Prípravky Ekologického Pestovania

Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Prípravky Ekologického Pestovania

22 Jún 2022, 21:12

Dnes jsem shodou okolností Altelu kupoval, tak budu testovat. Jinak třeba na révu, hlavně proti padlí, používám Vitisan, který se mi osvědčil. Je to myslím hydrogenuhličitan draselný.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Prípravky Ekologického Pestovania

26 Jún 2022, 09:47

Premýšľam na papriky v skleníku použiť mospilan ..najprv mi napadlo použiť rock efekt ,floravita citro,alebo caranimba micro ktoré mam doma ale na mospilan je ochranná lehota 7 dní pričom na floravita citro a caranimba micro je posledná aplikácia pred zberom 14 dní ..samozrejme treba aspoň 2 postreky po sebe 7 dni , takže 3 týždne co je pre zber paprik nereálne ..rockefect má ochrannú dobu 1 deň ale čítal som že na vošky nezaberá ..máte nejakú skúsenosť s paprikami a rozumným postrekom na ne ? Ďakujem
BB kraj 465 mnm
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Prípravky Ekologického Pestovania

26 Jún 2022, 12:30

Ďakujem Vám ono vždy nejaké tie plody čo dorastajú sú jedine ak by Ste mali na mysli obrat tie co sú zrelé a potom postrek ....tie bio prípravky okrem toho že maju v celku dlhú čakaciu dobu niektoré ..aj to pôsobenie na skodce nieje až také úplne podľa ocakavania..
BB kraj 465 mnm
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Prípravky Ekologického Pestovania

18 Júl 2022, 14:37

V poslednom čísle časopisu 'Sady a vinice' je článok "Ochrana jabloní v ekologickej produkcii" (viď foto) - zaujímavý najmä pre pestovateľov, ktorí sa snažia byť striktne 'ekologickí'. Viaceré odporúčania v ňom však môžu byť zaujímavé tiež pre tých z nás, ktorí sa spoliehame (aj) na "chémiu". IH
20220718_142146.jpg
20220718_142207.jpg
20220718_142232.jpg
20220718_142241.jpg
20220718_142305.jpg
Pavol B.
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 27 Feb 2022, 21:03

Prípravky Ekologického Pestovania

06 Okt 2022, 21:07

EL Edgar napísal:
17 Máj 2022, 20:12
Pavol B. napísal:
17 Máj 2022, 19:43
Ja už pár rokov skúšam bio prípravky domáce aj z obchodu.Na vošky som skúšal všeličo.Aj mydlo,žihľavu,kaolín,vratič obyčajný,floravita...
...Tento rok budem môcť porovnávať medzi dvoma sadmi.Novým ,ktorý má asi tri- štyri roky kde som aplikoval výlučne bio prípravky...
Dúfam, že nás budete informovať o Vašich postrehoch. :thumbup:
Skúsim zhodnotiť sezónu.
Slivka Topend na ktorú som rozvešal na začiatku kvitnutia biele lepové pásy a zdržal som sa postrekov aj kôli asi troj ročnej násade dravého roztoča Typhl.pyri mala celkom slušnú násadu plodov.Ako plôdiky rástli tak postupne začali opadávať až na strome vlastne nezostal ani jeden.Asi o šesť metrov vzdialenej slivke Jojo na ktorú som aplikoval Mospilan ostala celá úroda.Neskôr v lete(jún) som použil Mavrik na obaľovača a tam bol účinok takmer 100 percentný.

V druhom sade boli rozdiely medzi odrodami.Tam som použil tiež Mospilan.Násada plodov bola slušná.Nakoniec najviac plodov zostalo na Jojo,snáď aj 100%.Na Hagante zostalo asi 40% a Toptaste asi 10 ks sliviek.Toptaste zo začiatku aj držala plody ale postupne padali dokonca som tam videl aj takmer dvoj centimetrove plody s dierkou po piliarke.Napadlo ma či to napadnutie nemá súvis s layoutom výsadby.Toptaste sú vysadené pri plote kde hneď vedľa je susedova výsadba starších sliviek.Ako sa zväčšuje vzdialenosť od plotu tak sa aj zväčšuje množstvo dochovaných plodov.Tie Jojo slivky sú vzdialené asi 10-15m.Neviem aký môže mať piliarka dolet a či vzdialenosť može mať vplyv na napadnutie.
Jablone v tomto "bio" sade boli ošetrované Sulkou,Lepinoxom,Neemazalom a Novaferm Orion+lepové pásy.Nakoľko sa jedná ešte o relatívne mladú výsadbu (stromy majú asi 4-5 rokov) tak úrody sú len také vzorkové(možno aj nevhodným umiestnením pod horou a hustým sponom).Vošky sa celkom podarilo držať na únosnej miere ale obalovača asi aj vďaka extrémne teplému letu moc nie.Navyše do rubinol sa pustili sršne a tam padlo za obeť takmer všetko.

