Houba na stromech

Pepa
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Dec 2020, 18:54

Houba na stromech

02 Jan 2023, 20:30

Prosím o radu.
Dnes jsem zjistil nějakou houbu na kmenech rakytníku (cca 30 let) a na třešni (asi 50 let, ale výborná chrupka). Nejsou u sebe.
Jednou se mi podařilo nějakým fungicidem ze stromu nějakou houbu zlikvidovat.
Rád bych se zeptal zkušených, jestli tyto stromy odstranit, nebo půjdou zachránit. Rád bych je zachránil, ale nevím jak.
Děkuji předem za dobré rady.
V zápalu kontroly příspěvku jsem zapomněl přiložit foto a vzpomněl jsem si na to až v noci, bez PC:)
Zde jsou fotky
Prílohy
třešeň.jpg
rakytnik.jpg
Naposledy upravil/-a Pepa v 03 Jan 2023, 16:29, upravené celkom 1 krát.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Houba na stromech

02 Jan 2023, 20:54

Pepa napísal:
02 Jan 2023, 20:30
Prosím o radu.
Dnes jsem zjistil nějakou houbu na kmenech rakytníku (cca 30 let) a na třešni (asi 50 let, ale výborná chrupka). Nejsou u sebe.
Jednou se mi podařilo nějakým fungicidem ze stromu nějakou houbu zlikvidovat.
Rád bych se zeptal zkušených, jestli tyto stromy odstranit, nebo půjdou zachránit. Rád bych je zachránil, ale nevím jak.
Děkuji předem za dobré rady.
Celý Váš popis pozostáva zo slov "nejakou houbu"...
Čo si pod tým máme predstaviť ?
Môže to byť hocičo, dokonca aj lišajník. Takže ak chcete radu, je potrebné priložiť fotografie. IH
Pepa
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Dec 2020, 18:54

Houba na stromech

04 Jan 2023, 19:21

Lišejník to není, je to nějaká dřevokazná houba, už jsem ji i někde viděl na pařezech. Fotky jsem připojil do prvního příspěvku.
Matko
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 10:49

Houba na stromech

04 Jan 2023, 20:49

Ako napísal Pepa drevokazna 🍄. Vyskytuje sa pri hnijucom dreve na mŕtvych konárov, na pnoch a poškodenych stromov od drevokazneho hmyzu,je jedovatá nie smrteľne.V činskej medicíne sa používa pri žalúdočných ťažkostiach a tak ďalej.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Houba na stromech

07 Jan 2023, 08:13

Vyzerá to na nejaký druh drevokaznej huby - je ich obrovské množstvo a presne určiť ktorá to je by dokázal zrejme len mykológ. Tie biele povlaky môžu byť nejaký druh kôrovky (kornatec).
Bez ohľadu na to o čo ide - vhodné je všetky ložiská z kmeňa odstrániť a dané miesta zatrieť. Na zatretie by som asi uprednostnil nejaký fungicíd - trebárs hustejší roztok Championu. Otázna je prognóza - nález takýchto drevokazných húb zvyčajne signalizuje nedobrý zdravotný stav stromu. Väčšinou mycélium huby už preniká aj do pletív stromu, odkiaľ ho už nemožno eradikovať, a časom strom odumrie. Vo Vašom prípade ťažko povedať, ako na tom stromy sú. Tie biele povlaky by teoreticky mohli byť len povrchové (rastúce na odumretej vrchnej vrstve kôry). Avšak na fotke dolu na kmeni vidno aj nejaké plodnice - a to už vyzerá horšie. Niekedy býva prítomnosť húb sekundárna - nasleduje po poškodení podkôrových pletív stromu larvami obaľovača kôrového (obaleč meruňkový). Ten postihuje práve oblasť kmeňa tesne nad zemou. Či to nie je náhodou tento prípad, uvidíte pri odstraňovaní kôry s hubou.
Určite by som ale stromy v tejto fáze nelikvidoval. Ako to bude ďalej - na to dá odpoveď len ČAS. IH
Pepa
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Dec 2020, 18:54

Houba na stromech

07 Jan 2023, 11:40

Děkuji za rady. Dnes je pěkné počasí, poměrně teplo. Stejně jako když jsem to fotil. To se nechce ani věřit, že to bylo v lednu.
Hned jsem do udělal. Odstranil plodnice žádné larvy tam nebyly, odstranil všechny viditelné projevy a natřel championem. Uvidíme. Pro informaci dám pak vědět.
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Houba na stromech

20 Jan 2023, 12:49

pravděpodobně Šedopórka osmahlá.
Napísať odpoveď