Škůdci před 45 lety a nyní

vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Škůdci před 45 lety a nyní

22 Apr 2021, 10:33

Vzpomínám, jak vypadaly choroby a škůdci ovocných stromů na naší zahradě před necelým půlstoletím a nyní. Většinou šlo o starší polokmeny, nepěstovali jsme rezistentní jabloně, tolerantní (polo)švestky ani teplomilné meruňky a broskvoně. Z chemických přípravků bylo na trhu jen pár. Na zimní postřik Arborol a Nitrosan, stromy byly po ošetření žluté. Z měďnatých Polybarit a Kuprikol, sirné Sulikol a Sulka, organické Dithane a nedostatkový Novozir, z insekticidů organofosfát Metathion. Bylo jich asi víc, vzpomněl jsem si jen na tyto.
Bylo více hmyzu (s výjimkou much, vos, zlatohlávků, majek), na jabloních a hrušních mery, ty teď nevídám. Mšic a červivosti bylo as stejně jako dnes, strupovitosti rozhodně víc. Na druhé straně na hrušních nebylo tolik rzi a vlnovníka. Bylo víc květopasa. Chrousti už tehdy vymizeli.
Na švestkách byla - oproti dnešku - častější puchrovitost a hálčivec. Švestky byly zdravější, ale šarka nezadržitelně nastupovala. Moniliová spála na višních nebyla, na meruňkách asi ano, protože o mrtvici se mluvilo, sám jsem je ale nepěstoval. Postrachem mladých stromků byl jen vzácně hryzec, častěji zajíc. Z ptáků bylo nápadně víc vrabců a méně rehků. Ve vlhkém jaru šneci, ale žádní slimáci.
Naposledy upravil/-a vysloužil v 22 Apr 2021, 13:52, upravené celkom 2 krát.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Škůdci před 45 lety a nyní

22 Apr 2021, 12:41

👍👍Super informacie. Nieco na tom bude. Ked som bola mala resp.neskor mlada, zlatohlavka a majku som v zahrade ani raz nevidela. Teraz mame pozemok skoro rovnaky a je tam zlatohlavkov kopa a majky tiez stratavam pravidelne. Alebo mozno dookola tu istu😀
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Škůdci před 45 lety a nyní

22 Apr 2021, 13:52

vysloužil napísal:
22 Apr 2021, 10:33
Z chemických přípravků bylo na trhu jen pár. Na zimní postřik Arborol a Nitrosan, stromy byly po ošetření žluté. Z měďnatých Polybarit a Kuprikol, sirné Sulikol a Sulka, organické Dithane a nedostatkový Novozir, z insekticidů organofosfát Metathion.
Ešte si spomínam na (asi organofosfáty) FOSFOTION a ARAFOSFOTION. IH
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Škůdci před 45 lety a nyní

22 Apr 2021, 14:32

Ivan Hlavatý napísal:
22 Apr 2021, 13:52
vysloužil napísal:
22 Apr 2021, 10:33
Z chemických přípravků bylo na trhu jen pár. Na zimní postřik Arborol a Nitrosan, stromy byly po ošetření žluté. Z měďnatých Polybarit a Kuprikol, sirné Sulikol a Sulka, organické Dithane a nedostatkový Novozir, z insekticidů organofosfát Metathion.
Ešte si spomínam na (asi organofosfáty) FOSFOTION a ARAFOSFOTION. IH
Ještě mi říká něco název Anthio - asi taky na nějaké škůdce. K dostání byly i přípravky na bázi DDT a HCH, ale pokroková literatura doporučovala je nepoužívat.
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Škůdci před 45 lety a nyní

22 Apr 2021, 19:27

Také se hodně používal výluh z tabáku na škůdce a všelijaké podomácku vyrobené prostředky...
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Škůdci před 45 lety a nyní

23 Apr 2021, 15:51

Co mě trochu děsilo, možná dnes víc než tehdy, skoro každý zahrádkář měl ve skříni nějakou (a ne jednu) chemikálii, kterou mu odlil někdo známý v JZD. Většinou ve skleněných láhvích od piva, citrokoly nebo ředidla. Žádný název, natož návod, či doporučené ředění. Univerzální doporučení znělo: "Stříkají s tím všechno, úžasně to funguje".
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Škůdci před 45 lety a nyní