V "konvenčnom" sade kde som tento rok použil tvrdú chémiu boli výsledky značne lepšie.Obalovač vďaka postreku marvikom,neskôr spintorom a lepinoxom dopadol lepšie ako po iné roky keď som používal iba Spintor a Lepinox.Po dlhšom čase som vykonal aj predjarný postrek Mero stefes+Karate.Čakal som že budem mať s voškami pokoj preto som neskorší postrek neemazalom urobil neskôr (už niektoré kolónie boli zakrútené v listoch) čo malo za príčinu premnoženie a niektoré stromy vošky doslova zožrali.Tento rok bol čo sa týka vošiek v tomto sade kalamitný.
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Prípravky Ekologického Pestovania

06 Okt 2022, 22:46

Co jsem letos zkoušela Lepinox na švestky a jabloně, tak u jabloní OK, u švestek mizivý účinek. Postřik na plodech švestek nedrží, takže larva si do něj po vylíhnutí ani nekousne.
Olomoucko 220 m n. m.
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Prípravky Ekologického Pestovania

02 Dec 2022, 15:11

Biele lepové dosky proti piliarke slivkovej sa majú, čo som našiel na internete, vyvesovať 10 dní pred kvitnutím, niekto zase uvádza 14 dní pred kvitnutím. Asi ich skúsim na jar vyvesiť tak 3 týždne pred začiatkom kvitnutia. U mňa slivky začínajú kvitnúť zač. mája, tak v prvej polke apríla skúsim vyvesiť. Keď biela doska láka piliarku na svoju farbu, tak mi pripadá, že jej efekt je najväčší ešte pred kvitnutím sliviek, lepová doska v korune obklopená kvetmi už asi nebude veľmi účinná ?!? Iná úvaha - dať lepové dosky iba na skôr kvitnúce slivky, ktoré ako prvé budú lákať piliarku a na neskoršie kvitnúce nedávať nič, aby som ku stromom práve tými bielymi doskami nelákal piliarku? Blbosť? 😁 Možno by tie neskôr kvitnúce mohli byť viac ušetrené oproti tým skôr kvitnúcim?!? Inak proti obaľovačovi jablčnému som používal na odchyt 2 roky po sebe feromónové lapače, a z počtu odchytených ks/čas mi vtedy vyšlo, že je u mňa pod prahom škodlivosti, takže chemicky nezasahujem. Akurát začiatkom júla dávam na kmene starších jabloní lepenkové pásy, ktoré koncom jesene pálim. Vždy tak pár desiatok zakuklených lariev zlikvidujem.
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Prípravky Ekologického Pestovania

02 Dec 2022, 15:24

Ešte zvažujem, že pod slivkami by som mohol skúsiť rozložiť nejaké plátno alebo sito, do ktorého by opadali poškodené plody aj s larvami piliarky a tým by sa vývojový cyklus piliarky mohol spomaliť. Nič by nespadlo do pôdy, nemalo by sa čo zakukliť, prezimovať. O rok neskôr by bol možno nálet piliarky slabší?!?Okopávať príkmeňové kruhy pod stromami na jeseň, aby to tam dobre vymrzlo aj so škodcami je na mňa príliš prácne.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Prípravky Ekologického Pestovania

02 Dec 2022, 15:31

IgorML napísal:
02 Dec 2022, 15:11
Biele lepové dosky proti piliarke slivkovej...
V prílohe je popísaná skúsenosť jedného ovocinára s použitím IBA lepových doštičiek proti piliarkam na slivkách. Obsah nekomentujem, len reprodukujem - tak, ako je dostupný na nete. IH

Screenshot_20221202-152427_Chrome.jpg
Screenshot_20221202-152436_Chrome.jpg
Screenshot_20221202-152442_Chrome.jpg
Screenshot_20221202-152452_Chrome.jpg
Screenshot_20221202-152502_Chrome.jpg
Screenshot_20221202-152508_Chrome.jpg
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Prípravky Ekologického Pestovania

02 Dec 2022, 16:02

Na report od p. Komžíka som tiež narazil. Nemá s doskami dobrú skúsenosť, ok. Ja to s nimi asi skúsim, keď nezaberú, tak zauvažujem výhľadovo možno nad výluhom z Quasia Amara. Možno pomôžu dosky v kombinácii so zberom a likvidáciou opadaných plodov? Neviem. No a na doplnenie témy, na vošky na stromoch používam tiež iba lepidlo na kmene, aby mravce nekorzovali po stromoch a nechránili si vošky. To plne postačuje. Na kríkoch som vošky doteraz neriešil. Niekedy ríbezle vyzerajú dosť biedne, keď sa do nich pustia vošky, ale beriem to ako fakt, zatiaľ som proti nim na kríkoch nezasahoval.
Napísať odpoveď