Poškodenie listov hrušky

paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Poškodenie listov hrušky

13 Máj 2022, 08:42

Včera som striekal jablone a hrušky postrekom Topas + Decis + Mero Stefes.Na hruške som dnes s hrôzou objavil tieto škvrny.Môže to byť vplyv toho postreku?Striekal som ráno no cez deň bolo dosť teplo, tak neviem či to tá teplota mohla spôsobiť.
Pozeral som aj choroby.I keď napr. škvrnitosti hrušiek vyzerajú podobne toto je trochu iné.
Prílohy
20220513_080132.jpg
20220513_080233.jpg
20220513_080240.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Poškodenie listov hrušky

13 Máj 2022, 09:27

paraji napísal:
13 Máj 2022, 08:42
Včera som striekal jablone a hrušky postrekom Topas + Decis + Mero Stefes.Na hruške som dnes s hrôzou objavil tieto škvrny.Môže to byť vplyv toho postreku?Striekal som ráno no cez deň bolo dosť teplo, tak neviem či to tá teplota mohla spôsobiť.
Pozeral som aj choroby.I keď napr. škvrnitosti hrušiek vyzerajú podobne toto je trochu iné.
S veľkou pravdepodobnosťou tie 'lézie' súvisia s postrekom. Vybrali ste si asi nevhodný deň - u nás včera pražilo slnko a bolo tesne nad 30°C. Tie hnedé škvrny môžu byť prejavom fytofototoxicity, vyvolanej pôsobením intenzívneho slnečného žiarenia po postreku, ktorý by inak bol úplne neškodný. Ďalšou možnosťou je to, že kvapôčky vody (postreku), ktoré istý čas zostanú na listoch, môžu fungovať ako optická šošovka a pri silnom slnku spôsobiť buď priame popálenie, alebo lokálnym prehriatím vyvolať fytotoxický efekt inak neškodného postreku.
(P.S.: pyretroidy, medzi ktoré patrí aj Decis, pri vyšších teplotách - udáva sa nad 24-25°C - strácajú účinnosť, resp. ich účinnosť výrazne klesá). IH
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Poškodenie listov hrušky

13 Máj 2022, 10:10

Vďaka.Striekal som preto ráno, keďže malo byť tak teplo.Zvyšok postreku som minul aj na niektorých ríbezliach (tam bolo po voškách za chvíľu) a egrešoch a dokonca som strekol aj slivky.Akurát ma zaráža, že tie príznaky sú len na hruške (tá si už toho dosť vytrpela tento rok...hrdza, bodruška, teraz toto).Aj na jednej v miniškôlke je to poškodenie.Na ostatných stromoch nie je vidno nič.Zatiaľ...
Napísať odpoveď