Píďalky

Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Píďalky

08 Máj 2022, 08:48

Jako každé jaro jsou rašící výhony pochoutkou pro píďalky. Vzhledem k extrémnímu napadení stromků mšicemi hned při rašení jsem použil Mospilan, nicméně píďalky dělají, jako by se jich to netýkalo. Dokonce jsem v předjaří použil Sulku. Nic nezabírá. Myslel jsem, že vajíčka přezimují v pupenech, ale vypadá to, jako by je každé jaro přivál vítr ... Dá se jich nějak zbavit, nebo se s nimi mám smířit?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Píďalky

08 Máj 2022, 08:56

Petr z H. napísal:
08 Máj 2022, 08:48
Jako každé jaro jsou rašící výhony pochoutkou pro píďalky. Vzhledem k extrémnímu napadení stromků mšicemi hned při rašení jsem použil Mospilan, nicméně píďalky dělají, jako by se jich to netýkalo. Dokonce jsem v předjaří použil Sulku. Nic nezabírá. Myslel jsem, že vajíčka přezimují v pupenech, ale vypadá to, jako by je každé jaro přivál vítr ... Dá se jich nějak zbavit, nebo se s nimi mám smířit?
Asi už budem za smiešneho, že na všetko odporúčam ten istý prípravok.
Ale skúsil by som Vertimec. Je to síce primárne akaricíd, v popise však má uvedený tiež účinok na viaceré druhy hmyzu (už som tu opakovane písal, že Vertimec používam proti méram na hruškách s výborným účinkom). IH

Screenshot_20220508-085120_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Píďalky

08 Máj 2022, 19:33

Na menších stromcích je ničím mechanicky, jinak používam Lepinox.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Píďalky

18 Nov 2022, 12:02

Píďalky mohou někdy způsobit i vážné škody. Touto dobou se můžeme v zahradách setkat i s několika druhy imág píďalek. Největší je píďalka zimní (Erannis defoliaria), noční motýl s rozpětím křídel 40-45mm. O něco menší je píďalka lesní (Operophtera fagata) s rozpětím křídel 30-40mm a hlavně píďalka podzimní (Operophtera brumata) s rozpětím asi jen 30mm. Rozpětí křídel se samozřejmě týká jen samců. Samice mají křídla zakrnělá. Po oplození šplhají po ovocných a jiných stromech a kladou do skulin vajíčka.
Rozeznat jednotlivé druhy píďalek není lehké, protože se zbarvením přizpůsobují prostředí.
Říká se, že sýkorky dokáží píďalky vyhubit. Dokážu si představit, že slupnou ve dne spícího samce i samici, ale u vajíček to bude problém. Jsou maličká a schovaná. Možná, že hejno hladových sýkorek najde i část vajíček, ale užitečnější bude, když slupnou ještě neoplozenou samičku.
Taky nevím, jak chemicky efektivně zlikvidovat vajíčka, ale včas položený lepový pás by měl na bezkřídlou samičku zabrat stoprocentně.
Napísať odpoveď