Meďnaté prípravky proti plesni

rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Meďnaté prípravky proti plesni

11 Máj 2023, 07:11

Ma niekto vyskusany medeny pripravok s nizkym obsahom medi ako napr. Cuprotonic, Controlphyt - Cu (s glukonatom mednatym) proti kuceravitosti broskyn? To by bola velmi zaujimava aplikacia, ak by naozaj fungovala. Mozno by sa dala aplikovat aj neskor po vyraseni listov.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Meďnaté prípravky proti plesni

11 Máj 2023, 07:31

rony napísal:
11 Máj 2023, 07:11
Ma niekto vyskusany medeny pripravok s nizkym obsahom medi ako napr. Cuprotonic, Controlphyt - Cu (s glukonatom mednatym) proti kuceravitosti broskyn? To by bola velmi zaujimava aplikacia, ak by naozaj fungovala. Mozno by sa dala aplikovat aj neskor po vyraseni listov.
Tieto prípravky je možné aplikovať aj počas vegetácie, aj opakovane. Otázkou je ich účinnosť (udáva sa pri nich, že 'zvyšujú odolnosť rastlín voči chorobám a umožňujú znížiť dávkovanie fungicídov'). Navyše pri kučeravosti broskýň je nutné akýkoľvek postrek aplikovať ešte pred vyrašením listov. Ak už listy sú kučeravé, niet takého prípravku, ktorý by ich 'vyliečil'. Či aplikácia týchto eko-prípravkov dokáže znížiť rozsah poškodenia, prípadne ochrániť ešte nenapadnuté listy - to neviem. Vyskúšať to môžete, drahé to nie je, ale ohľadom efektívneho účinku som skôr skeptický. Kučeravosť broskýň je dosť nevyspytateľná mykóza a tento rok sa zdá byť (podľa referencií viacerých záhradkárov) nedobrý... H.
Napísať odpoveď