Cernanie kmena na novovysadených jabloniach

charles91
Príspevky: 581
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Cernanie kmena na novovysadených jabloniach

20 Jún 2021, 11:08

Zdravím,
Možno mi budete vedieť poradiť o čo ide.
Na novo vysadených jabloniach postupne dochádza k černaniu kmena. Očividne som si to doniesol z ovocnej školky. Letorasty mali spalené konce - predpokladal som, že to boli nevyzreté letorasty + mráz...

Stromy su prudko zrezal cca 15 cm nad miesto vrúblovanie. - nakoľko práve tam mali najsilnejšie prírastky. Postupne vypestujem kmen a korunu.

Co je pôvodca ?
Prílohy
1.jpg
zumi
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Cernanie kmena na novovysadených jabloniach

20 Jún 2021, 13:19

To isté sa stalo aj mňe na dvoch jabloniach z Čaklova zasadených na jeseň. Netuším čím to môže byť.
Myslel som poškodenie mrazom !?
Kysuce 600 m.n.m
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Cernanie kmena na novovysadených jabloniach

20 Jún 2021, 16:03

charles91 napísal:
20 Jún 2021, 11:08
Zdravím,
Možno mi budete vedieť poradiť o čo ide.
Na novo vysadených jabloniach postupne dochádza k černaniu kmena. Očividne som si to doniesol z ovocnej školky. Letorasty mali spalené konce - predpokladal som, že to boli nevyzreté letorasty + mráz...
Stromy su prudko zrezal cca 15 cm nad miesto vrúblovanie. - nakoľko práve tam mali najsilnejšie prírastky. Postupne vypestujem kmen a korunu.
Co je pôvodca ?
Z fotografie ťažko povedať, ale mrazovú verziu považujem za nepravdepodobnú.
Takéto lézie (postihujúce konce letorastov a okolie púčikov) môže spôsobovať infekcia spôsobená baktériou Pseudomonas syringae. Zdôraznil by som ale to MÔŽE... IH
charles91
Príspevky: 581
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Cernanie kmena na novovysadených jabloniach

20 Jún 2021, 16:48

zumi napísal:
20 Jún 2021, 13:19
To isté sa stalo aj mňe na dvoch jabloniach z Čaklova zasadených na jeseň. Netuším čím to môže byť.
Myslel som poškodenie mrazom !?
Tiez tie jablone mam z Caklova.
charles91
Príspevky: 581
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Cernanie kmena na novovysadených jabloniach

20 Jún 2021, 16:54

Ivan Hlavatý napísal:
20 Jún 2021, 16:03
Z fotografie ťažko povedať, ale mrazovú verziu považujem za nepravdepodobnú.
Takéto lézie (postihujúce konce letorastov a okolie púčikov) môže spôsobovať infekcia spôsobená baktériou Pseudomonas syringae. Zdôraznil by som ale to MÔŽE... IH
Ak by to aj bakterialna choroba bola, predpokladam, ze odstrihnutie nepomoze...

Coho sa viac obavam, ze mi to vosky roznesu po zdravych stromoch.

Edit: teraz zistujem ze to roznasa aj vietor. Asi tieto stromy budem musiet pre istotu vykopat...
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Cernanie kmena na novovysadených jabloniach

20 Jún 2021, 17:02

charles91 napísal:
20 Jún 2021, 16:54
Ivan Hlavatý napísal:
20 Jún 2021, 16:03
Z fotografie ťažko povedať, ale mrazovú verziu považujem za nepravdepodobnú.
Takéto lézie (postihujúce konce letorastov a okolie púčikov) môže spôsobovať infekcia spôsobená baktériou Pseudomonas syringae. Zdôraznil by som ale to MÔŽE... IH
Ak by to aj bakterialna choroba bola, predpokladam, ze odstrihnutie nepomoze...
Coho sa viac obavam, ze mi to vosky roznesu po zdravych stromoch.
Stále sme v etiologickej rovine "možno": odstrihnutie časti konárikov do 'zdravého dreva' môže infekciu eliminovať. Horšie je to, ak sú lézie na kmeni. Odporúča sa aj postrek fungicídom Aliette, ktorý má údajne aj antibakteriálny účinok. Zdravé stromy často dokážu prenosu infekcie odolať, veľký pozor ale treba dať na možný prenos nástrojmi (dezinfikovať nožnice, prípadne jedny vyčleniť len pre použitie na podozrivých stromkoch). IH
Napísať odpoveď