už od útlého dětství.
Časopisy typu Udělej - Urob si sám, Amatérské rádio, Zahrádkář apod., ještě dříve ABC, a podobné byly pro mě něco jako pro katolíka Bible.
*
A tak mi nedalo, protože jako rozjívení kluci jsme podle různých zálesáckých knih zkoušeli cokoliv, jen ten inkoust z duběnek nás nějak minul. Škoda!
*
Ale teď jsem si to tak nějak i když zpožděně a jen čtením na netu vynahradil.

Hledat - duběnkový inkoust recept
*
P.S. Mimmo, díky za tip!
V 60. letech jsme jako kluci vyráběli z duběnek inkoust podle návodu otištěném v knížce Kouzla se zvířaty (vyšla v edici OKO)
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Duběnky

27 Júl 2022, 23:40

Rafaeli, mám to podobně, no narozdíl od vás, u mě je to velké nadchnutí se pro všechno...v pohodě, to zvládnu, jenže cokoliv trvá dýl než 10minut, mě přestane velmi rychle bavit ;) Takže ná hodně ,,projektů! a nic dokončené :)
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Duběnky

29 Júl 2022, 22:58

Určitě to sem nepatří, ale tak nějak musím.
Ještě jednou dík za tip
. A možná omluva, že jsem ho hned použil.
Takovou věc, nápad, nešlo nepoužít. A v takovém sci-fi, rozpadlickém blbnutí už vůbec!
Taky přišel váš kluk domu hrozně zmazaný?
- Jo, jak to víte?

- Protože je takových víc. Skoro celá ta jejich parta je teď modročerná a nejde to z nich smýt.
A taky se ztratilo několik velkých hrnců jsem slyšela.

- Aha, to leccos vysvětluje protože z toho mého raubíře vylezlo něco o inkoustu. Prý se kdysi vyráběl z nějakých duběnek či čeho. Že jim to řekl kronikář, nebo to někde četli, beztak v té zatracené knihovně

-A víte, že na tom může něco být. Jak si tak vzpomínám na tu jejich hru. Na tu ostudu.

- Na kterou?

- Na tu jak měli tu soutěž kdo vyleze výše a na nejvyšší strom a jak pak některé museli sundavat z vrcholků stromů tou vysunovací "Čapí" plošinou.

- A co to má společného s tím jejich dnešním černomodrým zřízením?

- Nevím, ale myslím si, že to má nějakou souvislost. Protože prý lezli výhradně jen na duby. A kde jinde taky hledat duběnku, že?

- Takže to nebyla zkouška odvahy jak se nedávno přiznali, ale cílený sběr?

- To nevím, do jejich hlav a myšlení vlézt nejde. A natož ty jejich podivné hry pochopit.

Z Kroniky Mlýna
https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=291060#p291060
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Duběnky

07 Okt 2022, 15:11

...Protože prý lezli výhradně jen na duby. A kde jinde taky hledat duběnku, že?...

Podobné hálky se dají najít i na listech jiných stromů. O jejich využitelnosti však nic nevím.
Prílohy
Hálka na habru.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Duběnky

07 Okt 2022, 16:23

Historické okénko:
Taková zajímavost o inkoustu, kterou mi nikdo nevěří.
V roce 1968, to si pamatuji přesně jsme ve škole měli lavice s kalamáři a inkoustem. Duběnkový to asi určitě nebyl, ale i tak jsem na to vzpomněl.
Kdy nám byly povoleny plnicí péra si už bohužel nevzpomenu.
Ta naše tehdejší péra vypadala přibližně takto:
Namáčecí péro.jpg
Namáčecí péro.jpg (6.01 KiB) 1067 zobrazení
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Duběnky

08 Okt 2022, 11:02

Rafael napísal:
07 Okt 2022, 16:23
Historické okénko:
Taková zajímavost o inkoustu, kterou mi nikdo nevěří.
V roce 1968, to si pamatuji přesně jsme ve škole měli lavice s kalamáři a inkoustem. Duběnkový to asi určitě nebyl, ale i tak jsem na to vzpomněl.
Kdy nám byly povoleny plnicí péra si už bohužel nevzpomenu.
Ta naše tehdejší péra vypadala přibližně takto:
Namáčecí péro.jpg
Špičky nebyly zakončeny trubičkou, zasouvaly se do násadky. Ty lepší násadky měly páčku pro pevnější držení špičky. Plnicí pera jsme začali používat od 2. třídy. Propisky byly zakázané. Do školy jsme chodili i v sobotu.
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Duběnky

08 Okt 2022, 12:26

Obdivuji, jak si to všechno pamatujete. Já si na plnicí pera vzpomínám, ale na ta pera se špičkou už moc ne. Pomocí nové špičky jsme vykrajovali z jablek "bodlinky", které po zasunutí do jablka obráceně vytvořily "ježka". To si pamatuji víc. V kalamářích jsme inkoust asi neměli. Ten byl už jen v lahvičkách. Ruce jsem měl u obou per zapatlané jak král Karel.
Napísať odpoveď