Meďnaté prípravky proti plesni

kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Meďnaté prípravky proti plesni

07 Mar 2022, 19:28

Guest napísal:
07 Mar 2022, 18:43
No dvakrát ročne po dobu desať a viac rokov je už iná káva. R.
Mohli by ste to prosim kvantifikovat? Som si isty, ze je tu na fore vela pestovatelov, ktori osetruju broskyne viac ako 10 rokov a zatial nikto nespominal "spalenu zem" pod stromami. Ja som za setrne pouzitie chemie, ale urcite chapete, ze argument "ina kava" nie je to prave orechove, co by ma malo presvedcit vobec nepouzivat spominany kuprikol alebo champion.

Podla mna rozne insekticidy alebo herbicidy (Roundup) budu o niekolko radov skodlivejsie pre prirodu ako "neskodna" med.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Meďnaté prípravky proti plesni

07 Mar 2022, 20:25

Návštěvník napísal:
07 Mar 2022, 18:43
Hranica medzi hnojivom a fungicídom je veľmi tenká. Vami linkované hnojivo je v podstate fungicíd, len sa krajšie nazýva hnojivom. Je takých viac, ja preferujem glukonát meďnatý. Ale oproti oxychloridu je to výrazný posun vpred. Znovu: je iné ak sa na meď pozeráme z pohľadu škodlivosti pre človeka, škodlivosti pre rastliny a škodlivosti pre pôdny ekosystém.
Vysvetľovať vzťahy a súvislosti, opisovať pôdnu ekológiu (v pôvodnom zmysle slova ekológia = vzťahy a súvislosti v ekosystéme), na to sa nedám. Je to fakt na dlho a veľmi pravdepodobne by som čelil zľahčovaniu z Vašej strany aj napriek dlhoročnej praxi.
Áno, dvakrát ročne meď neškodí. No dvakrát ročne po dobu desať a viac rokov je už iná káva. R.
Já nechci nic zlehčovat, naopak, rád bych věděl, jak to s tou mědí je, ostatně už proto, že ji taky používám. Pokud by se třeba ukázalo, že síra je prospěšnější, mohli bychom se orientovat na ni.
Chtělo by to najít odborné články prokazující škodlivost či neškodnost mědi.
Vami linkované hnojivo je v podstate fungicíd, len sa krajšie nazýva hnojivom
Nerozumím. Podle čeho tak usuzujete? Já osobně ten přípravek nepoužívám, ale podle popisu jde jednoznačně o hnojivo
Neregistrovaný

IP:  11.241

Meďnaté prípravky proti plesni

08 Mar 2022, 07:51

Hnojivá s obsahom medi sú určené na listovú výživu. Pri každom z nich je uvedené niečo ako: "hnojivo má výrazný fungicídny účinok." Napr. spomínaný glukonát medi https://biotomal.sk/produkt/cuprotonic-10-l-bal/
Kde je potom hranica, čo môžeme považovať za hnojivo, čo za fungicíd a čo za profilaxiu? Je to vlastne len slovo, pretože každý postrek meďou, trebárs mienený ako hnojivo, má aj fungicídny účinok.
Meď má pre človeka nízku škodlivosť, pre rastliny tiež nízku. Z toho pohľadu sa to zdá ok. Problém je s meďou v pôde. Tam ničí pôdne huby, baktérie, bezstavovce... Ničí život v pôde. A neživá pôda nedokáže poskytnúť stabilitu pre pestované rastliny. Tie sú potom napr. náchylnejšie na choroby, virózy...
Pravdaže niekto sa uspokojí s tým, že úrodnosť udrží hnojivami a choroby ochrannými látkami. Pre iného je zas dôležitá funkčná živá pôda.
Dopad medi bol dobre zaznamenaný vo vinohradoch, ktoré sa roky striekali meďnatými prípravkami. Pri rozboroch bola biologická aktivita pôdy veľmi nízka. Žiadne huby, minimum baktérií... Takéto vinohrady upadajú aj napriek starostlivosti a hnojeniu. Nie nadarmo sa stanovila maximálna dávka medi na 2 kg/ha/rok.
Teda postriekať broskyne nie je nič strašné. Problém je s dlhodobým koncentrovaním medi v pôde a postupným umrtvovaním pôdy. Neuvidíte tam "spálenú zem po postreku". Len sa vaším plodinám akosi začne menej dariť, napriek dobrej starostlivosti. To sa môže stať po niekoľkých rokoch aj v ovocnej záhrade, pri "dôslednej preventívnej aplikácii medi". Každá pôda má trochu inú pufračnú (tlmivú) schopnosť. Určitá kumulovaná dávka medi na hlbokých, bohatých pôdach nemusí pôsobiť toxicky. Tá istá dávka na plytkých, chudobných, alebo kamenistých pôdach môže výrazne obmedziť biologickú aktivitu pôdy. R.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Meďnaté prípravky proti plesni