23 Apr 2021, 16:16

vysloužil napísal:
23 Apr 2021, 15:51
Co mě trochu děsilo, možná dnes víc než tehdy, skoro každý zahrádkář měl ve skříni nějakou (a ne jednu) chemikálii, kterou mu odlil někdo známý v JZD. Většinou ve skleněných láhvích od piva, citrokoly nebo ředidla. Žádný název, natož návod, či doporučené ředění. Univerzální doporučení znělo: "Stříkají s tím všechno, úžasně to funguje".
Dávať tekuté chemikálie bez označenia do fliaš od piva, limonády či iných nápojov, ktoré sa konzumujú, je nezodpovedné a nebezpečné. Najmä ak si takýto záhradkár potykal aj s alkoholom, existuje riziko otravy po neúmyselnom vypití takto 'skladovanej' chemikálie. V minulosti nejedna takáto otrava skončila fatálne, alebo ťažkým poškodením zdravia. Vrcholnou nezodpovednosťou je, ak k takýmto 'nápojom' majú prístup deti. IH
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Škůdci před 45 lety a nyní

23 Apr 2021, 16:49

Udělal jsem něco podobného kdysi. Poprvé a naposled.
Nevhodnou frakci po destilaci, předkap, úkap, vyskočky nechal v PET láhvi od nějaké minerálky.
A matka se toho tehdy hltavě napila.
Na žádnou otravu to nebylo, není to žádný jed. Jen šok z té lihovitosti a pachutí.
*
PETky používám sice pořád, ale jen po strhnutí etiket a nějak označené.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Škůdci před 45 lety a nyní

23 Apr 2021, 17:02

Rafael napísal:
23 Apr 2021, 16:49
Udělal jsem něco podobného kdysi. Poprvé a naposled.
Nevhodnou frakci po destilaci, předkap, úkap, vyskočky nechal v PET láhvi od nějaké minerálky.
A matka se toho tehdy hltavě napila.
Na žádnou otravu to nebylo, není to žádný jed. Jen šok z té lihovitosti a pachutí.
*
PETky používám sice pořád, ale jen po strhnutí etiket a nějak označené.
Zažil som na tému 'vypitie neznámej tekutiny' bizardnú príhodu, aj keď neškodnú. V čase keď som hrával futbal, tak sme cestovali z 'majstráku' autobusom domov, bolo to v horúcom lete, v autobuse bez klímy bolo hádam 45°C. Zlomyseľní spoluhráči na zadnom sedadle sa vymočili počas jazdy do prázdnej pivovej fľaše a tvárili sa že pijú pivo. Dôverčivý spoluhráč im na fintu skočil, vypýtal si 'glga', v čom mu samozrejme radi okamžite vyhoveli. Chudák chalan si dal zopár výdatných dúškov, kým zistil že to pivo je akési divné... Trochu krutý žart, ale aj postihnutý to zobral s humorom a bavili sme sa na tom ešte aj po rokoch. IH
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Škůdci před 45 lety a nyní

23 Apr 2021, 19:08

Přiznám se, že kdysi jsem už v autobuse taky chcal.
Jako ocelář a tehdy ještě velký pivař byla hodinová cesta někdy velkým utrpením.
Ale nikomu jsem to pak z té láhve nenabízel.

*
Jen jsem si vzpomněl na takovou dost bizární příhodu:
V závodní kantýně byl i výčep piva. Úplně klasický i včetně krýglů.
Ale nesmělo se tam kouřit. Tak se chodilo ven na chodbu. A většinou i s pivem.
Za připomenutí ještě stoji, že dole byly záchody.
*
Ale někteří, jmenovitě dva si ta piva sebou nevzali. A scházet dolů se jim asi taky asi taky nechtělo. A tak jak se při tom kouření střídali, neměli se moc rádi, tak si v té kantýně navzájem nachcali do nedopitých půllitrů.

Nás nezúčastněných té akce to pobavilo. Jen nás přešla chuť na další piva.
Ale oni to zčásti dopili.
*
Jen bych rád podotknul, že nebyli z naši směny, že jen byli na přesčas a jako výpomoc.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď