Meďnaté prípravky proti plesni

kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Meďnaté prípravky proti plesni

07 Mar 2022, 10:50

Dnes som narazil na, pre mna neznamy, pripravok proti plesniam. Vola sa "CONTROLPHYT Cu" - mal by byt eko pripravok, bez ochrannej doby a ked som jeho ucinnu latku (Glukonát meďnatý) hodil do googlu, tak mi z neho vypadlo, ze sa bezne pouziva ako doplnok stravy - tak to asi nebezpecne nebude, je ale aj ucinny?

Mate s nim niekto skusenosti? pozitivne/negativne.

Doteraz som pouzival Kuprikol(oxychlorid meďnatý) a v poslednej dobe len Champion(hydroxid meďnatý), viac sa mi zda "nature-friendly" ten Champion, uz len preto, ze je bez chloru.
https://www.chemontba.sk/pripravok/kuprikol-50/
https://www.chemontba.sk/pripravok/champion-50-wg/

Zial, s plesnou na zemiakoch (a aj rajcinach) zapasim kazdy rok a preto hladam nieco, co bude ucinne, ale aj co najviac setrne. Pri tych malych mnozstvach co pouzijem za sezonu cena nehra ulohu, daleko viac je pre mna zaujimave, ci si rajcinu otrhnem po potreku dnes/zajtra alebo az o 7 dni.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Meďnaté prípravky proti plesni

07 Mar 2022, 11:17

Měď je stopový prvek, tak se v malých množstvích podává i v doplňcích stravy a v multivitamínových přípravcích. Nicméně ve větším množství jsou ionty mědi jedovaté. Jíst ve modrou skalici po hrstech bych moc neradil. Každopádně při postřiku měďnatým přípravkem - i kdyby zahradník trochu aerosolu spolykal - riziko nehrozí.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Meďnaté prípravky proti plesni

07 Mar 2022, 11:50

kvas napísal:
07 Mar 2022, 10:50
Dnes som narazil na, pre mna neznamy, pripravok proti plesniam. Vola sa "CONTROLPHYT Cu" - mal by byt eko pripravok, bez ochrannej doby a ked som jeho ucinnu latku (Glukonát meďnatý) hodil do googlu, tak mi z neho vypadlo, ze sa bezne pouziva ako doplnok stravy - tak to asi nebezpecne nebude, je ale aj ucinny?

Mate s nim niekto skusenosti? pozitivne/negativne.

Doteraz som pouzival Kuprikol(oxychlorid meďnatý) a v poslednej dobe len Champion(hydroxid meďnatý), viac sa mi zda "nature-friendly" ten Champion, uz len preto, ze je bez chloru.
https://www.chemontba.sk/pripravok/kuprikol-50/
https://www.chemontba.sk/pripravok/champion-50-wg/

Zial, s plesnou na zemiakoch (a aj rajcinach) zapasim kazdy rok a preto hladam nieco, co bude ucinne, ale aj co najviac setrne. Pri tych malych mnozstvach co pouzijem za sezonu cena nehra ulohu, daleko viac je pre mna zaujimave, ci si rajcinu otrhnem po potreku dnes/zajtra alebo az o 7 dni.
Rozdiel bude pravdepodobne v obsahu medi (Cu), a teda asi aj v účinnosti.
V tom "eko-prípravku" by to malo byt 91g/l.
V Champione je to 500g/kg. (Ak som si to správne vygooglil). IH
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Meďnaté prípravky proti plesni

07 Mar 2022, 12:40

Na základe údajov od IH a odporúčaného dávkovania je koncentrácia medi v hotovom postrekovom roztoku Controlphytu 182 mg/l a Championu 1000 mg/l. Z toho sa dá dedukovať predpokladaná účinnosť oboch prípravkov.
Naposledy upravil/-a larix v 07 Mar 2022, 16:49, upravené celkom 1 krát.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Meďnaté prípravky proti plesni

07 Mar 2022, 12:41

Na základe údajov od IH a odporúčaného dávkovania je koncentrácia medi v hotovom postrekovom roztoku Controlphytu 182 mg/l a Championu 1000 mg/l.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Neregistrovaný

IP:  11.241

Meďnaté prípravky proti plesni

07 Mar 2022, 13:23

larix napísal:
07 Mar 2022, 12:40
Na základe údajov od IH a odporúčaného dávkovania je koncentrácia medi v hotovom postrekovom roztoku Controlphytu 182 mg/l a Championu 1000 mg/l. Z toha sa dá dedukovať predpokladaná účinnosť oboch prípravkov.
Prečo si to tak myslíš? Účinnosť nezávisí len od dávky medi (v mg/l), ale aj od jej formy. Niekoré formy, ako oxychlorid medi, sú ťažšie rozpustné. Vytvárajú vlastne nie roztok, ale suspenziu a mnoho obsiahnutej medi je neúčinnej. Hydroxid medi má lepší účinok aj pri nižšej dávke. Organická forma medi je vstrebávaná pletivami (glukonát meďnatý) a pôsobí nielen kontaktne, ale čiastočne aj systémovo. Vykazuje dobrú účinnosť aj pri nízkej dávke medi.
Snaha obmedziť dávky medi, teda používať jej novšie formy, nie je nezmyselná. K tomu patrí vyraďovanie starších menej účinných foriem (oxychlorid, teda Kuprikol).
Meď je po splachu do pôdy mimoriadne toxická!!! Vyraďuje z funkcie hlavne pôdne huby, ale aj baktérie a ďalšie organizmy. Úplne destabilizuje pôdny ekosystém. Paradoxne je povolená v bio, pretože tam je merítkom veci škodlivosť pre človeka, nie pre pôdny ekosystém.
Niektorý pestovatelia tu propagujú dezinfekčný jarný alebo jesenný postrek meďou. Čo to spraví s pôdnym ekosystémom po poriadnom daždi, na to už asi nemyslia. R.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Meďnaté prípravky proti plesni

07 Mar 2022, 15:44

Na fotke je zopár údajov o rôznych prípravkoch, obsahujúcich meď a používaných ako postreky.
(Uvádzané odporúčania sa týkajú ochrany viniča). IH

Screenshot_20220307-154002_Drive.jpg
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Meďnaté prípravky proti plesni

07 Mar 2022, 17:10

Neregistrovaný napísal:
07 Mar 2022, 13:23
Prečo si to tak myslíš? Účinnosť nezávisí len od dávky medi (v mg/l), ale aj od jej formy. Niekoré formy, ako oxychlorid medi, sú ťažšie rozpustné. Vytvárajú vlastne nie roztok, ale suspenziu a mnoho obsiahnutej medi je neúčinnej. Hydroxid medi má lepší účinok aj pri nižšej dávke. Organická forma medi je vstrebávaná pletivami (glukonát meďnatý) a pôsobí nielen kontaktne, ale čiastočne aj systémovo. Vykazuje dobrú účinnosť aj pri nízkej dávke medi.
Snaha obmedziť dávky medi, teda používať jej novšie formy, nie je nezmyselná. K tomu patrí vyraďovanie starších menej účinných foriem (oxychlorid, teda Kuprikol).
Meď je po splachu do pôdy mimoriadne toxická!!! Vyraďuje z funkcie hlavne pôdne huby, ale aj baktérie a ďalšie organizmy. Úplne destabilizuje pôdny ekosystém. Paradoxne je povolená v bio, pretože tam je merítkom veci škodlivosť pre človeka, nie pre pôdny ekosystém.
Niektorý pestovatelia tu propagujú dezinfekčný jarný alebo jesenný postrek meďou. Čo to spraví s pôdnym ekosystémom po poriadnom daždi, na to už asi nemyslia. R.
Pán "R." K tomu, čo ste napísali nemám čo dodať, súhlasím. Snáď len to, že meď je mimoriadne toxická aj pre všetky bezstavovce a vodné ekosystémy (splach do vodných tokov). Bohužiaľ meď je vo fungicídnej ochrane rastlín ťažko nahraditeľná, preto je dobré, že existuje snaha o znižovanie jej spotreby zvýšením efektívnosti prípravkov.

Chybu v myšlienke o účinnosti prípravku iba na základe obsahu medi bez ďalších súvislostí som si uvedomil hneď, preto som príspevok za niekoľko sekúnd upravil. Robil som to ale na telefóne a až teraz pri počítači som si všimol, že ostala aj pôvodná verzia. Zmazať ju bohužiaľ neviem.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Meďnaté prípravky proti plesni

07 Mar 2022, 17:51

Meď je po splachu do pôdy mimoriadne toxická!!! Vyraďuje z funkcie hlavne pôdne huby, ale aj baktérie a ďalšie organizmy. Úplne destabilizuje pôdny ekosystém.

Dovolím si trochu nesouhlasit. Měď je důležitý biogenní mikroelement a soli mědi jsou součástí každé hnojivé směsi mikroprvků i většiny kombinovaných hnojiv (Cererit, Kristalon aj.) Popsány jsou i choroby rostlin z nedostatku mědi. Vyráběji se dokonce hnojiva obsahující pouze měď. Např. tady:
https://www.yaraagri.cz/vyziva-rostlin/ ... ptrac-500/
Naprostá většina pěstitelů broskvoní aplikuje 2x ročně postřik mědí. Nevím, jak vypadá úplně destabilizovaný půdní ekosystém, ale půda pod stromy je plná života a všemu se v ní daří.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Meďnaté prípravky proti plesni

07 Mar 2022, 18:43

Hranica medzi hnojivom a fungicídom je veľmi tenká. Vami linkované hnojivo je v podstate fungicíd, len sa krajšie nazýva hnojivom. Je takých viac, ja preferujem glukonát meďnatý. Ale oproti oxychloridu je to výrazný posun vpred. Znovu: je iné ak sa na meď pozeráme z pohľadu škodlivosti pre človeka, škodlivosti pre rastliny a škodlivosti pre pôdny ekosystém.
Vysvetľovať vzťahy a súvislosti, opisovať pôdnu ekológiu (v pôvodnom zmysle slova ekológia = vzťahy a súvislosti v ekosystéme), na to sa nedám. Je to fakt na dlho a veľmi pravdepodobne by som čelil zľahčovaniu z Vašej strany aj napriek dlhoročnej praxi.
Áno, dvakrát ročne meď neškodí. No dvakrát ročne po dobu desať a viac rokov je už iná káva. R.
Napísať odpoveď