08 Mar 2022, 08:34

K téme "akumulácia Cu v pôde po postrekoch" - foto. IH

Screenshot_20220308-082802_Chrome.jpg
Screenshot_20220308-082819_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Meďnaté prípravky proti plesni

08 Mar 2022, 10:25

Oxichloridy mědi škodí v půdě žížalovitým, ale spíš bych řekl, že to způsobuje tato forma než měď jako taková. Asi nemluvě ani o škodlivosti na bakteriální a mykotickou složku půdy, stejně tak na aktinomycety, hlenky aj. Jde o formu, dávku a délku expozice.
Kdo chce teoretizovat o mědi a jejích účincích, ať zabředne např. do této diskuze:
https://www.osel.cz/8766-eko-logicke-ze ... vi-ii.html
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Meďnaté prípravky proti plesni

08 Mar 2022, 12:13

Nuz, nie je to vesele citanie, tie 2 posledne prispevky nado mnou :( A teraz "babo rad". Ja cely cas pouzivam spominane prispevky s tym, ved je to len "neskodna" med a je povolena aj v bio pestovani. Asi prejdem tento rok na ten glukonat, len dufam, ze o par rokov nepride nejaky vyskum s vysledkom, ze je to "z dazda pod odkvap".
Neregistrovaný

IP:  168.81

Meďnaté prípravky proti plesni

08 Mar 2022, 12:30

No no, hlavu vzhůru. Měď je také nezbytný biogenní prvek. Je nezbytná pro příjem železa a tím pro krvetvorbu. Inu, horkokrevní a krev a mlíko. JG
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Meďnaté prípravky proti plesni

08 Mar 2022, 13:24

Glukonát bude asi přijatelnější/využitelnější forma pro rostliny a s tím spojená i nižší potřeba mědi. Něco jako u potravinových doplňků např. hořčíku, kde oxidová forma je organismem miniálně využitelná, narozdíl od bisglycinátové nebo třeba citrátové formy.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Meďnaté prípravky proti plesni

08 Mar 2022, 17:18

Pár postřehů o mědi:

V Utahu, nedaleko Salt Lake City, byl kdysi největší povrchový důl na měděnou rudu na světě. Člověk by řekl, že se tam v okolí muselo všechno otrávit. Ale farmáři si něstěžují a trh je zásoben místními produkty velmi dobře. Nebyl jsem tam na žádné farmě. Viděl jsem to jen z letiště a z letadla. Ale nabyl jsem dojmu, že si tam s mědí nedělají veliké starosti. Možná mají všechny pozemky dávno ovzorkované a sledované. Líbily se mi tam prodávané měděné ozdoby, kterými se prý chrání indiánské děti proti nemocem. Mimochodem, dodnes mám doma ze stejného důvodu mosazné kliky.

Před časem jsem si u rozboru (balkánské) zeminy připlatil i za stanovení mědi. Z tamní geologické mapy jsem zjistil, že místní hornina nějakou měď obsahuje. Bylo tam v zemině 37mg mědi/kg při doporučeném limitu max. 60mg/kg. Přírodně obsažená měď netlumí sama o sobě v tomto množství kadeřavost. Broskvoně bez postřiku tam není možno pěstovat. Snad jen plané vinohradnické odrůdy.

V mládí jsem při rychlém vývoji spojeném se sportem trpěl strijemi na pažích. Konzultoval jsem to s biochemikem a ten odhadl, že mi chybí nějaký stopový prvek. Namíchal jsem si proto postupně několik stopových prvků ve formě velmi čistých a přesně zvážených chelátů a po nějaké době jsem zjistil, že mi chybí měď. Červené strije mi po aplikaci citrátu měďnatého vybledly za několik dní a už se nikdy nerozšiřovaly. Totéž jsem později poradil několika sportovcům, kteří měli podobný problém. V té době se však již daly dobré multiminerály koupit.
Prílohy
Měď.jpg
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Meďnaté prípravky proti plesni

27 Aug 2022, 14:51

Mimmo napísal:
08 Mar 2022, 17:18
...Líbily se mi tam prodávané měděné ozdoby, kterými se prý chrání indiánské děti proti nemocem. Mimochodem, dodnes mám doma ze stejného důvodu mosazné kliky...
Měděný "přípravek", který se prodával proti dětským nemocem, už nemám. Našel jsem všek jeho starou fotku. Na zápěstí byla často vidět zelená skvrna.
Prílohy
Náramek.jpg
Náramek.jpg (28.13 KiB) 1179 zobrazení
Napísať odpoveď