Napadení listů u jabloní

hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Napadení listů u jabloní

14 Jún 2021, 07:52

Zdravím, u Rubinol se mi objevily zaschlé konce letorostů, zkroucené a zbarvené do červená se skvrnami.
Na Melrose a nikde jinde pak světle zelené nebo červené fleky s deformací podobně jako je kadeřavost u broskvoní - je to mšice jitrocelová? Źadné parazity nevidím.
Poznáte o co jde?
Prílohy
Melrose
Melrose
Melrose
Melrose
Rubinola
Rubinola
Rubinola
Rubinola
Rubinola
Rubinola
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Napadení listů u jabloní

14 Jún 2021, 12:32

hugovotr napísal:
14 Jún 2021, 07:52
Zdravím, u Rubinol se mi objevily zaschlé konce letorostů, zkroucené a zbarvené do červená se skvrnami.
Na Melrose a nikde jinde pak světle zelené nebo červené fleky s deformací podobně jako je kadeřavost u broskvoní - je to mšice jitrocelová? Źadné parazity nevidím.
Poznáte o co jde?
Tie uvädnuté vrcholce mladých letorastov na Vašej Rubinole má na svedomí pravdepodobne hmyzí škodca Bodruška hrušková (presnejšie jej larva mínujúca v letoraste). Bodruška síce preferuje hrušky, ale občas 'zablúdi' aj na jablone. Ak máte aj hrušky s podobnými príznakmi, tak je diagnóza prakticky istá. Môžete si o nej podrobnejšie prečítať tu na fóre (vlákno "Bodruška hrušková") - nájdete tam aj informácie o tom, ako spoľahlivo identifikovať že ide práve o tohto škodcu, a tiež ako to riešiť. IH
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Napadení listů u jabloní

14 Jún 2021, 22:54

Tak Bodruška mě nenapadla. Pravda, hned vedle jsou hrušně a na nich Bodruška už letos úřadovala.
Díky oběma, pánové.
Napísať odpoveď